ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КІРСТОВЩИНА, ОДНА З ТЕЧІЙ ПРОФСПІЛКОВОГО РУХУ В УКРАЇНІ 1919

  Бібліографічне посилання: Реєнт О.П. КІРСТОВЩИНА, одна з течій профспілкового руху в Україні 1919 [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 4: Ка-Ком / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2007. - 528 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kirstovshchyna (останній перегляд: 22.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 4: Ка-Ком ) в електронній біблотеці

КІРСТОВЩИНА, ОДНА З ТЕЧІЙ ПРОФСПІЛКОВОГО РУХУ В УКРАЇНІ 1919

КІРСТОВЩИНА, одна з течій профспілкового руху в Україні 1919. Названа за прізвищем інженера Костянтина Кірсти, який з початку денікінської окупації Київщини (див. Денікіна режим в Україні 1919–1920) у серп.–верес. 1919 разом зі своїми однодумцями сформував "Організаційний комітет по об'єднанню всіх професійних робітничих профспілок м. Києва". К-т мав тісні зв'язки з денікінською контррозвідкою. К.Кірсту підтримало чимало робітників, які повірили в легенду про його героїчне минуле. На одержані від влади гроші (500 тис. рублів) К.Кірста почав видавати газету "Путь рабочего", на її сторінках проповідувалися ідеї "гармонії класових інтересів" та підтримки Добровольчої армії. В одному з номерів були опубл. дані реєстру "підприємств, що приєдналися до Організаційного комітету". У реєстрі зазначалося, що к-т підтримали 32 тис. осіб, переважно члени профспілок (однак, як було вказано в цій же газеті, реєстр складався на основі даних про кількість членів усіх професійних спілок Києва на 1 січня 1919). У жовт. 1919 з ініціативи к-ту було створено військ. орг-цію – "робітничо-офіцерську роту", вона взяла участь у боях під Києвом проти військ Червоної армії (див. Радянська армія). Наступ більшовиків змусив денікінців залишити Київ, разом з ними вийшли з міста й провідники к-ту. Свою орг-цію вони почали відроджувати в Одесі. При цьому акцент робився на ті підпр-ва, де робітники виявили незадоволення більшовицькою владою. Таким, зокрема, був завод "РОПІТ". Однак уже восени 1919 к-т почав втрачати підтримку робітників, а взимку 1920 в одес. листівках, прокламаціях і відозвах почали звучати мотиви до згуртування робітників в ім'я перемоги над зрадниками робітництва. Цими настроями одразу ж скористалася більшовицька влада й посилила свої пропагандистські акції.

дата публікації: 2007 р.

Література:
 1. Реєнт О.П. Крах кірстовщини (Провал контрреволюції у профспілковому русі України в період денікінської окупації). В кн.: До питання про розстановку політичних сил на Україні в 1917 –1920 рр. Препринт № 1 Інституту історії АН УРСР. К., 1988
 2. Реєнт О.П. Крах кірстовщини. "УІЖ", 1989, № 11.

Посилання:
 • БІЛЬШОВИКИ
 • ДЕНІКІНА РЕЖИМ В УКРАЇНІ 1919–1920
 • ДОБРОВОЛЬЧА АРМІЯ
 • КИЇВ
 • ОДЕСА
 • РАДЯНСЬКА АРМІЯ
 • РУБЛЬ

 • Пов'язані терміни:
 • ПРОФЕСІЙНІ СПІЛКИ В УКРАЇНІ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)