ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

"КОНТРРЕВОЛЮЦІЙНОЇ ШКІДНИЦЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ В ОРГАНАХ НАРКОМЗЕМУ І НАРКОМРАДГОСПІВ" СПРАВА 1933

  Бібліографічне посилання: Шаповал Ю.І. "КОНТРРЕВОЛЮЦІЙНОЇ ШКІДНИЦЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ В ОРГАНАХ НАРКОМЗЕМУ І НАРКОМРАДГОСПІВ" СПРАВА 1933 [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kontrrevolystsiinoi_Shkidnitskoї_Organizatsii_sprava_1933 (останній перегляд: 17.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КОНТРРЕВОЛЮЦІЙНОЇ ШКІДНИЦЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ В ОРГАНАХ НАРКОМЗЕМУ І НАРКОМРАДГОСПІВ СПРАВА 1933

"КОНТРРЕВОЛЮЦІЙНОЇ ШКІДНИЦЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ В ОРГАНАХ НАРКОМЗЕМУ І НАРКОМРАДГОСПІВ" СПРАВА 1933 – політ. справа, сфабрикована кер-вом СРСР з метою "знайти" винних за створення голоду 1932–33 (див. Голодомор 1932–1933 років в УСРР), а також для залякування тих керівних працівників, які несхвально ставилися до політики комуніст. режиму на селі. 5 березня 1933 ОДПУ СРСР через газ. "Правда" оголосило про викриття "контрреволюційної шкідницької організації в деяких органах наркомзему і наркомрадгоспів, головним чином у сільськогосподарських районах України, Північного Кавказу, Білорусії". Сповіщалося також, що заарештовані мали на меті "підірвати селянське господарство і викликати голод у країні". Це було чи не перше офіц. повідомлення, в якому фігурував термін "голод". 11 берез. 1933 Колегія ОДПУ СРСР ухвалила постанову, якою "за організацію контрреволюційного шкідництва у машинно-тракторних станціях і радгоспах" засудила до страти 35 осіб, до 10 років ув'язнення – 22 особи, до 8 років ув'язнення – 18 осіб.

У квіт. 1933 Державне політичне управління УСРР оголосило про викриття "українського філіалу" цієї контрреволюц. орг-ції, який нібито очолював колиш. заст. зав. сектором урожайності Всеукр. акад. с.-г. наук В.Батієнко. Разом з В.Батієнком слідчі заарештували: відп. виконавця "Укрзаготекспорту" М.Апанащенка, референта планового управління Наркомату земельних справ УСРР, агронома "Укрбурякотрактороцентру" В.Борщика, старшого референта бюро п'ятирічки Наркомзему УСРР П.Бровара, наук. співробітника Колг. ін-ту С.Будняка, заст. керуючого Укр. конторою "Центроплодоовоч" Є.Васильківського, агронома "Укртрактороцентру" А.Гепенера, нач. Гол. планового управління Наркомзему УСРР Л.Діманта, старшого спеціаліста сектору тваринництва Наркомзему УСРР В.Єлисеєва, зав. планового від. "Укрзернотрактороцентру" М.Максименка, агронома військ.-госп. відділу штабу Укр. військ. округу М.Румянцева, агронома "Укртрактороцентру" С.Рутковського, референта Наркомзему УСРР Я.Співакова, референта плодоовочевої групи Наркомзему УСРР О.Еспозита.

В обвинуваченні, яке було висунуто проти "шкідників" з УСРР, зазначалося, що вони перекручували "усі заходи партії по реконструкції сільського господарства", здійснювали роботу зі "зриву посівної, збиральної та заготівельної кампаній", а також "активного руйнування тракторного парку". Учасникам "змови" інкримінувалося налагодження зв'язків з відп. працівниками Київ., Одес. та ін. областей з метою "створення необхідних передумов для розгортання й активізації своєї підготовчо-повстанської роботи" та формування повстанських осередків (загалом у 102 машинно-тракторних станціях, 114 колгоспах і селах у 133 районах УСРР). Окремо виділялася "практична" діяльність, що призводила до "дискредитації основних заходів партії на селі, озлоблення селянства й підштовхування його на шлях повстання проти радвлади". Називався строк розгортання повстання – весна 1933.

Для перевірки цієї справи було створено спец. комісію Наркомату робітн.-сел. інспекції, що підтвердила висновки слідства. Постановою суд. трійки ДПУ УСРР від 27 квіт. 1933 всі учасники "змови" були притягнені до кримінальної відповідальності. Чотирьох засудили до страти (В.Батієнко, В.Борщик, Л.Дімант, В.Єлісеєв), решту – до позбавлення волі на строки від 3 до 10 років.

1956 всі засуджені були офіційно реабілітовані.

дата публікації: 2008 р.

Література:
  1. Голод 1932–1933 років на Україні: очима істориків, мовою документів. К., 1990
  2. Шаповал Ю.І. Україна 20–50-х років: сторінки ненаписаної історії. К., 1993
  3. Командири великого голоду. Поїздки В.Молотова і Л.Кагановича в Україну та на Північний Кавказ. 1932–1933 рр. К., 2001.

Посилання:
  • ДЕРЖАВНЕ ПОЛІТИЧНЕ УПРАВЛІННЯ УСРР
  • ГОЛОДОМОР 1932–1933 РОКІВ В УСРР
  • МАШИННО-ТРАКТОРНІ СТАНЦІЇ (МТС)


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)