ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КАЙРСЬКИЙ ДОГОВІР 1711

  Бібліографічне посилання: Кресін О.В. КАЙРСЬКИЙ ДОГОВІР 1711 [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 4: Ка-Ком / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2007. - 528 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kayrsky_dogovir_1711 (останній перегляд: 21.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 4: Ка-Ком ) в електронній біблотеці

КАЙРСЬКИЙ ДОГОВІР 1711

КАЙРСЬКИЙ ДОГОВІР 1711 (Pacta conventa inter dominium Crymense et Exercitum Zaporoviensem gentemque Parvae Rossiae in perpetuam amicitiam, confraternitaten et unionem armorum indissolubilem, circa Cairam – Договір між Кримською державою та Запорозьким Військом і народом Малоросії, укладений для вічної дружби, братерства та нерозривного військового союзу) – латиномовний договір між Гетьманщиною, представленою еміграційним урядом П.Орлика, та Кримським ханатом, підписаний 23 січ. 1711.

Спочатку договір було оформлено у вигляді шертної (присяжної) грамоти, підписаної послами від еміграційного уряду П.Орлика – Д.Горленком та від Крим. ханату – мурзою Девлетшахом на посольському з'їзді, що відбувався поблизу броду Кайр на р. Дніпро (у сучасному Нікопольському р-ні Дніпроп. обл.). Пізніше текст договору у формі привілею-резолюції Криму Гетьманщині у відповідь на Головні пункти для переговорів про договір з ханом та Кримською державою 1710 підтвердив своїм підписом хан Девлет-Гірей II. Текст документа суцільний, без поділу на статті.

За своєю суттю це була угода крим. хана з козацтвом як з військ. орг-цією про оборонно-наступальний військ. союз Гетьманщини з Крим. ханством. Зазначалися наміри сторін здійснювати координовану зовн. політику – зокрема узгоджувати зміст переговорів та угод з Рос. д-вою. Крим. ханат не брав на себе жодних політ. зобов'язань. Питання держ. приналежності тер. Гетьманщини в угоді не фігурувало. Натомість проголошувалися право мешканців Гетьманщини на самовизначення та невтручання в їх внутр. справи з боку Криму, а також недоторканність майна козаків, культових споруд та церк. майна. Підтверджувалися пільги козацтва на промисли в межах володінь Крим. ханату.

Заручником – гарантом виконання К.д. 1711 – у Бахчисараї залишився Г.Орлик.

Уперше К.д. опублікував 1847 О.Бодянський з копії 18 ст., зробленої М.Ханенком. Копії К.д. зберігаються в архіві мін-ва закордонних справ Франції.

дата публікації: 2007 р.

Література:
 1. Субтельний О. Мазепинці. Український сепаратизм на початку XVIII ст. К., 1994
 2. Кресін О. Правові проблеми відносин Війська Запорозького з Кримським ханством у діяльності першої української політичної еміграції першої половини XVIII ст. "Держава і право", 2000, вип. 8
 3. Кресін О. Політико-правова спадщина української політичної еміграції першої половини XVIII століття. К., 2001.

Посилання:
 • БАХЧИСАРАЙ
 • БОДЯНСЬКИЙ ОСИП МАКСИМОВИЧ
 • ГЕТЬМАНЩИНА
 • ГОЛОВНІ ПУНКТИ ДЛЯ ПЕРЕГОВОРІВ ПРО ДОГОВІР З ХАНОМ ТА КРИМСЬКОЮ ДЕРЖАВОЮ 1710
 • ГОРЛЕНКО ДМИТРО ЛАЗАРЕВИЧ
 • КОЗАЦТВО УКРАЇНСЬКЕ
 • КОЗАК, СЛОВО
 • КРИМСЬКИЙ ХАНАТ
 • ОРЛИК ГРИГОРІЙ
 • ОРЛИК ПИЛИП

 • Пов'язані терміни:
 • МАЗЕПИНСЬКА ЕМІГРАЦІЯ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)