ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КУПОН БАГАТОРАЗОВОГО ВИКОРИСТАННЯ, КУПОН, КУПОНО-КАРБОВАНЕЦЬ, УКРАЇНСЬКИЙ КАРБОВАНЕЦЬ

  Бібліографічне посилання: Ковпак Л.В. КУПОН БАГАТОРАЗОВОГО ВИКОРИСТАННЯ, купон, купоно-карбованець, український карбованець [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kupon_Bagatorazovogo (останній перегляд: 20.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КУПОН БАГАТОРАЗОВОГО ВИКОРИСТАННЯ, КУПОН, КУПОНО-КАРБОВАНЕЦЬ, УКРАЇНСЬКИЙ КАРБОВАНЕЦЬ

КУПОН БАГАТОРАЗОВОГО ВИКОРИСТАННЯ, купон, купоно-карбованець, український карбованець – засіб грошового обігу в Україні від січ. 1992 до верес. 1996. Після проголошення держ. незалежності (серп. 1991) Україна заявила про вихід із загальносоюзного "рубльового простору" (першою серед республік колиш. СРСР; до цього часу в УРСР, як і в ін. республіках, в обігу перебували рад. карбованці та монети зразка 1961). 9 верес. 1991 Президія ВР України ухвалила постанову "Про введення в обіг на території республіки купонів багаторазового використання", в якій ішлося про запровадження з 1 січ. 1992 на тер. України власної грошової одиниці – купонів багаторазового використання, а також про створення монетного двору і випуск укр. грошей.

Купони були попередниками гривні – укр. нац. валюти; до запровадження в обіг останньої вони мали забезпечувати захист внутр. споживчого ринку, а також покрити нестачу готівки, якої систематично бракувало через скорочення її надходжень з РФ. Уведення їх проходило поетапно. У перший місяць запровадження (січ. 1992) їх частка в зарплаті або пенсії становила 25–30 %, ін. ч. виплачувалася рад. карбованцями. Поступово збільшувався простір для купонів, звужувалося застосування рад. карбованців. За півроку 1992 купони практично повністю витіснили з обігу рад. карбованці. Згідно з Указом Президента України "Про реформу грошової системи України" з 12 листоп. 1992 купоно-карбованець було впроваджено у сферу безготівкового розрахунку. Купоно-карбованець отримав статус тимчасової нац. валюти і став єдиним на тер. України офіц. засобом платежу. Із 2-ї пол. 1992 припинили своє функціонування монети, оскільки через високу інфляцію, зростання цін тощо відпала потреба в їх використанні. На кін. 1992 за купоном закріпилися назви "купоно-карбованець", "український карбованець". У ході грошової реформи 1996 купони були обміняні на гривні за курсом: 100 тис. купонів на 1 гривню.

дата публікації: 2008 р.

Література:
 1. Відомості Верховної Ради України, 1991, № 46
 2. Указ Президента України "Про реформу грошової системи України" від 7 листопада 1992 р., № 549. "Голос України", 1992, № 217
 3. Проблеми монетарної системи та рівня життя населення. В кн.: Україна незалежна: час випробувань, сподівань. К., 1993
 4. Указ Президента України від 25 серпня 1996 р. "Про грошову реформу в Україні". "Урядовий кур'єр", 1996, 29 серп.

Посилання:
 • ГРОШОВА РЕФОРМА 1996
 • ГРИВНЯ
 • КАРБОВАНЕЦЬ
 • СРСР, РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ

 • Пов'язані терміни:
 • ГРОШОВА РЕФОРМА 1996
 • ГРИВНЯ
 • КАРБОВАНЕЦЬ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)