ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КРЕМЕНЕЦЬКИЙ ФРАНЦИСКАНСЬКИЙ МОНАСТИР

  Бібліографічне посилання: Собчук В.Д. КРЕМЕНЕЦЬКИЙ ФРАНЦИСКАНСЬКИЙ МОНАСТИР [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kremenetskii_Frantsiskanskii_Monastir (останній перегляд: 17.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КРЕМЕНЕЦЬКИЙ ФРАНЦИСКАНСЬКИЙ МОНАСТИР

КРЕМЕНЕЦЬКИЙ ФРАНЦИСКАНСЬКИЙ МОНАСТИР – катол. монастир ордену францисканців, що існував у м. Кременець у 17–19 ст. Засн. 1606 луцьким біскупом М.Шишковським при катол. храмові міста (це був дерев'яний парафіяльний костьол Успіння Пресвятої Діви Марії, фундований 1538 королевою Боною). У 1-й пол. 17 ст. на кошти меценатів із місц. укр. шляхти, яка почала окатоличуватися, францисканці змурували новий костьол і двоповерховий чернечий корпус. У серед. 17 ст., на початку визвол. війни укр. народу (див. Національна революція 1648–1676), монастир був розгромлений, але згодом відновив свою діяльність. У 18 ст. тут була збудована двох'ярусна дзвіниця в стилі пізнього бароко. На поч. 19 ст. францисканці володіли приміським с. Бонівка (нині село Кременецького р-ну Терноп. обл.), яке постало на землях, наданих колись королевою Боною. Парафія, яку вони обслуговували, охоплювала католиків м. Кременець і бл. 40 навколиш. сіл. Після поразки польського повстання 1830–1831 за указом імп. Миколи І 1832 монастир закрили. Його тер. і споруди отримала правосл. Церква: костьол був переосвячений у Свято-Миколаївський собор (до сьогодні є діючим).

Нині будівлі колиш. монастиря входять до складу Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника.

дата публікації: 2008 р.

Література:
 1. Теодорович Н.И. История города Кременца Волынской губернии. Седлец, 1904
 2. Александрович В. Монастирі францисканців та реформатів у Кременці: нововіднайдені архівні матеріали. В кн.: Релігія і церква в історії Волині: Збірник наукових праць. Кременець, 2007.

Посилання:
 • БАРОКО
 • БІСКУП
 • ФРАНЦИСКАНЦІ
 • КРЕМЕНЕЦЬ
 • КРЕМЕНЕЦЬКО-ПОЧАЇВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ІСТОРИКО-АРХІТЕКТУРНИЙ ЗАПОВІДНИК
 • МИКОЛА І, МИКОЛА ПАВЛОВИЧ
 • НАЦІОНАЛЬНА РЕВОЛЮЦІЯ 1648–1676
 • ПОЛЬСЬКЕ ПОВСТАННЯ 1830–1831

 • Пов'язані терміни:
 • КРЕМЕНЕЦЬКО-ПОЧАЇВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ІСТОРИКО-АРХІТЕКТУРНИЙ ЗАПОВІДНИК


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)