ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КОНСТАНТИН I

  Бібліографічне посилання: Плахонін А.Г. КОНСТАНТИН I [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Konstantin_I (останній перегляд: 19.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КОНСТАНТИН I

КОНСТАНТИН І (р. н. невід. – п. 05.06.1159) – митрополит Київський (1155–59), грек за походженням. Канонізований РПЦ, день пам'яті 5 черв. (за ст. ст.). У писемних джерелах уперше згадується 26 січ. 1156, коли він, уже будучи офіційно київ. митрополитом (відповідне його призначення в Константинополі відбулося восени 1155), виступив на патріаршому синоді в Константинополі з промовою, присвяченою жертвоприношенню неподільної Трійці під час Євхаристії.

К. I був призначений київ. митрополитом на прохання кн. Юрія Долгорукого після того, як останній у берез. 1155 захопив Київ і посів великокняжий київ. стіл. Призначення К. I відбулося на тлі реліг. конфлікту на Русі, що виник ще 1147 і був спричинений тим, що всупереч традиції, згідно з якою київ. митрополит призначався в Константинополі, собор єпископів у Києві (див. Київський церковний собор 1147), за підтримки попередника Юрія Долгорукого на київ. столі – київ. кн. Ізяслава Мстиславича, висвятив митрополитом Київським русина Климента Смолятича. Ревнителем традиції призначення митрополита в Константинополі виступив одразу ж після Київ. церк. собору 1147 гол. політ. супротивник Ізяслава – на той час ростовський і суздальський кн. Юрій Долгорукий.

Після наставлення К. I київ. митрополитом Церква на Русі, яка мала свого митрополита – Климента Смолятича, опинилася перед загрозою розколу.

Одразу ж по прибутті на Русь К. I почав проводити політику посилення тут впливу грец. духовенства, намагався прибрати з єпископських кафедр усіх ру-синів, навіть тих, які не підтримували Климента. Узимку 1156–57 він замінив на ростовській кафедрі русина Нестора греком Леоном. Майже два роки К. I відкладав рукопокладення новгород. архієпископа Аркадія. Але йому так і не вдалося поширити свій вплив на всю територію Русі. Його влада обмежувалася територією політ. впливу його світських покровителів. На решті території реліг. влада належала митрополиту Климу (Клименту). К. I так і не вдалося підпорядкувати собі Турівську та Володимирську (Волинську) єпархії, хоча він, намагаючись послабити останню (там переховувався Климент), навіть виділив з її складу новостворену ним Галицьку єпархію і призначив на її кафедру єпископа Козьму.

Коли Київ захопив (22 груд. 1158) син Ізяслава – волин. кн. Мстислав Ізяславич, К. I втік до Чернігова. Щоб подолати реліг. розкол, князі 1159 уклали компромісну угоду, згідно з якою було вирішено: а) ні К. I, ні Климента Смолятича не вважати канонічними митрополитами; б) звернутися до Константинополя за поставленням нового глави руської церкви.

Невдовзі потому К. I помер, заповівши перед смертю, згідно з літописним переказом, викинути його застигле тіло на розшматування псам. Три дні його останки лежали просто неба за міською стіною, а потім їх було поховано в черніг. Спасо-Преображенському соборі.

Дж.: Patrologia Graeca. Paris, 1860. T. 140, col. 148–153; Les Regestes des actes du Patriarcat de Constantinople. Paris, 1947. T. I. Fasc. III. N 1038; ПСРЛ, т. 1, стб. 347, 349; ПСРЛ, т. 2, стб. 483, 485, 488, 498, 503.

дата публікації: 2008 р.

Література:
 1. Соколов П. Русский архиерей из Византии и право его назначения до начала XV в. К., 1913
 2. Щапов Я.Н. Государство и церковь Древней Руси: Х–ХIII вв. М., 1989
 3. Толочко О.П. Смерть митрополита Константина (До розуміння давньоруської моделі святості). В кн.: Mediaevalia Ucrainica: Ментальність та історія ідей, т. 2. К., 1993.

Посилання:
 • ЧЕРНІГІВ, ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР
 • ДУХОВЕНСТВО
 • ІЗЯСЛАВ МСТИСЛАВИЧ
 • КЛИМЕНТ СМОЛЯТИЧ, КЛИМ СМОЛЯТИЧ
 • КОНСТАНТИНОПОЛЬ
 • КИЇВ
 • КИЇВСЬКИЙ ЦЕРКОВНИЙ СОБОР РУСЬКИХ ЄПИСКОПІВ 1147
 • МСТИСЛАВ ІЗЯСЛАВИЧ
 • СПАСЬКИЙ СОБОР У ЧЕРНІГОВІ, СПАСО-ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ СОБОР
 • ЮРІЙ ДОЛГОРУКИЙ, ЮРІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ ДОЛГОРУКИЙ

 • Пов'язані терміни:
 • ФЕОДОР, МИТРОПОЛИТ КИЇВСЬКИЙ
 • ІОАНН IV
 • КИЇВСЬКІ ІЄРАРХИ, ЗАГАЛЬНИЙ ПЕРЕЛІК КИЇВСЬКИХ ЄПИСКОПІВ, АРХІЄПИСКОПІВ, МИТРОПОЛИТІВ І ПАТРІАРХІВ
 • СПАСЬКИЙ СОБОР У ЧЕРНІГОВІ, СПАСО-ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ СОБОР


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)