|
Бібліографічне посилання: Гурбик А.О.
КУЛИКОВСЬКА БИТВА 1380 [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kulikovska_Bitva_1380 (останній перегляд: 17.02.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці
КУЛИКОВСЬКА БИТВА 1380
КУЛИКОВСЬКА БИТВА 1380 – битва військ, зібраних вел. кн. моск. Дмитрієм Івановичем (див. Дмитрій Донськой) на підвладних йому рус. землях, і прибулих йому на допомогу підрозділів з білорус. та укр. земель (загони Ольгердовичів із Чернігово-Сіверщини, князя Дмитра Коріятовича Боброка-Волинського та ін.) проти армії правителя Золотої Орди темника Мамая. Дві великі армії (загалом бл. 100 тис.) зійшлися у вирішальній битві 8 верес. на Куликовому полі при впадінні р. Непрядва в р. Дон (нині в Тульській обл.). Вел. кн. Дмитрій Іванович попереду своїх військ поставив Передовий полк, за ним стояли Великокнязівський (Великий) та Резервний полки, а по боках – полки Правої та Лівої руки. Крім того, в Зеленій Діброві між ріками Смолка і Дон укрився Засадний полк Дмитра Коріятовича Боброка-Волинського та Володимира Андрійовича Хороброго, кн. Серпуховського. Перед початком К.б. відбувся традиційний поєдинок витязів – рус. монаха-воїна Олександра Пересвєта та ординця Темір-Мурзи (Челубея), які, простромивши списами один одного, загинули. З початком битви ординська кіннота та генуезька піхота вдарили на Передовий та Великий полки. Цей натиск було відбито, і тоді Мамай переніс центр удару на лівий фланг рус. армії й почав його тіснити. Резервний полк рус. війська не зміг стримати наступ ординців. Проте стрімкий удар Засадного полку в тил та фланг військ Мамая виявився повною несподіванкою і фактично вирішив долю битви на користь рус. армії. Війську ординців було завдано нищівної поразки (загинуло бл. 2/3 його складу). Втрати військ Дмитрія Івановича також були значними – трохи більше половини особового складу. Перемога Русі в К.б. не ліквідувала її залежності від Золотої Орди, проте змусила ординців відсунути свої кочів'я й поселення від рус. земель. Золотій Орді було завдано відчутного удару, і це прискорило процес її розпаду. | дата публікації: 2008 р.
Література: - Данилевський В. Дмитрій Донськой. К., 1945
- Греков Б.Д., Якубовский А.Ю. Золотая Орда и ее падение. М.–Л., 1950
- Тихомиров М.Н. Куликовская битва 1380 года. "Вопросы истории", 1955, № 8
- Греков И.Б. Восточная Европа и упадок Золотой Орды (на рубеже XIV–XV вв.). М., 1975
- Прохоров Г.М. Повесть о Митяе: Русь и Византия в эпоху Куликовской битвы. Л., 1978
- Кирпичников А.Н. Куликовская битва. Л., 1980
- Куликовская битва: Сборник статей. М., 1980
- Петренко В.Я. Битва на Куликовому полі 8 вересня 1380 року. "УІЖ", 1980, № 9
- Хорошкевич Г.Л. Політичні наслідки Куликовської битви. Там само
- Шабульдо Ф.М. Консолідація антиординських сил Північно-Східної та Південно-Західних руських земель. Там само
- Його ж. Синьоводська проблема: можливий спосіб її розв'язання. В кн.: Історичні зошити. Інститут історії України НАН України. К., 1998.
|
Посилання:БОБРОК-ВОЛИНСЬКИЙ ДМИТРО МИХАЙЛОВИЧ
ДМИТРІЙ ДОНСЬКОЙ
МАМАЙ
ОЛЬГЕРДОВИЧІ
ЗОЛОТА ОРДА, УЛУС ДЖУЧІ
Пов'язані терміни:БОБРОК-ВОЛИНСЬКИЙ ДМИТРО МИХАЙЛОВИЧ
ДМИТРІЙ ДОНСЬКОЙ
ГЛИНСЬКІ
МАМАЙ
СИНОПСИС ВИДАНИЙ У КИЄВІ (1674)
ТОХТАМИШ
ВОЛОДИМИР ОЛЬГЕРДОВИЧ
ЗОЛОТА ОРДА, УЛУС ДЖУЧІ
(тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)
|