ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КОЦІПІНСЬКИЙ АНТОН ГІАЦИНТОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Загайкевич М.П. КОЦІПІНСЬКИЙ Антон Гіацинтович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kotsipinskii_A (останній перегляд: 20.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КОЦІПІНСЬКИЙ АНТОН ГІАЦИНТОВИЧ

КОЦІПІНСЬКИЙ (Коціпинський, Коципінський, Kocipiński) Антон (Антоні) Гіацинтович (1816–26(14).05.1866) – фольклорист, композитор, видавець. Н в. м. Андрихів побл. Кракова, за походженням поляк. Навч. гри на фортепіано, органі, а також мистецтву композиції у свого батька, органіста й керівника оркестру Львів. кафедрального собору. 10 років прослужив у австрійс. військ. оркестрі в Чернівцях. 1845 переїхав до Кам'янця-Подільського (нині м. Кам'янець-Подільський; у той час це була тер. Російської імперії), де давав уроки музики, а з 1847 працював у нотному магазині. Захопився фольклористикою, почав активно збирати й записувати укр. нар. пісні. 1849 через політ. мотиви був висланий з Рос. імперії, жив у Відні. 1853 повернувся до Кам'янця-Подільського, з 1855 постійно проживав у Києві, займався видавничою справою. Відкрив нотні магазини в Кам'янці-Подільському, Києві, Кишиневі (нині столиця Молдови), Житомирі (останній мав назву "магазин музики, інструментів музичних і всякого роду приборів артистичних"; згодом К. віддав його під завідування своєму братові Юрію).

Брав активну участь у муз. житті Києва: і як організатор аматорських муз. вечорів, і як співак-виконавець (тенор).

Видавнича діяльність К. сприяла популяризації в Україні музичної, насамперед фортепіанної і пісенної, літератури, особливо творів місц. композиторів М.Завадського, В.Заремби, Й.Витвицького, Ф.Яроньського, Д.Бонковського та ін. Поміж видань К. – кілька пісень Л. ван Бетховена.

1861 оприлюднив власну збірку "Пісні, думки і шумки руського народу на Поділлі, Україні і в Малоросії" (2-ге вид. – 1862), що являла собою науково-етнографічну публікацію укр. муз. фольклору й водночас містила матеріал для домашнього музикування. Пісенні зразки в ній були підтекстовані слов'ян. і лат. шрифтами. До збірки увійшли записи самого К., а також ін. музикантів (М.Вигорницького, Й.Витвицького, Й.Шпека) і деякі запозичення зі збірників В.-М.Залєського та М.Маркевича. Всього в ній представлено 45 пісень, 42 думки і 13 шумок. Була видрукувана у 2-х варіантах: один – із записами мелодій, другий – у вигляді обробок для голосу та фортепіано. Передмову до 2-го вид., написану К. польс. мовою, було перекладено укр. мовою О.Гулаком-Артемовським. В.Зентарський здійснив інструментальну транскрипцію матеріалів збірки для фортепіано.

У 1860–70-х рр. унаслідок наступу царату на українську мову та репресій, спрямованих проти польс. та укр. визвольних рухів, збірку К. в Рос. імперії було вилучено з продажу й заборонено. Її перевидання з'явилося лише 1885, наступні перевидання були здійснені 1891 (під редакцією Г.Ходоровського) та 1899.

Композиторська спадщина К. охоплює типові для салонного музикування того часу жанри: фортепіанні полонези, мазурки, романси, пісні. К. записав на ноти, гармонізував, склав фортепіанний супровід пісні "Гандзя" Д.Бонковського. Низка творів К. заснована на укр. нар. піснях, поміж них – "Ярмарок на Україні" (для голосу та фортепіано, також існує фортепіанний варіант з підзаголовком "козак-полька"), "Мазур з українкою" для фортепіано та ін.

П. у м. Київ.

дата публікації: 2008 р.

Література:
 1. Doroszenko J. Listy z Kijowa. "Ruch muzyczny", 1858, nr. 35, 45; 1859, nr. 14
 2. Шульгин В. Юго-Западный край в последнее двадцатипятилетие (1838–1863). "Киевлянин", 1864, 5 октября
 3. Коципинский А. [Некролог]. "Киевский телеграф", 1866, № 58
 4. Коципинский А. [Некролог]. "Киевлянин", 1866, 26 мая
 5. Марахов Р. "Визнати людиною неблагонадійною" (Невідомі сторінки з життя Антона Коціпінського). "Вісник АН УРСР", 1969, № 6
 6. Правдюк О. Українська музична фольклористика. К., 1978
 7. Правдюк О. Музична фольклористика. В кн.: Історія української музики, т. 2. К., 1989
 8. Загайкевич М. Творчість українсько-польських композиторів 30–60-х років ХIХ століття. В кн.: Київські полоністичні студії: "Українська школа" в літературі та культурі українсько-польського пограниччя, т. 7. К., 2005.

див. також ресурси Електронної бібліотеки “Україніка” (НБУВ)


Посилання:
 • ЧЕРНІВЦІ, ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР
 • ГУЛАК-АРТЕМОВСЬКИЙ ОЛЕКСІЙ ЛЬВОВИЧ
 • КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ
 • КРАКІВ
 • КИЇВ
 • МАРКЕВИЧ МИКОЛА АНДРІЙОВИЧ
 • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
 • УКРАЇНСЬКА МОВА
 • ВІДЕНЬ
 • ЗАЛЄСЬКИЙ ВАЦЛАВ–МІХАЛ
 • ЖИТОМИР


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)