ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

"КОРОТКИЙ ВИВІД ПРИЧИН, ЯКИМИ УКРАЇНА З ВІЙСЬКОМ ЗАПОРОЗЬКИМ ПОБУДЖЕНА АБО ВЛАСТИВО ЗМУШЕНА БУЛА ВИЙТИ З МОСКОВСЬКОЇ ПРОТЕКЦІЇ" 1709

  Бібліографічне посилання: Кресін О.В. "КОРОТКИЙ ВИВІД ПРИЧИН, ЯКИМИ УКРАЇНА З ВІЙСЬКОМ ЗАПОРОЗЬКИМ ПОБУДЖЕНА АБО ВЛАСТИВО ЗМУШЕНА БУЛА ВИЙТИ З МОСКОВСЬКОЇ ПРОТЕКЦІЇ" 1709 [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Korotkii_Vivid_Prichin_1709 (останній перегляд: 15.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КОРОТКИЙ ВИВІД ПРИЧИН, ЯКИМИ УКРАЇНА З ВІЙСЬКОМ ЗАПОРОЗЬКИМ ПОБУДЖЕНА АБО ВЛАСТИВО ЗМУШЕНА БУЛА ВИЙТИ З МОСКОВСЬКОЇ ПРОТЕКЦІЇ 1709

"КОРОТКИЙ ВИВІД ПРИЧИН, ЯКИМИ УКРАЇНА З ВІЙСЬКОМ ЗАПОРОЗЬКИМ ПОБУДЖЕНА АБО ВЛАСТИВО ЗМУШЕНА БУЛА ВИЙТИ З МОСКОВСЬКОЇ ПРОТЕКЦІЇ" 1709 – політ. трактат, написаний представниками мазепинської еміграції для обґрунтування права Гетьманщини на вихід з Рос. д-ви, пам'ятка укр. політ. та правової думки. Знайдений у Швед. держ. архіві Н.Молчановським, опублікований 1909 М.Грушевським. Документ проголошує природні права народу на свободу совісті та непорушність станових привілеїв; а також указує на те, що повстання проти монарха-суверена в разі порушення ним цих природних прав є правомірним. Правовідносини народу з монархом класифікуються на умовне (договірне, протекція) та безумовне підданство. Осн. категорія твору – "вільний народ". У трактаті дається виклад політ. та правової історії Наддніпрянської України 17 – поч. 18 ст., висвітлюється статус українців у Речі Посполитій, історія відносин Гетьманщини з Рос. д-вою та Кримським ханатом, аналізуються документи, пов'язані з цими відносинами.

дата публікації: 2008 р.

Література:
 1. Грушевський М. Шведсько-український союз 1708 р. "ЗНТШ", 1909, т. 92, кн. 6
 2. Ульяновський В. Пилип Орлик. В кн.: Володарі гетьманської булави. К., 1994
 3. Кресін О. Правові аспекти відносин Війська Запорозького з Російською державою в період гетьманування І.Мазепи та в діяльності української політичної еміграції першої половини ХVIII ст. "Держава і право", вип. 10. К., 2001.

Посилання:
 • ГЕТЬМАНЩИНА
 • ГРУШЕВСЬКИЙ МИХАЙЛО СЕРГІЙОВИЧ
 • КРИМСЬКИЙ ХАНАТ
 • МАЗЕПИНСЬКА ЕМІГРАЦІЯ
 • МОЛЧАНОВСЬКИЙ НИКАНДР ВАСИЛЬОВИЧ
 • НАДДНІПРЯНСЬКА УКРАЇНА, НАДДНІПРЯНЩИНА, ПРИДНІПРОВ'Я, ПОДНІПРОВ'Я
 • РІЧ ПОСПОЛИТА
 • ВІЛЬНИЙ НАРОД

 • Пов'язані терміни:
 • МАЗЕПИНСЬКА ЕМІГРАЦІЯ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)