ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КЕЛЬТИ

  Бібліографічне посилання: Моця О.П. КЕЛЬТИ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 4: Ка-Ком / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2007. - 528 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kelty (останній перегляд: 20.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 4: Ка-Ком ) в електронній біблотеці

КЕЛЬТИ

КЕЛЬТИ – назва близьких за мовою та матеріальною к-рою індоєвроп. племен, які в 2-й пол. 1-го тисячоліття до н. е. мешкали на просторах від сучасної Пн. і Зх. Іспанії до Малої Азії, Угорщини, Румунії та на Британських о-вах. Стали відомі в греко-рим. світі в 5 ст. до н. е. Початковою областю їхнього розселення була тер. на пн. зх. від Альп. На теренах сучасної України К. досягли Закарпаття. Припущення, що їхні поселення можуть бути виявлені в Середньому Подніпров'ї, поки що не є достатньо обґрунтованим. Кельтські племена не були об'єднані в союз чи державу, проте мали спільну матеріальну к-ру, мову та реліг. традиції. Опановуючи все нові й нові землі, вони вступали в різноманітні контакти з племенами ін. етнічних спільностей. У ході таких взаємодій на окремих тер. місц. нас. було кельтизоване, але в більшості випадків К. змішувалися із автохтонами й разом з ними формували нові к-ри. Вплив К. на розвиток європ. людності був надзвичайно потужним. Насамперед він проявився в піднесенні їхньої економіки, пов'язаної з виникненням великих центрів з видобутку й обробки заліза (зокрема на тер. сучасної України – Галіш-Ловачка та Ново-Клиново), а також великих гончарних майстерень.

Археол. еквівалентом К. у Закарпатті вважаються носії латенської к-ри, пам'ятки якої (див. Латенські пам'ятки) представлені сьогодні неукріпленими поселеннями, ремісничими центрами, курганними могильниками, різноманітними скарбами. Переважна більшість цих пам'яток датується серед. 3 – серед. 1 ст. до н. е. За своїм походженням це була змішана кельто-фракійська к-ра, що проіснувала в Закарпатті бл. 200 років і сприяла поширенню досягнень мешканців Зх. Європи в сх. напрямку.

дата публікації: 2007 р.

Література:
 1. Бідзіля В.І. Історія культури Закарпаття на рубежі нашої ери. К., 1971
 2. Монгайт А.Л. Археология Западной Европы. Бронзовый и железный века. М., 1974
 3. Археология Украинской ССР, т. 3. К., 1986.

див. також ресурси Електронної бібліотеки “Україніка” (НБУВ)


Посилання:
 • АВТОХТОНИ
 • ДЕРЖАВА
 • ГАЛІШ-ЛОВАЧКА
 • ЛАТЕНСЬКІ ПАМ'ЯТКИ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ.

 • Пов'язані терміни:
 • НЕВРИ
 • ПОЄНЕШТІ-ЛУКАШІВСЬКА КУЛЬТУРА
 • УГОРЩИНА


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)