ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КІТОВИЧ АНЖЕЙ

  Бібліографічне посилання: Голобуцький П.В. КІТОВИЧ Анжей [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 4: Ка-Ком / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2007. - 528 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kitovych_A (останній перегляд: 18.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 4: Ка-Ком ) в електронній біблотеці

КІТОВИЧ АНЖЕЙ

КІТОВИЧ Анжей (листоп. або груд. 1727 – квіт. 1804) – польс. письменник, катол. священик. Н. в м. Лєшна (Польща). Виконував важливі доручення примаса А.Островського. Примкнув до Барської конфедерації 1768, служив у війську конфедератів як ротмістр. 1771 перейшов до духовного стану. 1779 його протектор – примас А.Островський наділив його парафією (probostwo) в Речиці (поблизу м. Вольбож, Польща), де він жив до останніх днів свого життя. 1788 почав опрацьовувати свої нотатки, що вів з 1743. Підготував кілька праць, найбільш відомою з них стала незакінчена книга "Опис звичаїв за часи панування Августа III". Вона містить детальні описи побуту та звичаїв різних верств населення Речі Посполитої часів Августа III, у т. ч. укр. греко-катол. (див. Українська греко-католицька церква) і православного ("схизматики"; див. Православ'я) духовенства. З подробицями описано характерний як для польс. шляхетства, так і спольщеного укр. панства побут, зокрема, одяг, який вони носили (у т. ч. найрізноманітніші жіночі вбрання), напої та страви, які вони вживали, розваги, які полюбляли, меблі, якими обставляли свої будинки, постільну білизну тощо.

Книга містить описи, очевидно, запозичені з переказів і чуток про укр. козаків і гайдамаків (у розділі "Про стан жовнірський за Августа III"). Деякі епізоди їхнього життя передаються в ній досить рельєфно, це зокрема: вибори кошового отамана на Запорозькій Січі, козац. промисли, побут козаків і їхні військові виправи тощо. Епітети, які вживаються у книзі стосовно козаків і особливо гайдамаків (див. Гайдамацький рух), засвідчують неприховану ворожість автора до них. Гайдамаки зображаються як люди, які не бояться навіть "окрутної смерті", ніколи не здаються.

дата публікації: 2007 р.

Праці:
 1. Opis obyczajów za panowania Augusta III. Wrocław, 1951.

Посилання:
 • АВГУСТ ІІІ
 • БАРСЬКА КОНФЕДЕРАЦІЯ 1768
 • ГАЙДАМАЦЬКИЙ РУХ
 • КОШОВИЙ ОТАМАН
 • ПРАВОСЛАВ'Я
 • РІЧ ПОСПОЛИТА
 • УКРАЇНСЬКА ГРЕКО-КАТОЛИЦЬКА ЦЕРКВА
 • ЗАПОРОЗЬКА СІЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)