ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КАРТКОВА СИСТЕМА, КАРТКОВА СИСТЕМА В УСРР В 1919–1921

  Бібліографічне посилання: Реєнт О.П. КАРТКОВА СИСТЕМА, карткова система в УСРР в 1919–1921 [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 4: Ка-Ком / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2007. - 528 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kartkova_systema (останній перегляд: 16.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 4: Ка-Ком ) в електронній біблотеці

КАРТКОВА СИСТЕМА, КАРТКОВА СИСТЕМА В УСРР В 1919–1921

КАРТКОВА СИСТЕМА, карткова система в УСРР в 1919–1921. К.с. – один зі способів нормованого розподілу продовольчих і пром. виробів серед населення. Там, де запроваджується такий розподіл, споживачі легально можуть отримувати з підконтрольних державі резервів ті чи ін. вироби лише за спец. картками, що видаються їм індивідуально й мають обмежений термін дії (день, тиждень, місяць). В Україні К.с. вперше почали запроваджувати більшовики. В черв. 1919 Нар. комісаріат продовольства УСРР спробував узагальнити як власний досвід (в окремих містах на деякі види продуктів), так і досвід запровадження К.с. в РСФРР (у масштабах усієї країни), де для формування та розподілу держ. продовольчого фонду було ств. спец. орган і проведено поділ споживачів на 4 категорії з урахуванням їх класової належності (див. Класи суспільні) та важливості виконуваної ними роботи. При Нар. комісаріаті продовольства УСРР було ств. підвідділ карткової системи і класового пайка, який почав підготовчу роботу з метою встановлення в республіці від 1 серп. 1919 єдиної К.с. Передбачалося, зокрема, охопити плановим постачанням бл. 9,5 млн осіб. Однак опір нас. політиці "воєнного комунізму", а також наступ військ Армії Української Народної Республіки й Української Галицької армії із зх. та Збройних сил Півдня Росії з пд. перешкодили здійсненню цих планів. Після відновлення рад. влади в Україні відповідну підготовчу роботу було продовжено, а 6 черв. 1920 було оприлюднено декрет про єдиний трудовий пайок. Крім заг. карток, вводилися додаткові трудові картки за кожний відпрацьований на підпр-ві чи установі день. Оскільки гол. опорою більшовиків, а водночас і гол. потенційною загрозою для їхньої влади були робітники великих з-дів, то забезпечення споживчими виробами саме цієї групи нас. стало пріоритетним. Найбільше ж потерпіли від впровадження К.с. селяни: продавати с.-г. продукцію їм було заборонено, а продзагони, виконуючи плани з продрозверстки, забирали в них усі продовольчі лишки (а часто й необхідний мінімум), не даючи взамін нічого. Це стало гол. причиною кризи у с. госп-ві та погіршення харчування нас. К.с. не змогла забезпечити прожиткового мінімуму навіть робітникам. Порівняно з довоєн. часом узимку 1920 добова калорійність харчування мешканця міста в Україні скоротилася зі 3458 до 2582 калорій. Добовий раціон харчування робітників у великих пром. центрах становив 2 281 калорію, або 75 % прожиткового мінімуму. Навесні 1921 у зв'язку зі скороченням пайка у містах до 1/4 фунта хліба (100 грамів) калорійність ще більше знизилася. У листопаді 1921 К.с. було скасовано.

дата публікації: 2007 р.

Література:
 1. Реент А.П. Рабочий класс Советской Украины на завершающем этапе гражданской войны (1920 г.). К., 1984
 2. Терещенко Ю.И. Великий Октябрь и становление социалистической экономики на Украине: Очерк истории экономической политики (1917–1920). К., 1986
 3. Кульчицький С. Комунізм в Україні: перше десятиріччя (1919–1928). К., 1996
 4. Реєнт О.П. Українська революція і робітництво: Соціально-політичні та економічні зміни 1917–1920 рр. К., 1996.

Посилання:
 • АРМІЯ УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ
 • БІЛЬШОВИКИ
 • ДЕРЖАВА
 • ФУНТ
 • КЛАСИ СУСПІЛЬНІ
 • ПРОДРОЗВЕРСТКА
 • ПРОДЗАГОНИ
 • УКРАЇНСЬКА ГАЛИЦЬКА АРМІЯ (УГА)
 • ВОЄННИЙ КОМУНІЗМ
 • ЗБРОЙНІ СИЛИ ПІВДНЯ РОСІЇ (ЗСПР)

 • Пов'язані терміни:
 • ЕКОНОМІКА ПЕРЕХІДНОГО ПЕРІОДУ ВІД КАПІТАЛІЗМУ ДО СОЦІАЛІЗМУ
 • ЛІКВІДАЦІЯ КУРКУЛЬСТВА ЯК КЛАСУ
 • ЛИСТОПАДОВА РЕВОЛЮЦІЯ В НІМЕЧЧИНІ 1918


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)