ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КРОКОТКИ-ЯЛОВИЦЬКІ

  Бібліографічне посилання: Тесленко І.А. КРОКОТКИ-ЯЛОВИЦЬКІ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Krokotki_Yalovitski (останній перегляд: 22.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КРОКОТКИ-ЯЛОВИЦЬКІ

КРОКОТКИ-ЯЛОВИЦЬКІ (Кропотки-Яловицькі) – князівський рід, що походив зі смоленської гілки Рюриковичів. У 2-й пол. 15 ст. кн. Іван Дмитрович Кропотка отримав від короля польс. і великого кн. литов. Казимира IV Ягеллончика привілей на села Яловичі, Ворсин, Чекня та Котелів у Луцькому повіті Волинської землі, які перед тим тримала "княгиня Свидригайлова". Від назви першого з цих сіл нащадки князя почали йменуватися Яловицькими, а вже їхні наступники додали до родового прізвища приставку ("придомок") – Кропотки (Крокотки). Син Івана Дмитровича – Василь Іванович К.-Я. (р. н. невід. – п. після 1534), згідно з описом війська Великого князівства Литовського 1528, мав виставляти зі своїх володінь на воєнну потребу 2 вершників (це повідомлення свідчить про те, що в нього було на той час 48 димів підданих; у порівнянні з числом підданих, приписаних до маєтків ін. представників князівських родів, осілих на Волині, це досить небагато). Синами Василя К.-Я. і його дружини Овдоті Олехнівни Козинської були князі Яків Васильович та Трохим Васильович. Після смерті 1564 старшого з братів – Якова – рід К.-Я. "по мечу" вигас, а всі родові володіння успадкували його зяті кн. Михайло Ружинський, Дмитро Долматович-Ісайковський, Василь Привередовський, Григорій Данилевич Слуцький (родоначальник Чеконських) та Степан Руси-нович-Берестецький.

Відомою волин. панською фамілією були Яловицькі (Єловицькі), які мали ін. походження, ніж представники князівського роду Крокоток-Яловицьких.

Дж.: Центральний державний історичний архів України в Києві, ф. 22, 25.

дата публікації: 2008 р.

Література:
 1. Wolff J. Kniaziowie litewsko-ruscy od końca czternastego wieku. Warszawa, 1895
 2. Яковенко Н.М. Українська шляхта з кінця XIV до середини XVII ст. (Волинь і Центральна Україна). К., 1993.

Посилання:
 • ДИМ
 • КАЗИМИР ІV ЯГЕЛЛОНЧИК
 • РЮРИКОВИЧІ
 • ВЕЛИКЕ КНЯЗІВСТВО ЛИТОВСЬКЕ
 • ВОЛИНЬ
 • ВОЛИНСЬКА ЗЕМЛЯ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)