ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КИЇВСЬКИЙ СВЯТО-КАТЕРИНИНСЬКИЙ ГРЕКО-СІНАЙСЬКИЙ МОНАСТИР

  Бібліографічне посилання: Вортман Д.Я. КИЇВСЬКИЙ СВЯТО-КАТЕРИНИНСЬКИЙ ГРЕКО-СІНАЙСЬКИЙ МОНАСТИР [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 4: Ка-Ком / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2007. - 528 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kyivsky_greko_sinaysky_monastyr (останній перегляд: 20.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 4: Ка-Ком ) в електронній біблотеці

КИЇВСЬКИЙ СВЯТО-КАТЕРИНИНСЬКИЙ ГРЕКО-СІНАЙСЬКИЙ МОНАСТИР

КИЇВСЬКИЙ СВЯТО-КАТЕРИНИНСЬКИЙ ГРЕКО-СІНАЙСЬКИЙ МОНАСТИР – правосл. чол. монастир на Подолі. Заснований грец. громадою Києва 1738 (під монастирське подвір'я була придбана садиба купця-грека Астаматіоса Стіматі; нині це ділянка землі за адресою: Контрактова пл., 2), проте офіц. статус монастиря отримав лише 1747. Головним призначенням монастиря було збирання милостині для чернечої громади Сінайської гори, якій він був підпорядкований. При обителі діяли грец. братство і школа. Монастир був одним із найменш впливових у Києві, після пожежі 1811 його роль ще зменшилася. В 19 ст. штат монастиря комплектувався з місц. нас., єдиним греком був архімандрит.

1739–41 тут збудовано муровану церкву св. Катерини. 1787 монастиреві передано садибу і храм колиш. Петропавлівського монастиря, який закрили, але 1828 все було відібрано, і монастир перебрався на старе місце. На поч. 20 ст. на тер. монастиря за проектом В.Ейснера спорудили 5-поверховий прибутковий будинок (1912) та дзвіницю (1914). На поч. 1920-х рр., за рад. влади, монастир закрили. 1929 під приводом того, що в склепіннях Свято-Катерининської церкви з'явилися тріщини, будівлю зруйнували. 1930 розібрали верхні яруси дзвіниці.

1996 було відновлено первісний вигляд дзвіниці. У монастирських спорудах розміщено Управління Нац. банку України по Києву та Київ. області.

дата публікації: 2007 р.

Література:
 1. Петров Н. Греческий Екатерининский монастырь в Киеве "Труды Киевской духовной академии", № 1, 1896
 2. Київ: Провідник. К., 1930
 3. Геврик Т. Втрачені архітектурні пам'ятки Києва. Нью-Йорк–К., 1991
 4. Греко-Синайський Свято-Катерининський монастир. У кн.: Звід пам'яток історії та культури України, кн. 1, ч. 1. К., 1999
 5. Реутов А. Грецький Катерининський монастир. У вид.: Храми Києва (енциклопедія на компакт-диску). К., 2001.

Посилання:
 • КИЇВ
 • ПОДІЛ

 • Пов'язані терміни:
 • ПОДІЛ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)