ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

КИРИЛКІН ІВАН ТАРАСОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Лихолобова З.Г., Р.г. КИРИЛКІН Іван Тарасович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 4: Ка-Ком / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2007. - 528 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kyrylkin_I (останній перегляд: 23.08.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 4: Ка-Ком ) в електронній біблотеці

КИРИЛКІН ІВАН ТАРАСОВИЧ

КИРИЛКІН Іван Тарасович (1890–26.03.1942) – керівник великих новобудов доби рад. індустріалізації. Н. в м. Александров-Грушевський (нині м. Шахти Ростовської обл., РФ) у шахтарській родині. Закінчив церковно-парафіяльну шк. Із 13-ти років почав працювати на шахті коногоном. Від 1913 – чл. РСДРП(б)–ВКП(б). 1925–26 – керуючий Рутченковськими рудниками. Від 1926 – дир. Макіївського металургійного комбінату, дещо пізніше працював у тресті "Південсталь". 1929–36 – нач. буд-ва і перший директор Новокраматорського з-ду важкого машинобудування (м. Краматорськ); опікувався також розвитком усього міста. Вивчав досвід орг-ції вир-ва на з-дах Великої Британії, Франції, США, Чехословаччини, Німеччини. 1935 нагороджений орденом Леніна. Делегат XVII з'їзду ВКП(б). Під його кер-вом починав свою діяльність М.Хрущов. 1936 обраний чл. ЦК ВКП(б) та ЦВК СРСР. У цьому ж році нарком важкої пром-сті СРСР С.Орджонікідзе своїм наказом від 29 трав. назначив його нач. управління буд-ва з-ду № 402 – це мало бути суднобудівне підпр-во та місто-супутник у районі Нікольського гирла Пн. Двіни поблизу Свято-Нікольського Корельського монастиря. Строк завершення буд-ва з-ду і пуск вир-ва на ньому були намічені на 1940 (фактично буд-во з-ду завершилося 1939, починаючи з квіт. 1938 гідротех. роботи тут виконували в'язні створеного поблизу будови виправно-трудового табору НКВС; див. Гулаг). Спочатку і буд-во заводу, і місто-супутник іменувалися Судострой (11 серпня 1938 місто отримало назву Молотовск, 12 вересня 1957 – Сєверодвінськ; сучасна назва з-ду – "Сєвмашпідприємство"). У квіт. 1937 опублікував книгу "Беломорский богатырь". 8 верес. 1938 за санкцією наркому внутр. справ СРСР Л.Берії К. був заарештований за звинуваченням в участі в контрреволюц. орг-ціях, шпигунстві й навмисному затягуванні строків завершення буд-ва з-ду. Слідство тривало понад 2,5 року. Під час досудового розслідування К. визнав усі висунуті проти нього звинувачення, однак у ході суд. слухань справи трибуналом Архангельського воєн. округу категорично відкинув їх, посилаючись на те, що слідчі вибивали з нього ці зізнання насильницькими методами. Суд не взяв до уваги цих обставин справи і 2 трав. 1941 засудив К. до позбавлення волі строком на 15 років і поразки в правах на 5 років.

П. в ув'язненні у Вятлазі.

25 серпня 1956 реабілітований.

5 жовт. 1982 одна з нових вулиць м. Сєвероморськ Мурманської обл., РФ, названа ім'ям К., а 7 серп. 1988 на буд. № 13 цієї вулиці на честь К. встановлено меморіальну дошку. Меморіальну дошку на честь К. встановлено також у Сєверодвінську.

У музеї історії Новокраматорського маш.-буд. з-ду зберігаються особисті речі І.Кирилкіна.

дата публікації: 2007 р.

Література:
 1. Шевченко А., Зайцев А. Ново-краматорцы. Очерки истории Новокраматорского машиностроительного завода. Донецк, 1975
 2. Лихолобова З.Г. Сталінський тоталітарний режим та політичні репресії кінця 30-х років в Україні (переважно на матеріалах Донбасу). Донецьк,1995
 3. Її ж. Судьбы командиров советской индустрии. В кн.: Правда через годы.., вып. 3. Донецк, 1999
 4. Я знаю: город будет. Северодвинск, 2006
 5. Сайт "Возрожденные имена" при Российской национальной библиотеке, 2006
 6. Сайт Музею історії Новокраматорського машинобудівного заводу, 2007.

Посилання:
 • БЕРІЯ ЛАВРЕНТІЙ ПАВЛОВИЧ
 • ЧЕХОСЛОВАЧЧИНА
 • ГУЛАГ
 • ІНДУСТРІАЛІЗАЦІЯ У ВЕЛИКІЙ БРИТАНІЇ, РОСІЙСЬКІЙ ІМПЕРІЇ, СРСР, ЛІВОБЕРЕЖНІЙ ТА ПІВДЕННІЙ УКРАЇНІ, УРСР
 • ХРУЩОВ МИКИТА СЕРГІЙОВИЧ
 • ОРДЖОНІКІДЗЕ ГРИГОРІЙ КОСТЯНТИНОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)