ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КРОПИВНИЦЬКА ОЛЕКСАНДРА МАРКІВНА

  Бібліографічне посилання: Лисенко І.М. КРОПИВНИЦЬКА Олександра Марківна [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kropivnitska_O (останній перегляд: 21.02.2020)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КРОПИВНИЦЬКА ОЛЕКСАНДРА МАРКІВНА

КРОПИВНИЦЬКА Олександра Марківна (01.06(20.05).1888–20.04.1969) – оперна та камерна співачка (сопрано). Дочка М.Л.Кропивницького та його дружини Надії Василівни (до заміжжя Галущенко). Н. в м. Єлизаветград (нині м. Кіровоград). Названа на честь першої дружини батька – Олександри Вукотич. Невдовзі після народження доньки сім'я Кропивницьких переїхала до хутора, який перед тим купив її батько на Харківщині й назвав "Затишок". Значний вплив на виховання К. справила її бабуся Капітоліна Іванівна. З дитячих років брала участь у домашніх спектаклях, вчилася грі на фортепіано. 1901–05 навчалася в Харків. г-зії й одночасно брала уроки гри на фортепіано у проф. А.Бенша. Драм. мист-ва навч. у батька. 1905 вперше виступила на публічному концерті. У цьому ж році навч. в Парижі в Р.Карон (співу) і проф. Тальберга (гри на фортепіано). 1907–10 вчилася на імператорських драм. курсах в Санкт-Петербурзі (клас В.Давидова і В.Петрова). Від 1909 приватно брала уроки співу спочатку в С.Гладкої, потім у А.Томської. Від 1912–13 навч. в Італії в Римській консерваторії у А.Котоньї.

1913–14 – солістка рим. театру "Констанца", 1915–16 – Театру муз. драми та Нар. дому в Петрограді (нині м. С.-Петербург). Після революції 1917 брала участь у концертах для робітників, виконувала нар. й революц. пісні. 1918 гастролювала по Україні, зокрема співала в Харкові.

1920–22 – солістка Ростовської опери, 1922–23 – Харків. опери. Згодом співала на оперних сценах Поволжя, Уралу, Сибіру, Далекого Сходу. Від 1929 – солістка Нар. дому в Ленінграді (нині м. С.-Петербург). У 1930-х рр. викладала спів у Ленінград-ському театрі муз. комедії, давала приватні уроки й епізодично виступала в концертах.

Володіла голосом великої сили і краси тембру широкого діапазону. Співала партії: Татьяна, Ліза, Марія ("Євгеній Онєгін", "Пікова дама", "Мазепа" П.Чайковського), Купава ("Снігуронька" М.Римського-Корсакова), Тамара ("Демон" А.Рубінштейна), Аїда ("Аїда" Дж.Верді), Рахіль ("Жидівка" Ф.Галеві), Маргарита ("Фауст" Ш.Гуно), Тоска ("Тоска" Дж.Пуччіні), Недда ("Паяци" Р.Леонкавалло), Мерседес ("Кармен" Ж.Бізе).

Як камерна співачка виконувала в Італії сольні партії в ораторіях "Жанна д'Арк" П.Паре і "Дочка Ієвфая" Дж.Каріссімі, у Четвертій симфонії Г.Малєра і Дев'ятій симфонії Л. ван Бетховена. Виступала під орудою диригентів В.Менгельберга, А.Пазовського та ін.

Активно пропагувала укр. музику, зокрема, виконувала твори укр. композиторів (М.В.Лисенка, К.Стеценка, Я.Степового) та нар. пісні.

Була одружена з актором оперети М.Михайловим, у роки Великої вітчизняної війни Радянського Союзу 1941–1945 пережила з ним блокаду Ленінграда. Після війни займалася переважно приватною педагогічною діяльністю.

П. в м. Петродворець Ленінгр. обл., нині РФ.

дата публікації: 2008 р.

Література:
 1. Горовиц А. О концерте А.М. Кропивницкой. "Южный край" (Х.), 1918, 10 мая
 2. Лисенко І. З родини Кропивницьких. "Вітчизна", 1978, № 7
 3. Його ж. Словник співаків України. К., 1997
 4. Українські співаки у спогадах сучасників. К., 2003.

Посилання:
 • ЧАЙКОВСЬКИЙ ПЕТРО ІЛЛІЧ
 • ХАРКІВ
 • КІРОВОГРАД
 • КРОПИВНИЦЬКИЙ МАРКО ЛУКИЧ
 • ЛИСЕНКО МИКОЛА ВІТАЛІЙОВИЧ
 • САНКТ-ПЕТЕРБУРГ
 • СТЕПОВИЙ ЯКІВ СТЕПАНОВИЧ
 • СТЕЦЕНКО КИРИЛО ГРИГОРОВИЧ
 • ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА ВІЙНА РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ 1941-1945 РР.

 • Пов'язані терміни:
 • КРОПИВНИЦЬКИЙ МАРКО ЛУКИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)