ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КРАСІНСЬКИЙ ЯН-АНДЖЕЙ

  Бібліографічне посилання: Вирський Д.С. КРАСІНСЬКИЙ Ян-Анджей [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Krasinskii_Yan (останній перегляд: 17.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КРАСІНСЬКИЙ ЯН-АНДЖЕЙ

КРАСІНСЬКИЙ Ян-Анджей (14.08.1550–13.04.1612) – польс. історик. Н. в Щуках на Мазовше, походив зі шляхетської родини. Як небіж краківського єпископа отримав ґрунтовну освіту (навч. в єзуїтському колегіумі у Відні, згодом в Італії – у Римі та Болоньї). Від 1572 виконував обов'язки каноніка гнезненського та краківського, від 1576 – кантора краківського. З того ж таки року перебував при дворі польс. короля Стефана Баторія, виконував різні дипломатичні місії, супроводжував короля у його протимоск. походах (див. Лівонська війна 1558–1583). Автор першого друкованого геогр.-політ. опису Речі Посполитої "Полонія: До ясновельможного та могутнього Генріха Першого Валуа, з ласки божої Польського короля" (Болонья, 1574). Твір К., до створення якого автора підштовхнули відомий італ. історик Карло Сигоній (Сигоніус) та деякі освічені болонські нобілі (від лат. nobilis – відомий, шляхетний; представники вищих станів у Венеціанській республіці та деяких італ. містах), був задуманий спеціально, аби "просвітити" щодо польс. проблем короля-іноземця – Генріха Валуа. Незважаючи на кишеньковий формат, праця відзначалася предметністю та багатством інформації, у т. ч. і про землі Русі-України. Вона твердо боронила засади держ. ладу Речі Посполитої та відіграла істотну роль у формуванні опінії (від лат. opinium – громадська думка) про Польщу на Заході.

дата публікації: 2008 р.

Праці:
  1. Polska czyli opisanie topograficzno-polityczne Polski w wieku XVI, oraz materyaly do panowania Henryka Walezyusza, przetłumaczone, zebrane i objaśnione przez Stanisława Budzińskiego. Warszawa, 1852.
Література:
  1. Вирський Д. Околиця Ренесансу: Річпосполитська історіографія України (XVI – середина XVII ст.), ч. 1–2. К., 2007.

див. також ресурси Електронної бібліотеки “Україніка” (НБУВ)


Посилання:
  • ЛІВОНСЬКА ВІЙНА 1558–1583
  • РІЧ ПОСПОЛИТА
  • СТЕФАН БАТОРІЙ
  • ВІДЕНЬ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)