ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КУКУРУЗА СТЕПАН

  Бібліографічне посилання: Попок А.А. КУКУРУЗА Степан [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kukuruza_S (останній перегляд: 13.11.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КУКУРУЗА СТЕПАН

КУКУРУЗА Степан (р. н. і р. с. невід.) – громад. та культ. діяч у м. Харбін (Маньчжурія, пн.-сх. частина Китаю; див. Далекосхідні поселення українців; Китай, українці в Китаї). Родом з Подільської губ. 1906 царський уряд позбавив його права вчителювати (до цього часу працював сільським учителем) і він був висланий до Сибіру. Згодом став службовцем Китайс. Чанчуньської (Китайсько-Сх., нині Харбінська) залізниці. Жив у Харбіні, диригував хором при Укр. клубі (з 1909). Організатор і впродовж багатьох років (з 1910) голова аматорського гуртка "Бандура". Після Лютневої революції 1917 був обраний (у берез. 1917) секретарем тимчасового Укр. бюро в Харбіні. У лип. 1917 як чл. правління Укр. клубу обраний до складу Маньчжурської окружної укр. ради, чл. її президії, кер. культ.-просвiтньої секції. Від груд. 1917 – ред. ж. "Засів". У жовт. 1918 – секретар 4-го Укр. далекосх. надзвичайного з'їзду (проходив у м. Владивосток, нині місто в РФ). 1918–19 – секретар укр. консульства в Харбіні. Автор двох читанок – "Перша читанка" і "Рідні зерна" – та граматики для укр. шкіл на Далекому Сході. 1921 – заст. голови укр. правосл. братства Покрови Пресвятої Богородиці в Харбіні, диригент церк. хору, чл. ревізійної комісії харбінського т-ва "Просвіта" (див. Просвіти). 1936 виїхав з родиною до СРСР. Невдовзі був репресований і страчений.

дата публікації: 2008 р.

Література:
 1. Світ І. Український консулят в Харбіні. В кн.: Календар "Свободи" на рік 1957. Джерсі Сіті, 1956
 2. Його ж. Українська церква в Китаї. В кн.: Український православний календар на 1973 рік. Нью-Йорк, 1973
 3. Попок А. Українське театральне та хорове мистецтво на Далекому Сході у XX ст. "Визвольний шлях" (Лондон), 2001, кн. 7
 4. Його ж. Українські поселення на Далекому Сході: Історико-соціологічний нарис. К., 2001
 5. Його ж. Українці на Далекому Сході: організації, події, персоналії. К., 2004.

Посилання:
 • ДАЛЕКОСХІДНІ ПОСЕЛЕННЯ УКРАЇНЦІВ
 • КИТАЙ
 • ЛЮТНЕВА РЕВОЛЮЦІЯ 1917
 • ПРОСВІТА, ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ТОВАРИСТВО ПРОСВІТА ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
 • СРСР, РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ
 • ЗАСІВ

 • Пов'язані терміни:
 • КИТАЙ
 • ЗАСІВ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)