ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КИЇВСЬКИЙ ПРАВОСЛАВНИЙ ЦЕРКОВНИЙ СОБОР 1640

  Бібліографічне посилання: Голобуцький П.В. КИЇВСЬКИЙ ПРАВОСЛАВНИЙ ЦЕРКОВНИЙ СОБОР 1640 [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 4: Ка-Ком / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2007. - 528 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kyivsky_cerk_sobor_1640 (останній перегляд: 17.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 4: Ка-Ком ) в електронній біблотеці

КИЇВСЬКИЙ ПРАВОСЛАВНИЙ ЦЕРКОВНИЙ СОБОР 1640

КИЇВСЬКИЙ ПРАВОСЛАВНИЙ ЦЕРКОВНИЙ СОБОР 1640. Проходив з 8 по 18 верес. у кафедральній церкві св. Софії (див. Софійський собор). Був скликаний за ініціативою митрополита Київського Петра Могили. У своєму запрошувальному посланні, зокрема до Луцького братства, митрополит зазначив, що собор має усунути розбіжності в справі церк. канонів і чинів укр. православ'я, які спричиняють розбрат поміж духовенства. Крім самого митрополита, на соборі були присутні заступники луцького, львів., перемишльського та мстиславського єпископів, а також архімандрити, ігумени, священики та миряни. Керував собором як його "маршалок" архімандрит Луцький Самуїл (Шицік), записи промов вели Йосиф (Кононович-Горбацький) та ( Інокентій Ґізель).

На початку собору Ісайя (Трохимович-Козловський) оголосив гол. тему зібрання – обговорення Катехізису (від грец. κατήχη σισ – усне повчання, навчання), який має виправити поширені серед духовенства різночитання правосл. канону та розбіжності в трактуванні чинів. Осн. авторами Катехізису були Петро (Могила) та Ісайя (Трохимович-Козловський). Активну участь у його підготовці також брали всі члени "Могилянського атенею" (див. Вчений гурток Києво-Печерської лаври). Обговорення тривало впродовж тижня, після цього текст Катехізису був рекомендований для розгляду на соборі церков православного Сходу, який відбувся 15 верес. – 30 жовт. 1642 в Яссах (нині місто в Румунії). 11 берез. 1643 текст Катехізису з поправками, що вніс до нього грец. богослов Мелетій Сірігоса, був затверджений правосл. патріархами Парфенієм Константинопольським, Іоанікієм Александрійським, Макарієм Антіохійським та Паїсієм Єрусалимським; у своєму приписі патріархи зазначили, що книга є "в усьому правдива і православна" й радили її читати "кожному християнинові Східної і Апостольської церкви"; Катехізис відомий нині під назвою "Православне ісповідання віри".

Собор прийняв також рішення створити в Києві капітул з 24 священиків, що мав провадити суди над правосл. духовенством. Після К.п.ц.с. 1640 соборів укр. правосл. церкви, на яких обговорювалися б її заг. справи, не відбувалося, хоча й проводились елекційні собори для обрання митрополитів та єпископів і збирались єпархіальні собори. На заваді скликання таких соборів спочатку стали політ. мотиви, що були пов'язані з подіями національної революції 1648–1676, а потім – протистояння на укр. теренах двох реліг. центрів – Константинопольського патріархату та Московського патріархату. Результатом цього протистояння став Київ. елекційний собор 1685, який поклав початок підпорядкуванню Київ. правосл. митрополії Моск. патріархатові.

Дж.: [Sakowiсz K.] Sobór Kiowski schismaticki przez Oycca Piotra Mohiła złozony 1640, w którym, iz wielkie absurda y przeciwności wierze S. znaydnią sią, przeto czułoscią y staraniem X.Andrzeia Gembickiego biskupa Łuckiego na przestroga Rusi nie w Unii będącey z Ruskiego na Polski przełozony (20 septembra 1641). Warszawa, 1641; Деяния Киевского собора 1640 года, по рассказу Кассияна Саковича. В кн.: Русская историческая библиотека, издаваемая Археографической комиссией, т. 4: Памятники полемической литературы в Западной Руси, кн. 1. СПб., 1878.

дата публікації: 2007 р.

Література:
 1. Голубев С. Киевский митрополит Петр Могила и его сподвижники, т. 1–2. К., 1883, 1898
 2. Грушевський М.С. Історія України-Руси, т. 8, ч. 2. К. – Відень, 1922
 3. Власовський І. Нарис історії Української православної церкви, т. 2. Нью-Йорк, 1956
 4. Полонська-Василенко Н. Історичні підвалини УАПЦ. Мюнхен, 1964
 5. Жуковський А. Петро Могила й питання єдності церков. Париж, 1969
 6. Сеник С. Українська церква в XVII столітті. "Ковчег", ч. 1, 1993
 7. Садовяк Д., протоієрей Петро Могила – митрополит Київський. К., 2000
 8. Голобуцький П.В.та ін. Петро Могила (1596–1647). Бібліографічний покажчик. К., 2003.

Посилання:
 • ДУХОВЕНСТВО
 • ҐІЗЕЛЬ ІНОКЕНТІЙ
 • КОНОНОВИЧ-ГОРБАЦЬКИЙ (ГОРБАЦЬКИЙ) ОСИП
 • КОНСТАНТИНОПОЛЬСЬКИЙ ПАТРІАРХАТ
 • ЛУЦЬКЕ БРАТСТВО
 • МОСКОВСЬКИЙ ПАТРІАРХАТ
 • НАЦІОНАЛЬНА РЕВОЛЮЦІЯ 1648–1676
 • ПЕТРО МОГИЛА
 • ПРАВОСЛАВ'Я
 • СОФІЙСЬКИЙ СОБОР У КИЄВІ
 • ВЧЕНИЙ ГУРТОК КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКОЇ ЛАВРИ

 • Пов'язані терміни:
 • КОНОНОВИЧ-ГОРБАЦЬКИЙ (ГОРБАЦЬКИЙ) ОСИП
 • КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКА ЛАВРА
 • МОГИЛА ПЕТРО СИМЕОНОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)