ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

"КАМ'ЯНЕЦЬ", НАЦІОНАЛЬНИЙ ІСТОРИКО-АРХІТЕКТУРНИЙ ЗАПОВІДНИК "КАМ'ЯНЕЦЬ"

  Бібліографічне посилання: Вортман Д.Я., Бондаренко Р.І. "КАМ'ЯНЕЦЬ", Національний історико-архітектурний заповідник "Кам'янець" [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 4: Ка-Ком / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2007. - 528 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kamyanec_arch_pam (останній перегляд: 23.08.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 4: Ка-Ком ) в електронній біблотеці

КАМ'ЯНЕЦЬ, НАЦІОНАЛЬНИЙ ІСТОРИКО-АРХІТЕКТУРНИЙ ЗАПОВІДНИК КАМ'ЯНЕЦЬ

"КАМ'ЯНЕЦЬ", Національний історико-архітектурний заповідник "Кам'янець" (від 1977 до 1998– Державний історико-архітектурний заповідник; його складову– Стару фортецю оголошено історико-культурним заповідником 1928). Створений на основі комплексу архітектурно-містобудівної спадщини в м. Кам'янець-Подільський. Розташований на тер. Національного природного парку"Подільські Товтри". До заповідника, що обіймає площу бл. 121 га, входять: Старе місто, яке лежить на скелястому п-ові, утвореному омегоподібною петлею р. Смотрич, чия долина тут являє собою каньйон глибиною до 40 м; Стара фортеця (замок), що захищає підхід до перешийку між п-вом та "материком"; Нова фортеця, яка прикриває Стару фортецю з боку поля. На тер. заповідника – понад 150 пам'яток арх-ри 14–19 ст. Серед них – стіни і башти Старої фортеці (15–18 ст.; архіт.-археол. дослідженнями доведено, що нині існуючим передували більш давні муровані споруди), оборонно-гідротехнічні комплекси Польської і Руської брам (15–16 ст.), ратуша (14–18 ст.), дзвіниця вірм. Миколаївського собору (15–16 ст.), домініканський Миколаївський костьол з келіями (15–16 ст.), Петропавлівський кафедральний костьол з дзвіницею і тріумфальною брамою (16–18 ст.; за османського панування до нього прибудували мінарет, який пізніше (1756) на знак перемоги християнства над ісламом увінчали статуєю Діви Марії). Найдавнішим храмом міста є церква св. Миколая (14 ст.). Унікальною інженерною спорудою є Замковий міст (сполучає Старе місто з замком; деякі дослідники пов'язують перший етап його будівництва з воєнною присутністю тут римлян у 2 ст., однак ін. фахівці це заперечують). Старе місто зазнало значних пошкоджень у 1930-ті рр. (тоді було знищено кілька старовинних храмів) та під час боїв за Кам'янець-Подільський у роки Великої вітчизняної війни Радянського Союзу 1941–1945 (тоді було зруйновано багато житлових будинків, зокрема на пл. Ринок).

На тер. заповідника археологи виявили пам'ятки енеоліту (трипільська к-ра) та епохи пізньої бронзи – раннього заліза.

Складовою частиною заповідника є музей, що веде свою історію від єпархіального давньосховища, заснованого 1890. Музейні експозиції (відділи етнографії, художній, археології; виставки) розміщені в кількох будівлях на тер. Старого міста та фортеці.

Частина тер. заповідника номінується до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО як "Культурний ландшафт каньйону в м. Кам'янець-Подільський". За унікальним поєднанням ландшафту та архітектури заповідник "Кам'янець" не має собі подібних ні в Україні, ні за її межами.

дата публікації: 2007 р.

Література:
 1. Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР: Ил. справ.-каталог 1983–1986, т. 4. К., 1986
 2. Пламеницька О., Пламеницька Є. Кам'янець-Подільський – місто на периферії Римської імперії. Найдавніша урбаністична структура і фортифікації. "Пам'ятки України: історія та культура", 1999, № 4
 3. Фенцур В.В. Національний заповідник "Кам'янець": Сьогодення і перспективи. Кам'янець-Подільський, 2004
 4. Пламеницька О. Кам'янець-Подільський. В кн.: Малі історичні міста України. К., 2004
 5. Її ж. Сакральна архітектура Кам'янця на Поділлі. Кам'янець-Подільський, 2005
 6. Винокур І.С., Петров М.Б. Про час виникнення Кам'янця: погляди дослідників (http://tovtry.forest.ru/ua/history/statti/vynokur.html).

Посилання:
 • КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ
 • ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА ВІЙНА РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ 1941-1945 РР.

 • Пов'язані терміни:
 • КОНВЕНЦІЯ ПРО ОХОРОНУ ВСЕСВІТНЬОЇ КУЛЬТУРНОЇ ТА ПРИРОДНОЇ СПАДЩИНИ 1972


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)