ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КИЇВСЬКІ СКАРБИ

  Бібліографічне посилання: Пекарська Л.В. КИЇВСЬКІ СКАРБИ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 4: Ка-Ком / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2007. - 528 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kyivski_skarby (останній перегляд: 22.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 4: Ка-Ком ) в електронній біблотеці

КИЇВСЬКІ СКАРБИ

КИЇВСЬКІ СКАРБИ – колекція (усього бл. 70 комплексів) середньовічних речових скарбів 9 – поч. 13 ст., знайдених у Києві на тер. "Верхнього міста". Більшість із цих скарбів були виявлені в 19 ст. під час будівельних робіт: їх знаходили в нішах стін, у фундаментах стародавніх будівель, на тер. церков та монастирів, у спеціальних тайниках, просто в землі. Речі з цих скарбів надходили до приватних та музейних зібрань, ставали предметом досліджень археологів, істориків, мистецтвознавців. Переважна більшість скарбів була схована в глиняному посуді різної форми (глечики, кухонні горщики з вушком, амфорки київ. типу, низькі горщики з грубої глини, великі амфороподібні); деякі горщики мали глиняні покришки, два були залиті воском, один накритий берестою, один – залізною сковородою, один – глиняним ковшиком, ще один (з дорогоцінностями) – залізною кольчугою; кілька скарбів зберігалися (по одному) в мідному посуді, олов'яному глекові та срібній чаші, яка служила місткістю, а аналогічна їй – покришкою. Деякі речі із скарбів були загорнуті: льняною чи вовняною тканиною, протканою золотими нитками; парчею з нашитими на неї срібними бляшками; шовковою тканиною, розшитою золотими бляшками та перлинами; шкірою. Найбільша група речей К.с. – це різноманітні прикраси з дорогоцінних металів – золота, електра (сплав золота й срібла), срібла, – оздоблені емалями, перлами, черню, коштовним камінням, різнокольоровим склом, зерню та філігранню, що має своєрідний стиль з мотивами птахів, сиринів, древа життя, рослинним та геометричним орнаментом. Серед скарбових речей є предмети церк. призначення, особистого князівського убору, навіть залишки дорогоцінного одягу. Поміж речей К.с. трапляються також вироби із бронзи, кістки, скла, заліза, каменю, глини, золотий, срібний та скляний посуд, а також срібні й золоті монети та монетні злитки (гривни; див. Гривна давньоруська). У переважної частини скарбів наявні ознаки накопичення коштовностей. До нашого часу збереглася лише частина із знайдених К.с. Майже половина їх знаходиться за межами України – у музеях Росії (Ермітаж і Рос. музей – Санкт-Петербург; Держ. істор. музей (див. Історичний музей у Москві) й Оружейна палата – Москва) та Зх. Європи і Америки.

Численні дорогоцінності княжого Києва, що були сховані у свій час у вигляді скарбів, свідчать про досконалість і витонченість прикрас князівсько-боярського убору, про високі досягнення декоративного мист-ва Київської Русі. Аналіз речового матеріалу деяких скарбів і літописні дані свідчать про те, що поміж К.с. є скарби родинних коштовностей, накопичення яких мало системний характер шляхом поповнення їх спадкоємцями та передачі здобутого наступникам. Прикраси з цих скарбів є шедеврами золотарства Київ. Русі, а чимало з них мали цінність держ. реліквій.

дата публікації: 2007 р.

Література:
 1. Кондаков Н.П. Русские клады: Исследование древностей великокняжеского периода. СПб., 1896
 2. Корзухина Г.Ф. Русские клады IХ–ХIII вв. М.–Л., 1954
 3. Її ж. Русские клады в зарубежных собраниях. "Краткие сообщения института археологии", 1972, вып. 129
 4. Pekarska L.V. The mystery of the first Kiev hoard. "The Ukrainian Review", London, 1994, N 2
 5. Її ж. Treasures from Ancient Kiev in The Metropolitan Museum of Art and Dumbarton Oaks. "The Metropolitan Museum Journal" (New York), 1997
 6. Пекарська Л. Пам'ятки княжого Києва в західних колекціях. В кн.: Музей на рубежі епох: минуле, сьогодення, перспективи. К., 1999.

Посилання:
 • ГРИВНА ДАВНЬОРУСЬКА
 • ІСТОРИЧНИЙ МУЗЕЙ У МОСКВІ
 • КИЇВ
 • КИЇВСЬКА РУСЬ, СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК ЯДРА ДЕРЖАВИ
 • МОСКВА
 • САНКТ-ПЕТЕРБУРГ

 • Пов'язані терміни:
 • КИЇВ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)