ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КАНІЗЬКЕ ЗБРОЙНЕ ПОВСТАННЯ 1918

  Бібліографічне посилання: Хміль І.В. КАНІЗЬКЕ ЗБРОЙНЕ ПОВСТАННЯ 1918 [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 4: Ка-Ком / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2007. - 528 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kanizke_povstannya_1918 (останній перегляд: 17.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 4: Ка-Ком ) в електронній біблотеці

КАНІЗЬКЕ ЗБРОЙНЕ ПОВСТАННЯ 1918

КАНІЗЬКЕ ЗБРОЙНЕ ПОВСТАННЯ 1918– збройний виступ селян Єлизаветградського пов. Херсонської губернії в трав.–черв. 1918. Приводом до нього стала розправа австрійс. військ. підрозділу (див. Австро-німецьких військ контроль над територією України 1918) над селянами с. Павлівка (нині село Маловисківського р-ну Кіровогр. обл.), куди повернувся колиш. поміщик Луценко. Після того, як австрійс. солдати залишили село, павлівці вбили поміщика та його управителя і звернулися за допомогою до сусідів із с. Каніж (нині село Новомиргородського р-ну Кіровогр. обл.). На сходці представників Володимирської, Канізької та Панчівської волостей у с. Каніж було вирішено розпочати збройну боротьбу проти австрійс. військ і гетьман. адміністрації. Повстанці сформували загін чисельністю в 700 осіб. Його очолив більшовик П.Данилов, нач. штабу став М.Сушко-Сущенко. 20 трав. повстанці знищили австрійс. загін у с. Веселівка і повели наступ на с. Арсенівка (нині обидва села Новомиргородського р-ну), де були зосереджені значні військ. сили супротивника. Ряди повстанців на цей час зросли до 3 тис. осіб, але перемогти добре озброєні війська вони не змогли і змушені були відступити до Каніжа. 3 черв. австрійс. загони вдерлися до села і вчинили там криваву розправу, було страчено 117 осіб: 109– розстріляно, а 8– повішено на крилах вітряка, біля якого вони були оточені. 1500 повстанців прорвали кільце оточення і відступили до лісу.

дата публікації: 2007 р.

Література:
  1. Гражданская война на Украине. 1918–1920: Сборник документов и материалов, т. 1, кн. 1. К., 1967
  2. ІМіС УРСР. Херсонська область. К., 1972
  3. Хміль І.В. Боротьба трудящого селянства України проти окупаційного режиму та внутрішньої контрреволюції (березень–червень 1918 р.). В кн.: У боротьбі за Жовтень: Збірник наукових праць. К., 1981.

Посилання:
  • АВСТРО-НІМЕЦЬКИХ ВІЙСЬК КОНТРОЛЬ 1918
  • ХЕРСОНСЬКА ГУБЕРНІЯ
  • ПОМІЩИКИ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)