ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КІЗЕВЕТТЕР ОЛЕКСАНДР ОЛЕКСАНДРОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Удод О.А. КІЗЕВЕТТЕР Олександр Олександрович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 4: Ка-Ком / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2007. - 528 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kizevetter_O (останній перегляд: 23.08.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 4: Ка-Ком ) в електронній біблотеці

КІЗЕВЕТТЕР ОЛЕКСАНДР ОЛЕКСАНДРОВИЧ

КІЗЕВЕТТЕР Олександр Олександрович (22(10).05.1866–09.01. 1933) – рос. історик і громад. та політ. діяч. Н. в м. Санкт-Петербург. Закінчив історико-філологічний ф-т Моск. ун-ту. Був учнем В.Ключевського і П.Мілюкова. 1898 став приват-доцентом Моск. ун-ту. Читав спец. курси з історії селянської реформи 1861, внутр. політики Росії 19 ст., рос. історіографії. Разом з В.Вернадським працював у Т-ві з розповсюдження тех. знань. 1903 захистив магістерську дис. на тему: "Посадська община в Росії ХVIII століття". 1903 увійшов до складу редакції ж. "Русская мысль". У жовт. 1905 вступив у Конституційно-демократичну партію, став чл. її ЦК, був обраний депутатом 2-ї Держ. думи (див. Державна дума Російської імперії). 1909 видав книгу "Городовое положение Екатерины II. Исторический комментарий", яку захистив як докторську дис.

У своїх істор. працях К. великої уваги приділяв питанням сусп. свідомості, досліджував історію нар. рухів. Повстання під проводом О.Пугачова розглядав як поєднання двох рухів – козац. та сел. Був прихильником і майстром історико-філос. узагальнень, використання порівняльно-істор. методу дослідження. Створив істор. портрети держ. діячів – Івана IV Грозного, Петра І, Катерини ІІ, Олександра І та ін.

Під час університетських подій 1910–11 (придушення поліцією студентських заворушень у Моск. ун-ті та подання у відставку кер-ва ун-ту, незгодного з діями властей), на знак протесту проти сваволі влади покинув Моск. ун-т, в який вернувся на короткий час (1917–20) після перемоги Лютневої революції 1917. Засудив більшовицьку революцію, вважаючи її найбільшим нац. лихом. 1920 влада заборонила йому викладати в ун-ті, а 1922 К. на відомому "професорському пароплаві" був висланий із Росії. Від 1923 проживав у Чехословаччині, займався викладацькою роботою в ін-тах та т-вах, утворених емігрантськими організаціями. Виступав з лекціями у містах Закарпатської України, Прибалтики. Взяв участь у написанні курсу історії Росії для франц. читача за редакцією П.Мілюкова, Ш.Сеньобоса, Л.Ейзенманна. Останньою виданою роботою, своєрідним підсумком життя стали його високохудож. "Спогади".

П. у м. Прага (Чехословаччина).

дата публікації: 2007 р.

Праці:
 1. Реформа Петра Великого в сознании русского общества. "Русское богатство", 1896, № 10
 2. Иван Грозный и его оппоненты. М., 1898
 3. Исторические силуэты: Люди и события. Берлин, 1931 (перевид. – Ростов-на-Дону, 1997)
 4. Евразийство: Российская история по-евразийски. В кн.: Вандалковская М.Г. Историческая наука русской емиграции. М., 1997.
Література:
 1. Виппер Р.Ю. Кизеветтер как историк. "Сегодня" (Рига), 1933, № 11
 2. Вандалковская М.Г. П.Н. Милюков, А.А. Кизеветтер: История и политика. М., 1992
 3. Вандалковская М.Г. Александр Александрович Кизеветтер (1866–1933). В кн.: Портреты историков. Время и судьбы, т. 1. М.–Иерусалим, 2000.

Посилання:
 • ЧЕХОСЛОВАЧЧИНА
 • ДЕРЖАВНА ДУМА РОСІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ
 • ІВАН IV, ІВАН IV ВАСИЛЬОВИЧ ГРОЗНИЙ
 • КАТЕРИНА ІІ, КАТЕРИНА II ОЛЕКСІЇВНА ТА ЇЇ ПОЛІТИКА СТОСОВНО УКРАЇНИ
 • КОНСТИТУЦІЙНО-ДЕМОКРАТИЧНА ПАРТІЯ (КАДЕТИ)
 • КЛЮЧЕВСЬКИЙ ВАСИЛЬ ЙОСИПОВИЧ
 • ЛЮТНЕВА РЕВОЛЮЦІЯ 1917
 • МІЛЮКОВ ПАВЛО МИКОЛАЙОВИЧ
 • ОЛЕКСАНДР І
 • ПЕТРО І, ПЕТРО I ОЛЕКСІЙОВИЧ, ПЕТРО ВЕЛИКИЙ
 • САНКТ-ПЕТЕРБУРГ
 • СЕЛЯНСЬКА РЕФОРМА 1861
 • ВЕРНАДСЬКИЙ ВОЛОДИМИР ІВАНОВИЧ
 • ЗАКАРПАТСЬКА УКРАЇНА, ЗАКАРПАТТЯ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)