ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КОНСТИТУЦІЯ АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ 1998

  Бібліографічне посилання: Єфіменко Г.Г., Мурашин Г.О. КОНСТИТУЦІЯ АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ 1998 [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Konstitutsiya_Ark_1998 (останній перегляд: 13.11.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КОНСТИТУЦІЯ АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ 1998

КОНСТИТУЦІЯ АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ 1998 – законодавчий акт, ухвалений ВР Автономної Республіки Крим 21 жовт. 1998 і затверджений Верховною Радою України 23 груд. 1998. Набула чинності 12 січ. 1999. Її ухваленню передував тривалий період конфронтаційної кризи між кер-вом України та АР Крим. Протистояння було спричинене, зокрема, нечіткою позицією парламенту РФ в питанні про кордони між РФ і Україною. 1992 парламент РФ ухвалив постанову, що не визнавала законним акт передачі Криму до складу України 1954 (див. Закон СРСР "Про передачу Кримської області зі складу РРФСР у склад Української РСР" 1954), а це означало, що РФ може підтримувати процес відокремлення Криму від України.

Перший конституційний акт ВР АР Крим ухвалила 6 трав. 1992. Цим актом Крим проголошувався суверенною державою в складі України, при цьому підкреслювалося, що взаємовідносини Криму з Україною мають базуватися на договірній основі між двома суб'єктами права. Такий акт, однак, не відповідав чинним нормам укр. законодавства і тому був скасований ВР України і Президентом України Л.Кравчуком. ВР України і Президент України скасували ще кілька законодавчих актів, ухвалених ВР АР Крим щодо держ. устрою автономії. Лише після ухвалення 1996 Конституції України та підписання 31 трав. 1997 Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 протистояння між кер-вом України та АР Крим ослабло. Це й дало змогу 1998 ухвалити Конституцію (Осн. Закон) АР Крим.

Конституція АР Крим містить преамбулу, 5 розділів, 9 глав, 48 статей. У преамбулі зазначено, що Осн. Закон АР Крим ухвалено відповідно до Конституції України 1996 та Закону України "Про Верховну Раду Автономної Республіки Крим" (1998). У розділі 1 проголошуються конституційні основи статусу та повноважень АР Крим, а також принципи і гарантії автономії. Вказується, зокрема, що АР Крим є невід'ємною складовою України і в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питання, які є в її віданні. Представницьким органом АР Крим є її ВР, виконавчим – РМ. Нормативно-правові акти ВР і РМ АР Крим або їхні положення, які суперечать Конституції республіки, не мають юрид. сили. Такі акти можуть бути оскаржені в суді особами, права та інтереси яких порушено. Питання про відповідність нормативно-правових актів Осн. Законові АР Крим вирішуються згідно з Конституцією України, Конституційним Судом України. ВР АР Крим здійснює своє право на звернення до КС України щодо питань, передбачених Конституцією і законами України. Норми Конституції АР Крим є нормами прямої дії. Конституція АР Крим не може обмежувати права й свободи громадян, встановлені Конституцією України. Розділ 2 Конституції визначає осн. повноваження АР Крим у галузях політ., екон., культ. та сусп. життя. У розділі 3 визначаються статус і повноваження ВР та РМ АР Крим, прокуратури й органів правосуддя в республіці. В ньому закріплено статус депутата ВР АР Крим, повноваження вищих посадових осіб. Окремо визначаються функції Президії ВР АР Крим. Розділ 4 регламентує органи місц. самоврядування в автономії, їх взаємодію з держ. органами влади. В розділі 5 вказується, що статус і повноваження автономії гарантуються Укр. д-вою й забезпечуються демократ. інститутами сусп-ва, діяльністю органів держ. влади АР Крим, органів місц. самоврядування, громадян та їхніх об'єднань. Конституція може бути змінена тільки ВР АР Крим.

У конституції декларується, що держ. мовою в АР Крим є укр. мова, а всі правові акти в автономії друкуються, окрім укр., також рос. та кримськотатар. мовами.

Конституція не передбачає інституту президента АР Крим.

Дж.: Конституція Автономної Республіки Крим. Сімферополь, 1998.

дата публікації: 2008 р.

Література:
 1. Семак В.И.и др. Конституция Автономной Республики Крым: Учебное пособие. Симферополь, 1999.

Посилання:
 • АВТОНОМНА РЕСПУБЛІКА КРИМ
 • ДЕРЖАВА
 • ДОГОВІР ПРО ДРУЖБУ, СПІВРОБІТНИЦТВО І ПАРТНЕРСТВО МІЖ УКРАЇНОЮ І РОСІЙСЬКОЮ ФЕДЕРАЦІЄЮ 1997
 • КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ 1996
 • КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ
 • КРАВЧУК ЛЕОНІД МАКАРОВИЧ
 • КРИЗИ, ОСНОВНІ КОНЦЕПТУАЛЬНІ ПІДХОДИ ДО АНАЛІЗУВАННЯ СУСПІЛЬНИХ КРИЗ (З ДОСВІДУ МІЖНАРОДНОЇ ПОЛІТОЛОГІЇ)
 • ПРЕЗИДЕНТ
 • ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
 • ЗАКОН СРСР ПРО ПЕРЕДАЧУ КРИМСЬКОЇ ОБЛАСТІ ЗІ СКЛАДУ РРФСР У СКЛАД УКРАЇНСЬКОЇ РСР 1954


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)