ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КОВУЇ

  Бібліографічне посилання: Плахонін А.Г. КОВУЇ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 4: Ка-Ком / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2007. - 528 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kovui (останній перегляд: 23.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 4: Ка-Ком ) в електронній біблотеці

КОВУЇ

КОВУЇ – назва одного з об'єднань кочовиків, які перебували на службі в давньорус. князів. Відома з тексту Київського літопису: там під 1185 серед загонів черніг. кн. Ярослава Всеволодича згадуються "чернігівські ковуї" на чолі з воєводою Ольстином Олексичем. Єдиної думки поміж дослідників щодо того, де мешкали ці кочовики, чи були вони окремим угрупованням, чи входили до складу клобуків чорних тощо, немає. Разом з тим є різні припущення щодо цих питань. Так, в істор. літ. висловлена думка, що "чернігівські ковуї" були розселені в межиріччі Десни (прит. Дніпра) та її притоки Остер, де солонцюваті ґрунти були більш придатними для скотарства, ніж для землеробства і де було розташоване городище Ковчин (нині його залишки виявлені поблизу с. Ковчин Куликівського р-ну Черніг. обл.). Деякі дослідники вважають, що уточнення "чернігівські" вжито літописцем стосовно назви "ковуї" у зв'язку з тим, що загони К. перебували на службі не тільки у черніг., а й київ. чи переяслав. князів. Ґрунтуючись на вміщеному в "Слові о полку Ігоревім" переліку кочових племен, які були на службі в Ярослава Всеволодича, історики інколи включають до складу К. "билів", "могутів", "татранів", "шельбірів", "топчаків", "ревугів", "ольберів". Однак більшість тюркологів зараховують ці племена до "ольбірського союзу", який згадується у Київ. літописі під 1152 під назвою "оперлюєве", чи припускають, що вони належали до т. зв. диких половців.

дата публікації: 2007 р.

Література:
 1. Ипатьевская летопись. В кн.: ПСРЛ, т. 2. М., 1998
 2. Коваленко В.П., Ситий Ю.М. "Свої погани" чернігівських князів. В кн.: Стародавній Іскоростень і слов'янські гради VIII–X ст. К., 2004.

Посилання:
 • ГОРОДИЩЕ, МІСТО ЧЕРКАС. ОБЛ.
 • КЛОБУКИ ЧОРНІ, ЧОРНІ КЛОБУКИ
 • КИЇВСЬКИЙ ЛІТОПИС
 • СЛОВО О ПОЛКУ ІГОРЕВІМ
 • ЯРОСЛАВ ВСЕВОЛОДИЧ, ЯРОСЛАВ-ПРОКОПІЙ ВСЕВОЛОДИЧ

 • Пов'язані терміни:
 • ЧЕРНІГІВСЬКА ЗЕМЛЯ, ЧЕРНІГОВО-СІВЕРСЬКА ЗЕМЛЯ
 • ПОРОССЯ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)