ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КІСТЯКОВСЬКИЙ ДЖОРДЖ

  Бібліографічне посилання: Герасимова Г.П., Голобуцький П.В КІСТЯКОВСЬКИЙ Джордж [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 4: Ка-Ком / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2007. - 528 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kistyakivsky_Dzh (останній перегляд: 20.08.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 4: Ка-Ком ) в електронній біблотеці

КІСТЯКОВСЬКИЙ ДЖОРДЖ

КІСТЯКОВСЬКИЙ Джордж (Kistiakovski George; справжні прізвище, ім'я та по батькові Кістяківський Георгій (Юрій) Богданович; 18.11.1900–07.12.1982) – фізико-хімік. Д-р хімії (1935), проф. (1938). Чл. Нац. АН США. Н. в м. Київ. Син Б.Кістяківського, онук О.Кістяківського, племінник І.Кістяківського та В.Кістяківського. Навч. в г-зіях Києва і Москви. У роки громадян. війни 1918–20 воював проти більшовиків (зокрема, служив у танк. корпусі Добровольчої армії); за Української Держави був призначений уповноваженим у справах майна, що залишилося після демобілізації рос. армії. Був заарештований більшовиками, проте зумів утекти. Виїхав до Німеччини. 1925 отримав докторат (Ph. D.) з фізичної хімії в Берлінському ун-ті. Від 1926 – на стажуванні в Прінстонському ун-ті (США), викладав там хімію. Від 1930 працював доцентом у Гарвардському ун-ті. 1933 отримав громадянство США. 1935 захистив другу докторську дисертацію в Гарвардському ун-ті, від 1938 – проф. цього ун-ту. 1940–44 – чл. Амер. к-ту нац. оборони. Сконструював вибуховий пристрій для боротьби з нім. підводними човнами. 1944–45 – кер. від. вибухових речовин Лабораторії в Лос-Аламос, один із творців атомної бомби – автор її детонатора. Після Другої світової війни вернувся до Гарвардського ун-ту. Поєднував викладацьку роботу з обов'язками консультанта Держ. адміністрації США з питань контролю над зброєю та закордонної політики. Був консультантом Нац. к-ту аерокосміч. досліджень (NASA), 1959–61 – спец. помічник президента Д.Ейзенхауера з питань науки і техніки.

Автор праць (понад 150 публікацій) з кінетики реакцій у газовій фазі, структури поліатомних молекул, термохімії органічних сполук та ін. Активний учасник Пагуошських конференцій (міжнародних зустрічей учених, які виступають за мир, роззброєння і міжнародну безпеку, відвернення світової термоядерної війни та наукове співробітництво), міжнар. орг-ції "Лікарі світу за відвернення ядерної війни". Чл. Амер. філос. т-ва, д-р Оксфордського ун-ту (1959), відзначений багатьма ін. почесними докторськими ступенями. Зробив вагомий внесок у переговорах на вищому рівні між США та СРСР з питань роззброєння. 1971 вийшов на пенсію. Нагороджений орденом "За заслуги", президентською медаллю Свободи, медаллю Франкліна та ін.

Сприяв створенню Українського наукового інституту Гарвардського університету, а також встановленню пам'ятника Т.Шевченкові у Вашингтоні.

П. у м. Кембрідж (шт. Массачусетс, США).

дата публікації: 2007 р.

Література:
 1. Kevin O. The Ukrainian Americans. New York – Philadelрhia, 1989
 2. Богацька Е. Наука і освіта в процесі державного будівництва. "Визвольний шлях", 1995, № 10
 3. Скоропадський П. Спогади. Кінець 1917 – грудень 1918. К.–Філадельфія, 1995
 4. Колтко Ю.В. Патріотичне виховання підростаючого покоління на прикладі життя і діяльності наших визначних співвітчизників. В кн.: Наукові записки Кіровоградського педагогічного університету. Серія: Педагогічні науки, вип. 14. Кіровоград, 1998
 5. Хейман С. Кістяківський: Боротьба за національні та конституційні права в останні роки царату. К., 2000
 6. Біографічні матеріали. Інститут рукопису НБУВ, ф. 275 (С.І. Карацуби), спр. 202.

Посилання:
 • БІЛЬШОВИКИ
 • ДОБРОВОЛЬЧА АРМІЯ
 • ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945
 • КІСТЯКІВСЬКИЙ БОГДАН ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • КІСТЯКІВСЬКИЙ ІГОР ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • КІСТЯКІВСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР ФЕДОРОВИЧ
 • КИЇВ
 • МОСКВА
 • ШЕВЧЕНКО ТАРАС ГРИГОРОВИЧ
 • СРСР, РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ
 • УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВА
 • УКРАЇНСЬКИЙ НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ ГАРВАРДСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ

 • Пов'язані терміни:
 • КІСТЯКІВСЬКИЙ БОГДАН ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • КІСТЯКІВСЬКИЙ ІГОР ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • СПОЛУЧЕНІ ШТАТИ АМЕРИКИ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)