ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КОЦЮБИНСЬКОГО МИХАЙЛА ЛІТЕРАТУРНО-МЕМОРІАЛЬНІ МУЗЕЇ

  Бібліографічне посилання: Піскова Е.М. КОЦЮБИНСЬКОГО МИХАЙЛА ЛІТЕРАТУРНО-МЕМОРІАЛЬНІ МУЗЕЇ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kotsyubinskogo_Mihaila_Muzei (останній перегляд: 15.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КОЦЮБИНСЬКОГО МИХАЙЛА ЛІТЕРАТУРНО-МЕМОРІАЛЬНІ МУЗЕЇ

КОЦЮБИНСЬКОГО МИХАЙЛА ЛІТЕРАТУРНО-МЕМОРІАЛЬНІ МУЗЕЇ, Вінницький літературно-меморіальний музей М.М.Коцюбинського, Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник М.М.Коцюбинського – культ.-освіт. заклади, в яких представлено меморіальні речі, документи, літ. й епістолярну спадщину, архів. та ін. матеріали, що розповідають про життя та діяльність М.Коцюбинського, а також матеріали, що засвідчують вшанування пам'яті письменника в Україні та за її межами.

Вінницький музей розташов. в будинку, де 17 (5) верес. 1864 народився М.Коцюбинський і прожив більшу частину свого життя (до 1897, з перервами). Садибу було закладено у 20-х рр. 19 ст. його дідом по матері М.Абазою. Крім будинку, збереглися також комора, невеличка сторожка, частина саду з власноручно посадженими М.Коцюбинським деревами. Відкриття музею відбулося 1927 (це був один з перших літературно-меморіальних музеїв в Україні). Після реставрації будинку в ньому відтворено меморіальні кімнати, зокрема світлицю, де письменник народився і жив під час приїздів до Вінниці; кабінет-вітальню з письмовим столом, приладдям, книжками, фотографіями та ін. його особистими речами. Заг. фонд закладу налічує бл. 9 тис. пам'яток.

Чернігівський музей-заповідник заснований 1934 в будинку, де пройшли останні 15 років життя – з 1898 до 1913 – М.Коцюбинського. Тут відбувалися "літературні суботи", на яких були присутні відомі письменники, діячі к-ри: М.Вороний, Б.Грінченко, М.Грінченко, М.Лисенко, В.Самійленко, молодий П.Тичина та ін. В розташов. біля будинку садку збереглися дерева тих часів, бузкова альтанка, де любив відпочивати письменник. Основу музейних фондів склали матеріали (рукописи, листування, б-ка, меморіальні речі, фотографії тощо), передані його дружиною на зберігання до Черніг. музею укр. старожитностей ім. В.Тарновського (нині Чернігівський історичний музей). 1958 відкрито меморіальну квартиру, що складається з трьох кімнат (кабінету-вітальні, їдальні та спочивальні), у яких відтворено прижиттєву обстановку митця. 1983 зведено будинок, де розміщено літ. експозицію музею, що містить матеріали про життя, громадсько-політ. діяльність, осн. етапи творчості М.Коцюбинського. 1993 заклад отримав статус музею-заповідника. Нині в його фондах зберігається понад 20 тис. пам'яток.

дата публікації: 2008 р.

Література:
 1. Музей Михайла Коцюбинського у Вінниці: Путівник. Одеса, 1989
 2. Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник М.М. Коцюбинського: Путівник. Чернігів, 2004.

Посилання:
 • ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ МУЗЕЙ ІМЕНІ В.ТАРНОВСЬКОГО
 • ГРІНЧЕНКО БОРИС ДМИТРОВИЧ
 • ГРІНЧЕНКО МАРІЯ МИКОЛАЇВНА
 • КОЦЮБИНСЬКИЙ МИХАЙЛО МИХАЙЛОВИЧ
 • ЛИСЕНКО МИКОЛА ВІТАЛІЙОВИЧ
 • САМІЙЛЕНКО ВОЛОДИМИР ІВАНОВИЧ
 • ТИЧИНА ПАВЛО ГРИГОРОВИЧ
 • ВОРОНИЙ МИКОЛА КІНДРАТОВИЧ

 • Пов'язані терміни:
 • КОЦЮБИНСЬКИЙ МИХАЙЛО МИХАЙЛОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)