ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КУРУЛТАЙ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ

  Бібліографічне посилання: Майборода О.М. КУРУЛТАЙ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kurultai_Krimskotatarskogo_Narodu (останній перегляд: 17.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 5: Кон - Кю ) в електронній біблотеці

КУРУЛТАЙ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ

КУРУЛТАЙ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ. Нині є органом громадського кримськотатар. нац. руху, що визначає себе як "національне зібрання, вищий представницький повноважний орган кримськотатарського народу", офіційного статусу в Україні не має. Уперше зібрався 9 груд. (26 листоп.) 1917 у Бахчисараї після розпаду Російської імперії для вирішення питання про форму самовизначення та організацію сусп.-політ. життя кримських татар у Криму. Курултай ухвалив "Кримськотатарські основні закони", а 26 (13) груд. 1917 обрав Директорію Криму.

Курултай ухвалив держ. символіку й оголосив себе парламентом. Головою парламенту був обраний Асан Сабрі Айвазов, головою нац. уряду – Нуман Челебі-джихан (див. Челебієв Челебі). До складу уряду, сформованого 18 груд., увійшли Джафер Сейдамет, Амет Шюкри, Амет Озенбашли, Сеитджеліль Хаттат.

Із встановленням у Криму рад. влади курултай був розпущений (28 січ. 1918), голова кримськотатар. уряду ув'язнений в севастопольській тюрмі й убитий. Активісти крим. татар зазнали переслідувань, а згодом після ліквідації партії Міллі-фірка (Нар. партія) були репресовані.

Традиція проведення крим. татарами курултаїв була відроджена на поч. 1990-х рр. у ході боротьби за повернення на істор. Батьківщину. За ініціативою та зусиллями Орг-ції кримськотатар. нац. руху були проведені вибори депутатів до 2-го курултаю, який відбувся в Сімферополі 26–30 черв. 1991. Сесію відкрив голова Оргкомітету з підготовки курултаю Сервер Омеров. Були сформовані робочі органи курултаю: президія, секретаріат, редакційна і мандатна комісії. Курултай ухвалив "Декларацію про національний суверенітет кримськотатарського народу", якою було визначено курс на нац.-держ. самовизначення крим. татар і заявлено їхні права на землі та природні ресурси Криму. Також були ухвалені: "Звернення до кримськотатарського народу", "Звернення до всіх жителів Криму", "Звернення до Президента СРСР, Верховної Ради СРСР, Верховної Ради УРСР", "Звернення до Організації Об'єднаних Націй, народів, парламентів і урядів держав, міжнародних організацій", резолюція "Про виконання рішень державних органів, пов'язаних з поверненням кримських татар у Крим", постанови "Про національний прапор і національний гімн кримськотатарського народу" та "Про перехід на латинську графіку", а також положення про меджліс кримськотатар. народу. Курултай обрав представницький орган кримськотатар. народу – Меджліс кримськотатарського народу. Головою меджлісу був обраний Мустафа Джемілєв, його заст. – Рефат Чубаров. Головою ревізійної комісії затверджений Ремзі Аблаєв.

Відтоді й до кінця 2008 були обрані 3-й, 4-й, 5-й курултаї, кожен з яких мав по кілька сесій.

Так, 27–31 лип. 1993 відбулася 2-га сесія 2-го курултаю. Її делегати обговорили проект нового регламенту курултаю, провели ротацію 1/3 складу меджлісу, обрали новий склад ревізійної комісії. 187 делегатів курултаю підтвердили таємним голосуванням повноваження голови меджлісу М.Джемілєва. За поданням голови меджлісу сесія затвердила на посаді 1-го заст. голови меджлісу Р.Чубарова. Головою ревізійної комісії був обраний Бекір Аджиалієв. Сесія ухвалила постанови "Про діяльність Меджлісу кримськотатарського народу в період з червня 1991 р. по липень 1993 р." та "Про прийняття кримськотатарського алфавіту на основі латинської графіки", основні напрями діяльності меджлісу на період до 3-го курултаю, а також регламент курултаю.

27–29 листоп. 1993 відбулася 3-тя (позачергова) сесія 2-го курултаю. Вона була скликана меджлісом для вироблення позиції з питання участі чи неучасті крим. татар у майбутніх виборах нового складу ВР і президента Криму. За пропозицією групи делегатів із Серед. Азії до порядку денного було внесено також питання про заходи з надання допомоги поверненню на Батьківщину крим. татар, які все ще перебувають у місцях висилки. Сесія ухвалила постанови "Про участь у виборах Верховної Ради Криму", "Про інститут президентства в Криму", "Про негайні заходи по наданню допомоги в поверненні й облаштуванні кримських татар, які вимушено проживають у місцях висилки", а також звернення до 15-ї сесії ВР АР Крим і до РМ АР Крим, передвиборну платформу курултаю, затвердила список претендентів у кандидати в депутати ВР АР Крим, висунутий курултаєм, та текст зобов'язання кандидата в депутати, який дав згоду на висування від курултаю.

Вибори делегатів на 4-й курултай відбулися 2001. 1-ша сесія 4-го курултаю проходила в м. Сімферополь 9–11 листоп. 2001. Сесія ухвалила, зокрема, "Регламент Курултаю кримськотатарського народу", який визначає повноваження і порядок діяльності курултаю та його органів. У регламенті зазначається, що кримськотатар. народ на курултаї представляють делегати, які обираються крим. татарами і членами їхніх сімей, незалежно від національності, що постійно проживають на тер. України, а також крим. татарами і членами їхніх сімей – громадянами України, незалежно від місця проживання. Строк повноважень курултаю встановлено 5 років.

Питання про визнання актом геноциду депортації кримськотатарського народу 1944 та насильницького утримання крим. татар у місцях вигнання і пов'язаних із цим злочинів було розглянуто на 4-й сесії 4-го курултаю, яка відбулася 9–11 груд. 2005. За результатами його обговорення делегати ухвалили відповідну постанову. На сесії було розглянуто також питання про участь крим. татар у виборах нар. депутатів України, депутатів ВР АР Крим, місц. рад і сільс., селищних і місц. голів.

22–24 груд. 2006 відбулася 5-та сесія 4-го курултаю. Делегати розглянули найбільш актуальні проблеми, пов'язані з поверненням, облаштуванням та відновленням прав крим. татар, та ухвалили рішення з питань про освіту кримськотатар. мовою, про діяльність Спец. комісії курултаю з вивчення геноциду кримськотатар. народу і подолання його наслідків, про внесення змін до "Положення про вибори делегатів Курултаю кримськотатарського народу".

Перша сесія 5-го курултаю відбулася 5–7 груд. 2007. На ній було переобрано керівництво меджлісу, поставлено питання про вдосконалення діяльності й структурні зміни курултаю та його виконавчого органу – меджлісу.

дата публікації: 2008 р.

Література:
 1. Зінченко Ю. Кримські татари. К., 1998
 2. Гарчев П. Курултай і Центральна Рада. "Кримські студії", 1999, № 1
 3. Тищенко Ю., Піховшек В. Повернення кримських татар. Хроніка подій. К., 1999
 4. Курултай кримськотатарського народу. Web: Центр інформації та документації кримських татар (http://www.cidct.org.ua).

Посилання:
 • БАХЧИСАРАЙ
 • ЧЕЛЕБІЕВ ЧЕЛЕБІДЖАН (НУМАН ЧЕЛЕБІ ДЖИХАН)
 • ДЕПОРТАЦІЯ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ 1944
 • ДИРЕКТОРІЯ КРИМУ
 • ДЖЕМІЛЄВ МУСТАФА
 • ГЕНОЦИД
 • КРИМСЬКІ ТАТАРИ
 • КУРУЛТАЙ
 • МЕДЖЛІС КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ
 • МІЛЛІ-ФІРКА
 • ПАРЛАМЕНТ
 • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
 • СЕЙДАМЕТ ДЖАФЕР (1889-1960)
 • СІМФЕРОПОЛЬ

 • Пов'язані терміни:
 • КРИЧИНСЬКИЙ ЛЕОН
 • КРИМСЬКІ ТАТАРИ
 • КРИМСЬКОТАТАРСЬКИЙ ПРАВОЗАХИСНИЙ РУХ
 • КУРУЛТАЙ
 • МЕДЖЛІС КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ
 • МУЗАФАРОВ РЄФІК
 • СЕЙДАМЕТ ДЖАФЕР (1889-1960)


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)