ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КОЛОНА МАГДЕБУРЗЬКОГО ПРАВА В КИЄВІ, ПАМ'ЯТНИК ХРЕЩЕННЯ РУСІ, НИЖНІЙ ПАМ'ЯТНИК КНЯЗЮ ВОЛОДИМИРУ

  Бібліографічне посилання: Вортман Д.Я., Касяненко Ю.Я. КОЛОНА МАГДЕБУРЗЬКОГО ПРАВА в Києві, пам'ятник Хрещення Русі, Нижній пам'ятник князю Володимиру [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 4: Ка-Ком / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2007. - 528 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kolona_magdeburzkogo_prava (останній перегляд: 15.10.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 4: Ка-Ком ) в електронній біблотеці

КОЛОНА МАГДЕБУРЗЬКОГО ПРАВА В КИЄВІ, ПАМ'ЯТНИК ХРЕЩЕННЯ РУСІ, НИЖНІЙ ПАМ'ЯТНИК КНЯЗЮ ВОЛОДИМИРУ

КОЛОНА МАГДЕБУРЗЬКОГО ПРАВА в Києві, пам'ятник Хрещення Русі, Нижній пам'ятник князю Володимиру. Монумент встановлено 1802–08 за проектом і під кер-вом архіт. А.Меленського коштом киян на березі Дніпра, біля підніжжя Володимирської гірки, в урочищі Хрещатик, над джерелом, у водах якого, за легендою, було охрещено синів кн. Володимира Святославича (від кін. 17 ст. на цьому місці стояла дерев'яна капличка). Буд-во здійснювалося згідно з ухвалою київського магістрату від 27(15) верес. 1802 з нагоди підтвердження імп. Олександром I Києву магдебурзького права (це право Київ здобув у 1490-ті рр. за вел. кн. литов. Олександра; тривалий час потому його підтверджували всі князі, королі, царі й імператори, які володарювали на українських землях; проте після поширення на укр. губернії Російської імперії "Учреждений для управления губерниями", 1775, створення тут загальноросійської судової системи, видання "Грамоты на права и выгоды городам Российской империи" – див. Жалувана грамота містам 1785 – і запровадження міських дум цей привілей було скасовано; невдовзі, однак, імператор Павло I жалуваною грамотою від 27(16) верес. 1797 відновив магдебурзьке право для Києва; останню жалувану грамоту місту на підтвердження його магдебурзьких прав і привілеїв, які не суперечать державному законодавству Рос. імперії, підписав 10 січ. 1802 (29 груд. 1801) імп. Олександр I; магдебурзьке право діяло в Києві до кін. 1834).

Пам'ятник має вигляд колони тосканського ордера, 18 м заввишки, що стоїть на високому постаменті з трьома арковими прорізами. Колону увінчує невелике позолочене кулясте завершення у вигляді "держави" з хрестом. На виступах колони є два написи: "Святому Владимиру Просветителю России" і "Усердием киевского гражданства за утверждение прав древния сея столицы Всероссийским Императором Александром I 1802 года сентября 10 дня".

Свого часу під центр. аркою існував басейн (наповнювався водою з джерела), а простір над ним було оформлено як каплицю і прикрашено іконами (за рад. влади басейн і оформлення над ним були знищені).

Назва "Нижній пам'ятник князю Володимиру" виникла після того, як 1853 на терасі Володимирської гірки було встановлено "верхній" пам'ятник кн. Володимиру. Назва "Колона магдебурзького права" набула широкого вжитку в рад. час, раніше вона називалася "Пам'ятником Хрещення Русі" (починаючи з 1861 до неї щорічно 15 лип. за ст. ст. відбувався хресний хід на пошану св. рівноапостольного кн. Володимира).

Нині К.м.п. як пам'ятка арх-ри та історії перебуває під охороною д-ви.

дата публікації: 2007 р.

Література:
 1. Щербина В.І. Документи до історії Києва 1499–1835 рр. В кн.: Український археографічний збірник ВУАН, т. 1. К., 1929
 2. Яковлів А. Пам'ятник магдебурзького права в Києві. "Київська старовина", 1994, № 5
 3. Отченашко В., Панашенко В. Колона магдебурзькому праву. В кн.: Звід пам'яток історії та культури України, кн. 1, ч. 1. К., 1999
 4. Кальницький М. Храми Києва. К., 2007.

Посилання:
 • ДНІПРО
 • МАГДЕБУРЗЬКЕ ПРАВО
 • МЕЛЕНСЬКИЙ АНДРІЙ ІВАНОВИЧ
 • МІСЬКА ДУМА
 • ОЛЕКСАНДР, КНЯЗЬ ЛИТОВСЬКИЙ
 • ОЛЕКСАНДР І
 • ПАВЛО І ПЕТРОВИЧ
 • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
 • ВОЛОДИМИР СВЯТОСЛАВИЧ СВЯТИЙ
 • ЖАЛУВАНА ГРАМОТА МІСТАМ 1785


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)