ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КРИСА ОЛЕГ ВАСИЛЬОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Лисенко І.М. КРИСА Олег Васильович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Krisa_O (останній перегляд: 18.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КРИСА ОЛЕГ ВАСИЛЬОВИЧ

КРИСА Олег Васильович (н. 01.06.1942) – скрипаль і педагог. Засл. артист УРСР (1968). Н. в с. Малі Ухани (нині село в Польщі). З раннього віку під наглядом батьків займався музикою. За його власними спогадами, "в дитинстві мав насолоду сидіти в оркестровій ямі поряд з диригентом і тремтів від щастя". По закінченні середньої школи в м. Львів поступив 1961 до Моск. консерваторії, потім (з 1966) там же продовжив навчання в аспірантурі (1961–68, клас Д.Ойстраха). Дебютував 1963 концертами в Києві та Львові. Від 1965 почав постійно виступати з сольними концертами, а також у дуетах та ансамблях. 1968 переїхав до Києва і працював тут викладачем (з 1971 – доц.) Київ. консерваторії (нині Національна музична академія України). 1974 знову поїхав до Москви, де до 1987 займав посаду доцента Моск. консерваторії. У його репертуарі твори Ф.Шуберта, Й.Брамса, Л. ван Бетховена, В.-А.Моцарта, М.Бруха, Н.Паганіні, Б.Бартока, М.Равеля, С.Франка, Я.Сібеліуса, П.Чайковського, І.Стравінського, С.Прокоф'єва, Д.Шостаковича, А.Хачатуряна, Д.Тартіні, а також укр. композиторів (Б.Лятошинський, М.Скорик та ін.). Гастролював з концертами в багатьох містах України та за кордоном (Росія, майже всі країни Європи, Японія, Австралія, США, країни Пд. Америки, Китай).

Його мист-во відзначається бездоганним володінням інструментом, глибокою музикальністю, емоційною насиченістю, свободою віртуозного блиску та темпераментом.

Став організатором і першим скрипалем Струнного квартету ім. Л. ван Бетховена. Композитор А.Шнітке спеціально для нього написав свій твір "Паганіні".

1988 разом з родиною (з дітьми та дружиною Тетяною Павлівною Чекіною, піаністкою за фахом) виїхав з СРСР до США. Викладав там в Укр. муз. ін-ті в Нью-Йорку, співпрацював з диригентом Теодором Кучаром (на поч. 1990-х рр. Т.Кучар очолював Нац. симфонічний оркестр України, а потім виїхав за кордон). Від 1993 працює в Міжнар. навч. закладі "Істманівська школа музики" в м. Рочестер (шт. Нью-Йорк). Бере активну участь в укр. муз. житті, активно концертує як скрипаль. Після того, як Україна проголосила свою держ. незалежність, кілька разів представляв на Батьківщині, в Києві та Львові (там залишилися жити його мати і брат), свої програми. Зокрема, у груд. 1999 під час відвідин Києва з усією родиною дав концерт, за диригентським пультом стояв його молодший син Тарас. 2000 виступав у Києві з Нац. симфонічним оркестром України, яким у цей час диригував Т.Кучар, наступного року з цим же оркестром гастролював у Великій Британії. Разом з дружиною записав кілька дисків в серії "Подорожі зі скрипкою", разом з сином Петром – симфонію-концертату В.-А.Моцарта для скрипки і альта (сам грав як альтист). Видав свої архів. записи 1960–70-х рр. – "Мистецтво Олега Криси", серед яких твори українських композиторів М.Скорика, А.Штогаренка, В.Губаренка. Записав диск творів Б.Лятошинського ("Скрипкова соната" і два фортепіанних тріо).

Від 2000 – почесний проф. Львів. муз. академії.

Лауреат Респ. конкурсу музикантів-виконавців у Києві (1959), Міжнар. конкурсу скрипалів ім. Н.Паганіні в Генуї (Італія; 1963, 1-ша премія, удостоєний на цьому конкурсі честі грати на скрипці Н.Паганіні), Міжнар. конкурсу скрипалів ім. Г.Венявського в Познані (Польща; 1962, 2-га премія), Міжнар. конкурсу ім. П.Чайковського в Москві (1966, 3-тя премія) та Міжнар. конкурсу скрипалів у Монреалі (Канада; 1969, 2-га премія).

дата публікації: 2008 р.

Література:
 1. Ганін Є. Щедрий талант. "Мистецтво", 1969, ч. 1
 2. Гончаренко Л. Грає Олег Криса. "Культура і життя", 1970, 22 лют.
 3. Задерацький В. Утвердження таланту. "Культура і життя", 1970, 28 трав.
 4. Кузишин О. Криса у Карнеґі-Гол. "Світовид" (К.–Нью-Йорк), 1990, вип. 2
 5. Поліщук Т. Олег Криса: київська прелюдiя напередоднi гастролей у Англії. "День", 2000, 22 груд.
 6. Лисенко І. Словник музикантів України. К., 2005.

Посилання:
 • ЧАЙКОВСЬКИЙ ПЕТРО ІЛЛІЧ
 • КИЇВ
 • ЛЬВІВ
 • ЛЯТОШИНСЬКИЙ БОРИС МИКОЛАЙОВИЧ
 • МОСКВА
 • НАЦІОНАЛЬНА МУЗИЧНА АКАДЕМІЯ УКРАЇНИ ІМЕНІ П. ЧАЙКОВСЬКОГО
 • ОЙСТРАХ ДАВИД ФЕДОРОВИЧ
 • ШТОГАРЕНКО АНДРІЙ ЯКОВИЧ
 • СКОРИК МИРОСЛАВ МИХАЙЛОВИЧ
 • СРСР, РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ
 • СТРАВИНСЬКИЙ ІГОР ФЕДОРОВИЧ

 • Пов'язані терміни:
 • МЕДВІДЬ ЛЮБОМИР МИРОСЛАВОВИЧ
 • ОЙСТРАХ ДАВИД ФЕДОРОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)