ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КОШКА ПЕТРО МАРКОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Волковинський В.М. КОШКА Петро Маркович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Koshka_P (останній перегляд: 22.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КОШКА ПЕТРО МАРКОВИЧ

КОШКА Петро Маркович (справжнє прізв. – Кішка, за ін. даними, – Маркович; 1828–13.02 (01.02).1882) – чорномор. моряк, герой Севастопольської оборони 1854–1855 у період Кримської війни 1853–1856. Н. в с. Ометинці (нині село Немирівського р-ну Він. обл.) у сім'ї кріпака (див. Кріпацтво). 16 трав. 1849 власник села пан Казимір Яловицький, запідозривши молодого К. у зв'язках з учасниками сел. заворушень на Поділлі, віддав його в рекрути (див. Рекрутська повинність). 20 серп. (1 верес. за н. ст.) того ж року той прибув до Севастополя і був зарахований матросом 2-ї статті в 30-й флотський екіпаж Чорномор. флоту. Спочатку плавав на різних військ. кораблях, а 1854, коли почалася облога Севастополя, був призначений на батарею, що розташовувалася між 3-м і 4-м бастіонами внизу (між Бамборською висотою і Бульварною гіркою), в кінці Пд. бухти і захищала підступи до цієї бухти та центру міста. Разом з ін. матросами, солдатами та козаками-пластунами Чорноморського козацького війська брав участь у нічних вилазках у тил англо-франц. військ. У складі команди "мисливців" не раз і сам ходив у розташування ворога, виводив там з ладу облогові гармати, здобував нарізні гвинтівки та штуцери, яких у захисників Севастополя було обмаль, брав у полон солдатів ворожих військ. Про його зухвалу хоробрість складали легенди, про нього писали, зокрема, що він сам взяв у полон трьох французів і привів їх у розташування свого підрозділу, що він на очах у ворогів, під шаленим обстрілом із їхнього боку, виніс із фронтової смуги встановлений там (підпертий палками) на наругу труп одного з "мисливців". Оповіді про його відвагу доповіли імп. Олександрі Федорівні, й вона надіслала йому "хрест благословення". В останніх боях за Севастополь був легко поранений, лікувався у М.Пирогова. Після здачі Севастополя був підвищений у чині до квартирмейстера і відправлений в жовт. 1855 у безстрокову відпустку. Почав супроводжувати обози в Одесу, Миколаїв, Херсон, працював лісником. 1863 повернувся на військ. службу, проходив її на Балт. флоті. Після звільнення (1867) йому була призначена пенсія і він перебрався жити в рідне село, там одружився.

Нагороджений золотим Георгіївським хрестом 2-го ст., знаком відзнаки Військ. ордена св. Георгія 4-го ст., двома медалями – срібною за захист Севастополя і бронзовою в пам'ять про Крим. війну.

П. у с. Ометинці, там же похований.

У м. Севастополь йому встановлено пам'ятник (відкритий 26 трав. 1956; скульптори – брати Й. та В. Кейдуки, архіт. – В.Петропавловський) і ще одне погруддя (в одній з ніш на будинку панорами "Оборона Севастополя 1854–1855 рр."). На батьківщині – в Ометинцях – йому споруджено такий само пам'ятник, як і в Севастополі. Його портрет написав художник В.Тімм, приятель Т.Шевченка. На полотні панорами "Оборона Севастополя 1854–1855 рр." він зображений в момент повернення з чергової вилазки разом із полоненим ним франц. солдатом.

дата публікації: 2008 р.

Література:
 1. Голохвастов К. Матрос 30-го Черноморского экипажа Петр Кошка и другие доблестные защитники Севастополя. СПб., 1895
 2. Слободянюк Б. Дума про матроса Кішку. К., 1981
 3. Кравченко В. Український Севастополь. Web: Українське життя в Севастополі" (http://ukrlife.org/main/valiko/kish.html).

Посилання:
 • ЧОРНОМОРСЬКЕ КОЗАЦЬКЕ ВІЙСЬКО
 • ХЕРСОН, ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР
 • КРИМСЬКА ВІЙНА 1853–1856, СХІДНА ВІЙНА 1853–1856
 • КРІПАЦТВО, КРІПОСНЕ ПРАВО
 • МИКОЛАЇВ
 • ОДЕСА
 • ПОДІЛЬСЬКА ЗЕМЛЯ
 • ПИРОГОВ МИКОЛА ІВАНОВИЧ
 • РЕКРУТСЬКА ПОВИННІСТЬ
 • СЕВАСТОПОЛЬ, МІСТО АРК
 • СЕВАСТОПОЛЬСЬКА ОБОРОНА 1854–1855
 • ШЕВЧЕНКО ТАРАС ГРИГОРОВИЧ

 • Пов'язані терміни:
 • КРИМСЬКА ВІЙНА 1853–1856, СХІДНА ВІЙНА 1853–1856
 • ОСТЕН-САКЕН ДМИТРО ЄРОФІЙОВИЧ
 • СЕВАСТОПОЛЬСЬКА ОБОРОНА 1854–1855


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)