ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КУЛЯБКА СЕМЕН ПЕТРОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Хижняк З.І. КУЛЯБКА Семен Петрович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kulyabka_S (останній перегляд: 18.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КУЛЯБКА СЕМЕН ПЕТРОВИЧ

КУЛЯБКА Семен Петрович (чернече ім'я – Сильвестр; 1704, за ін. даними, 1701 – 28(17).04. 1761) – учений-просвітитель, філософ, теолог, ректор Київ. акад. (див. Києво-Могилянська академія; 1740–45), єпископ Костромський і Галицький (10 листоп. 1745 – 25 квіт. 1750), архієпископ Санкт-Петербурзький і Шліссельбурзький, чл. Найсвятішого Синоду й настоятель Свято-Троїцької Олександро-Невської лаври (1750–61). Н. в м. Лубни в сім'ї бунчукового товариша П.Кулябки та доньки миргород. полковника (з 1727 – гетьмана) Д.Апостола Ганни. Навчання розпочав удома, а продовжив – у Київ. акад. (1714–26) разом із двоюрідним братом по матері Я.Горленком, у майбутньому – св. Йоасафом Бєлгородським (див. Горленки). Разом із ним у берез. 1727 постригся в ченці. Викладав у Київ. академії іноземні мови, а також читав авторські латиномовні курси з риторики (1732–35), філософії (1733–39; "Cursus philosophicus, anno 1737 expositus") та богослов'я (1739–45; "Theologicae sciеntiae summa"). Був блискучим оратором. Його трактати з філософії та теології, незважаючи на їх компілятивний характер, вважалися одними з найкращих. Від 1738 був префектом, з 1740 – ректором Київ. академії. 1742 виголосив свою першу друковану проповідь "Слово в неделю самаряныни". Цього ж року поставлений архімандритом Київського Братського Богоявленського монастиря. 1744 зустрічав рос. імп. Єлизавету Петрівну в Києво-Печерській лаврі й виголосив дві проповіді в її присутності. 1745 за дорученням митрополита Київського Рафаїла (Заборовського) поїхав до Санкт-Петербурга з вітанням з нагоди одруження вел. кн. Петра Федоровича з вел. кн. Катериною Олексіївною (майбутні Петро III і Катерина II). Виголошена ним промова справила враження на присутніх і його залишили в столиці імперії. У листоп. цього ж року його наставили єпископом Костромським і Галицьким. 1747 він відкрив духовну семінарію (існувала до квіт. 1750) в Іпатіївському монастирі поблизу Костроми (нині місто в РФ). У квіт. 1750 наставлений архієпископом Петербурзьким і настоятелем Свято-Троїцької Олександро-Невської лаври. Опікувався Олександро-Невською семінарією (м. С.-Петербург), передав їй свою б-ку.

На думку багатьох істориків, К. є автором спрямованого проти М.Ломоносова віршованого памфлету "Переодетая борода, или Ими пьяной голове", підписаного псевдонімом "Христофор Зубницкий".

1760 художник О.Антропов (1716–95) намалював портрет К. (зберігається в Держ. Рос. музеї).

П. у м. С.-Петербург. Похований у Благовіщенській церкві Свято-Троїцької Олександро-Невської лаври.

Рукописи лекційних курсів К., які він читав у Київ. акад., зберігаються в НБУВ та в Рос. нац. бібліотеці.

дата публікації: 2008 р.

Література:
 1. Архангельский М. Член св. Синода преосв. Сильвестр Кулябка. "Странник", 1875, № 1
 2. Модзалевский В.Л. Малороссийский родословник, т. 3. К., 1912
 3. Болховитинов Е. Словарь исторический. М., 1995
 4. Києво-Могилянська академія в іменах, XVII–XVIII ст.: Енциклопедичне видання. К., 2001
 5. Николаев С.И. Кулябка Семен Петрович. Web: Институт русской литературы (Пушкинский Дом) РАН (http://www.pushkinskijdom.ru/ Default.aspx?tabid=1206).

Посилання:
 • АПОСТОЛ ДАНИЛО ПАВЛОВИЧ
 • БУНЧУКОВІ ТОВАРИШІ
 • ЄЛИЗАВЕТА ПЕТРІВНА
 • ГОРЛЕНКИ
 • КАТЕРИНА ІІ, КАТЕРИНА II ОЛЕКСІЇВНА ТА ЇЇ ПОЛІТИКА СТОСОВНО УКРАЇНИ
 • КИЄВО-МОГИЛЯНСЬКА АКАДЕМІЯ (КМА), КИЇВСЬКА БРАТСЬКА ШКОЛА, КИЇВСЬКИЙ КОЛЕГІУМ, КИЇВСЬКА АКАДЕМІЯ, КИЇВСЬКА ДУХОВНА АКАДЕМІЯ, НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ КИЄВО-МОГИЛЯНСЬКА АКАДЕМІЯ
 • КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКА ЛАВРА
 • ЛОМОНОСОВ МИХАЙЛО ВАСИЛЬОВИЧ
 • ЛУБНИ
 • ПЕТРО ІІІ ФЕДОРОВИЧ
 • САНКТ-ПЕТЕРБУРГ
 • ЗАБОРОВСЬКИЙ РАФАЇЛ

 • Пов'язані терміни:
 • ПРОСВІТНИЦТВО


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)