ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КИЦЕНКО МИКОЛА ПЕТРОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Кириченко С.М. КИЦЕНКО Микола Петрович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 4: Ка-Ком / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2007. - 528 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kycenko_M (останній перегляд: 22.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 4: Ка-Ком ) в електронній біблотеці

КИЦЕНКО МИКОЛА ПЕТРОВИЧ

КИЦЕНКО Микола Петрович (1921–1982) – журналіст, краєзнавець, парт. і рад. працівник. Н. в сел. родині в с. Куркулак Нижній (нині с. Жовтневе Токмацького р-ну Запоріз. обл.). Закінчив Новомоск. пед.технікум. 1939–46 – на службі в Червоній армії (див. Радянська армія). Учасник Великої вітчизняної війни Радянського Союзу 1941–1945. Після демобілізації 5 років був на парт. роботі. Закінчив Вищу парт. шк. при ЦК КПУ (1954; спеціальність "Журналістика"). До 1957 був гол. ред. Запоріз. обласної редакції радіомовлення, згодом – нач. облуправління
к-ри, зав. від. пропаганди та агітації Запоріз. обкому КПУ, від 1963 – секретар Запоріз. сільс. обкому КПУ, а від кін. 1964 – заст. голови Запоріз. облвиконкому.

Вивчав історію Запорожжя, дбав про відродження та збереження нац. історико-культ. спадщини й духовності, історичних пам'яток українства. Очолював Запоріз. обласну організацію охорони пам'яток історії та к-ри (1964–73). Тоді було взято на облік для охорони і затверджено облвиконкомом 1182 пам'ятки історії та к-ри. 1965, під час підготовки до 200-річчя м. Запоріжжя, К. разом із нач. обласного управління к-ри С.Кириченком ініціював розгляд у ЦК КПУ та РМ УРСР питання про оголошення о-ва Хортиця заповідником і створення на ньому козац. історико-культ. меморіалу, після чого президія ЦК КПУ 31 серп. і РМ УРСР 18 верес. 1965 ухвалили постанову "Про увічнення пам'ятних місць, зв'язаних з історією запорозького козацтва". О-в Хортиця оголошувався Держ. історико-культ. заповідником (див. Історико-культурні заповідники). К. цілковито поринув у створення названого меморіалу. Він постійно поглиблює свої знання з історії запороз. козацтва, глибоко вивчає наук. розвідки акад. Д.Яворницького, праці ін. істориків-козакознавців, і вже 1967 виходить його кн. "Хортиця в героїці і легендах" про місце й роль о-ва в історії запороз. козацтва. Крім цього, перу К. належать книги "Запоріжжя в бурях революції" (1969) та "Хортиця" (1970).

На поч. 1970-х рр. політ. обстановка в Україні стала вкрай несприятливою для укр. к-ри. Розпочато політ. кампанію боротьби з т. зв. укр. бурж. націоналізмом. 10 трав. 1972 зміщено з посади 1-го секретаря ЦК КПУ П.Шелеста, якого також, по суті, звинувачено в націоналізмі. У такій обстановці було марно сподіватися на спорудження козац. меморіалу. Всупереч протестам К., його однодумців, учених АН УРСР, у квіт. 1973 з ініціативи секретаря обкому В.Петрикіна Запоріз. обком КПУ звернувся з листом до ЦК КПУ, в якому запропонував замість Хортицького музею історії запороз. козацтва спорудити музей історії Запоріжжя, в якому відобразити буд-во соціалізму в цьому краї. 25 верес. 1973 політбюро ЦК КПУ скасувало згадану постанову від 31 серп. 1965 і зобов'язало будувати на о-ві Хортиця історико-культ. комплекс як філіал Запорізького обласного краєзнавчого музею. К. та його однодумців звинуватили в акцентуванні уваги на нац. питаннях. 20 берез. 1973 постановою бюро Запоріз. обкому КПУ у зв'язку із "серйозними методологічними прорахунками" вилучено з б-к і книжкових крамниць кн. К. "Хортиця в героїці і легендах", а 21 берез. 1973 її автора звільнено з посади заст. голови Запоріз. облвиконкому.

16 квіт. 1992 на Всеукр. конф. "Козацька спадщина в музейній експозиції", що проводилась на о-ві Хортиця, акад. П.Тронько вручив диплом лауреата премії ім. Д.Яворницького, лауреатський знак № 1 та грошову нагороду вдові К. У вид-ві "Січ" перевидано його заборонену свого часу кн. "Хортиця в героїці і легендах" (1991). Восени 1995 на приміщенні Хортицького козац. музею була встановлена меморіальна дошка з портретом К. Нове життя здобула й ідея розбудови козац. меморіалу на легендарному о-ві: 6 квіт. 1993 КМ України прийняв постанову "Про Національний заповідник "Хортиця"".

дата публікації: 2007 р.

Література:
 1. Апанович О. Син козацького степу. В кн.: Киценко М.П. Хортиця в героїці і легендах. Дніпропетровськ, 1991
 2. Збережемо тую славу: громадський рух за увічнення історії українського козацтва в другій половині 50-х – 80-х рр. ХХ ст.: Збірник документів та матеріалів. К., 1997
 3. Ігнатуша О.М., Тедеєв О.С. Архівний фонд краєзнавця М.П. Киценка як джерело знань про творчу діяльність дослідника запорозького козацтва. В кн.: Запорозьке козацтво в пам'ятках історії та культури: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції (Запоріжжя, 2–4 жовтня 1997 р.). Секції I, II. Запоріжжя, 1997.

Посилання:
 • ІСТОРИКО-КУЛЬТУРНІ ЗАПОВІДНИКИ
 • ХОРТИЦЯ
 • РАДЯНСЬКА АРМІЯ
 • ШЕЛЕСТ ПЕТРО ЮХИМОВИЧ
 • ТРОНЬКО ПЕТРО ТИМОФІЙОВИЧ
 • ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА ВІЙНА РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ 1941-1945 РР.
 • ЯВОРНИЦЬКИЙ ДМИТРО ІВАНОВИЧ
 • ЗАПОРІЖЖЯ
 • ЗАПОРІЗЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ

 • Пов'язані терміни:
 • КОЗАЦТВО І ФОЛЬКЛОР


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)