ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЛАБА ВАСИЛЬ

  Бібліографічне посилання: Рубльов О.С. ЛАБА Василь [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Laba_V (останній перегляд: 18.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

ЛАБА ВАСИЛЬ

ЛАБА Василь (01.09.1887–10.11. 1976) – греко-катол. душпастир, митрат, патролог і каноніст, церк. діяч. Н. в с. Бертишів (нині село Перемишлянського р-ну Львів. обл.). Закінчив г-зію у Львові. Потому студіював теологію у Львові, Інсбруку (Австрія) й Відні, де 1914 отримав ступінь д-ра богослов'я. У роки Першої світової війни служив капеланом 36-го Коломийського стрілец. полку австрійс. армії, який брав участь у боях на Італ. фронті. На початку листопада 1918 разом з полком потрапив у полон. Після повернення до Галичини став (на поч. 1919) польовим духівником в Українській Галицькій армії, а після смерті о. М.Їжака (у грудні 1919) зайняв посаду начального капелана УГА з титулом ген. вікарія УГА. Від 1920 (після припинення існування УГА) працював доцентом, згодом – професором Греко-католицької духовної семінарії у Львові (від 1928 – Греко-католицької богословської академії у Львові) й був соборним крилошанином митрополичої капітули Української греко-католицької церкви. Написав і опублікував "Біблійну герменевтику" (1929), 3-томну "Патрологію" (1931, 1932, 1934), друкувався в богословських часописах. Був дійсним членом Наукового товариства імені Шевченка у Львові. У роки Другої світової війни, 1943–45, став ген. вікарієм укр. військ. частин і начальним духівником д-зії "Галичина", мав звання майора. 28 квітня 1943, після закінчення урочистого засідання з нагоди проголошення створення д-зії "Галичина", у соборі святого Юра відбулося урочисте богослужіння. Його відправив Й.Сліпий. Опісля тривалу проповідь виголосив Л. У ній, зокрема, мовилося: "Після того, як продзвеніли великодні дзвони, як прогомоніли воскресні пісні, ми знову вертаємося до тієї церковної пісні, яка каже: "Сей день, єго же сотвори Господь, возрадуємося і возвеселімся в онь". Чому ж маємо радіти в цей такий важкий воєнний час Бо… ми одержуємо змогу створити стрілецьку дивізію. А це воскресення Української Галицької армії, це нав'язування до нашої військової традиції". Проповідь була записана на грамофонну платівку.

По війні жив у еміграції. Став засновником і ректором Укр. духовної семінарії у Гіршберзі й Кулемборзі (Зх. Німеччина; 1945–50); з 1950 – ген. вікарій едмонтонської єпархії в Канаді; провідний діяч світського т-ва "Братство українців-католиків" у Канаді. Належав до вузького кола осіб, наближених до кардинала Й.Сліпого, останній високо цінував Л. як душпастиря й теолога.

П. у м. Едмонтон (Канада).

дата публікації: 2009 р.

Література:
 1. Полеві духовники Української Галицької армії: У 45-річчя участи у Визвольних Змаганнях: Матеріяли до історії. Вінніпеґ, 1963
 2. Шанковський Л. Українська Галицька армія: Воєнно-історична студія. Вінніпеґ, 1974
 3. Микитюк Д. О. проф. д-р Василь Лаба (1887–1976) і послідня почесть гол. капеляна Дивізії. "Вісті комбатанта", 1976, ч. 5/6
 4. Литвин М. Українсько-польська війна 1918–1919 рр. Львів, 1998
 5. Боляновський А. Дивізія "Галичина": Історія. Львів, 2000
 6. Його ж. Українські військові формування в збройних силах Німеччини (1939–1945). Львів, 2003.

Посилання:
 • ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945
 • ГАЛИЧИНА
 • ГРЕКО-КАТОЛИЦЬКА ДУХОВНА СЕМІНАРІЯ У ЛЬВОВІ
 • ГРЕКО-КАТОЛИЦЬКА БОГОСЛОВСЬКА АКАДЕМІЯ У ЛЬВОВІ
 • ЛЬВІВ
 • НАУКОВЕ ТОВАРИСТВО ІМ. ШЕВЧЕНКА У ЛЬВОВІ
 • ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА І УКРАЇНА. ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА (ВЕЛИКА ВІЙНА)
 • СЛІПИЙ ЙОСИП ІВАНОВИЧ
 • СОБОР СВЯТОГО ЮРА У ЛЬВОВІ
 • УКРАЇНСЬКА ГАЛИЦЬКА АРМІЯ (УГА)
 • УКРАЇНСЬКА ГРЕКО-КАТОЛИЦЬКА ЦЕРКВА
 • ВІДЕНЬ

 • Пов'язані терміни:
 • НАУКОВЕ ТОВАРИСТВО ІМ. ШЕВЧЕНКА У ЛЬВОВІ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)