ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КОТКО ДМИТРО ВАСИЛЬОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Лисенко І.М. КОТКО Дмитро Васильович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kotko_D (останній перегляд: 19.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КОТКО ДМИТРО ВАСИЛЬОВИЧ

КОТКО Дмитро Васильович (16 (04).01.1892–29.11.1982) – хоровий диригент. Н. в с. Балки (нині село Василівського р-ну Запоріз. обл.) в сел. родині. 1908 закінчив Таганаську церковно-вчительську шк., 1913 – Ордонську місіонерську духовну семінарію (обидві – на Кавказі), паралельно навч. у богословському та педагогічно-диригентському класах. 1913–16 – викл. музики і співу в середніх школах Кавказу. Від 1916 брав участь у Першій світовій війні, потрапив до полону. 1920 разом з ін. військовополоненими українцями, які перебували в Польщі, організував "Український хор" (під тиском польс. адміністрації назву з часом було змінено на "Український Наддніпрянський хор"). Окрім нього, серед ініціаторів створення хору були, зокрема: В.Андрієвський (колишній учитель співу в одній з херсон. шкіл); І.Білявський (колиш. студент Петерб. консерваторії); П.Воскресенський (колиш. студент Київ. консерваторії); Д.Леонтович (колиш. учень Полтав. муз. уч-ща, хорист архієрейського хору в Києві, бас-профундо хору Надеждинського в Києві); Г.Нестеренко (колиш. учень Київ. музично-драм. школи ім. М.Лисенка); О.Овчаренко (колиш. учень Катериносл. муз. уч-ща); Б.Полянський (колиш. учитель співу Кам'янець-Подільської г-зії); М.Самойлович (колиш. студент Київ. комерційного ін-ту, володів професійними вокальними даними); О.Самойлович (випускник Харків. муз. училища); П.Чеканів (колиш. співак київ. церк. хору Калішевського, відомий бас-профундо). Худож. керівником і гол. диригентом хору став К. З дозволу польс. адміністрації перші виступи відбувалися в кінотеатрах як вокальні ілюстрації до неозвучених фільмів. Дещо пізніше К. поповнив склад хору (1925–30 це був мішаний хор, а потім – знову чоловічий) і об'їздив з ним багато країн Зх. Європи, зокрема Німеччину і Францію, широко пропагуючи укр. нар. пісню. Після приєднання Зх. України до УРСР (див. Возз'єднання українських земель в єдиній державі) на основі хору 1939 було організовано львів. капелу "Трембіта", К. був у ній 2-м диригентом. Перед початком Великої вітчизняної війни Радянського Союзу 1941–1945 виїхав з капелою на гастролі до Середньої Азії і змушений був там затриматися до закінчення війни. 1945 створив у Станіславі (нині м. Івано-Франківськ) "Гуцульський ансамбль пісні й танцю", був його гол. диригентом і худож. кер. 1951 репресований і висланий на заслання (перебував там до 1956). Після звільнення жив у Львові, де керував самодіяльними хоровими капелами, зокрема незрячих бандуристів – "Карпати" (з 1958). Серед його учнів – диригенти Є.Вахняк та В.Василевич.

П. у м. Львів.

дата публікації: 2008 р.

Література:
 1. Шевчук О. Сторінки музичної україніки кінця ХIХ – початку ХХ ст. в історико-культурному контексті. "Народна творчість та етнографія", 1992, № 1. Стельмащук С. Дмитро Котко та його хор: До 100-річчя народження диригента і 70-річчя заснування хору. "Тернопіль", 1992, № 3–4
 2. Мистецтво України: Біографічний довідник. К., 1997
 3. Дмитро Котко та його хори: Статті, рецензії, спогади, документи. Дрогобич, 2000.

Посилання:
 • ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
 • КИЇВ
 • ЛЬВІВ
 • ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА І УКРАЇНА. ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА (ВЕЛИКА ВІЙНА)
 • ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА ВІЙНА РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ 1941-1945 РР.
 • ВОЗЗ'ЄДНАННЯ УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ В ЄДИНІЙ ДЕРЖАВІ

 • Пов'язані терміни:
 • ЛАНЦУТ
 • СТШАЛКІВ, ТАБІР


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)