ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

"КОНТРРЕВОЛЮЦІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ В СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ УКРАЇНИ" СПРАВА 1930

  Бібліографічне посилання: Шаповал Ю.І. "КОНТРРЕВОЛЮЦІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ В СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ УКРАЇНИ" СПРАВА 1930 [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kontrrevolystsiynoi_Organizatsii_v_silskomu_gospodarstvi_Ukraini_sprava_1930 (останній перегляд: 23.08.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КОНТРРЕВОЛЮЦІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ В СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ УКРАЇНИ СПРАВА 1930

"КОНТРРЕВОЛЮЦІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ В СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ УКРАЇНИ" СПРАВА 1930. Надзвичайна сесія Верховного Суду УСРР, що розглядала цю справу, 1 черв. 1930 засудила 29 осіб до позбавлення волі на строки від 2 до 10 років, з них п'ятеро були позбавлені волі умовно й звільнені з-під варти. Серед засуджених – чл. Колегії Наркомату земельних справ УСРР, дир. Всесоюзного ін-ту землеробства М.Резников, старший інспектор Агрогрупи Наркомзему УСРР А.Воронін, заст. дир. Київ. с.-г. дослідної станції Е.Заславський, співробітник Наркомзему УСРР А.Іоффе, чл. правління Укрсільгоспбанку, проф. Харків. геодезичного ін-ту К.Кононенко, чл. президії Держплану УСРР, кер. сільгоспсекції Держплану К.Маньківський, зав. Переяславським радгоспом Київ. с.-г. дослідної станції Й.Мацкевич, чл. сільгоспсекції Держплану УСРР Г.Підгоріти, старший інспектор Наркомзему УСРР, заст. завідуючого від. тваринництва В.Подольський, агроном Житомир. обласного земельного управління А.Степаненко, дир. Київ. с.-г. дослідної станції, проф. Кооп. ін-ту О.Філіпповський, проф. Харків. с.-г. ін-ту В.Шелекета, працівник Наркомзему УСРР В.Батиренко, кер. кабінету фінансування Ін-ту сільгоспекономіки А.Дідусенко, зав. курсів Наркомзему УСРР І.Доленко, дир. с.-г. дослідної станції в Синельниківському р-ні Дніпроп. обл. Б.Овсянников, чл. торговельно-кооперативної секції Держплану УСРР В.Онуфрієв, референт Земплану Наркомзему УСРР і проф. Геодезичного ін-ту В.Соловейчик та ін. Серед засуджених були також фахівці з с. госп-ва, які мешкали і працювали в Москві, Ленінграді (нині м. Санкт-Петербург), Самарі (нині місто в РФ), Дніпропетровську.

В обвинуваченні зазначалося, що учасники "організації" мали на меті відродити капіталіст. лад шляхом: "перекручення політики та практичних заходів у галузі сільського господарства", "зміцнення і розвитку індивідуального міцного селянського господарства", "шкідницьких дій у різних областях сільського господарства". Й.Мацкевич та О.Філіпповський обвинувачувалися в шпигунстві.

На підставі нібито законно отриманих у обвинувачених свідчень стверджувалося, що "контрреволюційна шкідницька організація в сільському господарстві України" виникла після 2-го Всеукр. агрономічного з'їзду і була оформлена як Всеукр. агрономічне т-во, яке протягом 4-х років існувало як легальне об'єднання спеціалістів у галузі с. госп-ва.

Уся ця справа, по суті, була однією зі спроб влади перекласти власні помилкові кроки у сфері с. госп-ва на спеціалістів-аграрників, приписуючи їм цілеспрямовану протидію заходам режиму. Характерно, що інкримінована звинувачуваним у ході попереднього слідства "організаційна діяльність та участь в організації" у вироку Надзвичайної сесії Верховного Суду УСРР при визначенні міри покарання не фігурувала, а їхні дії кваліфікувалися лише як "шкідництво". Обвинувачення Й.Мацкевича та О.Філіпповського в шпигунстві суд визнав недоведеним.

16 лют. 1930 (тобто до завершення суд. слідства у справі "шкідників") про "шкідників" з УСРР згадав у виступі на загальноміськ. зборах інженерно-тех. та наук. працівників Москви голова РНК СРСР О.Риков. Це він зробив не випадково, адже на попередньому слідстві окремі "шкідники" дали "докази" проти представників старої інтелігенції, фахівців-аграрників, які працювали в Москві і доводили авантюризм і можливі негативні наслідки курсу на форсовану колективізацію сільського господарства. Ці "докази" було використано в "Трудової селянської партії" справі 1930.

1989 рішенням Верховного Суду УРСР всі 29 осіб, які притягалися до кримінальної відповідальності за участь у "контрреволюційній організації в сільському господарстві України", були реабілітовані.

дата публікації: 2008 р.

Література:
 1. Гресь І. З грифом "цілком таємно". "Сільські вісті", 1990, 5, 6, 8 трав.
 2. Шаповал Ю.І. Україна 20–50-х років: сторінки ненаписаної історії. К., 1993
 3. Політичний терор і тероризм в Україні. ХIХ–ХХ ст.: Історичні нариси. К., 2002.

Посилання:
 • ДНІПРОПЕТРОВСЬК
 • КОЛЕКТИВІЗАЦІЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА В УСРР/ УРСР
 • КОНОНЕНКО КОСТЯНТИН СЕМЕНОВИЧ
 • МОСКВА
 • САНКТ-ПЕТЕРБУРГ
 • ТРУДОВОЇ СЕЛЯНСЬКОЇ ПАРТІЇ СПРАВА 1930-Х РОКІВ

 • Пов'язані терміни:
 • КОНОНЕНКО КОСТЯНТИН СЕМЕНОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)