ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЛАДАН ПАВЛО СТЕПАНОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Рубльов О.С. ЛАДАН Павло Степанович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Ladan_P_S (останній перегляд: 20.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

ЛАДАН ПАВЛО СТЕПАНОВИЧ

ЛАДАН Павло Степанович (псевдоніми – Недобитий, П.Нетяга, П.Сіромаха; 29.02.1892–27.04. 1933) – активний учасник революц. руху, видавець і газетяр. Н. в с. Улашківці (нині село Чортківського р-ну Терноп. обл.) в заможній сел. родині. Закінчив Бучацьку г-зію. Щоб уникнути військ. служби й "побачити світ", у березні 1910 емігрував до Канади. Деякий час працював там чорноробом на буд-ві залізниці. У серпні 1910 в Едмонтоні вступив до Укр. федерації (секції) Соціал-демократ. партії Канади, співробітничав з революц. емігрантською газ. "Робочий народ". 1915 переїхав до США, влаштувався там робітником на автомобільному з-ді в Детройті, згодом перебрався до Клівленда, брав активну участь у діяльності Укр. федерації Соціаліст. партії Америки (УФСПА), був секретарем бюро УФСПА й ред. її газ. "Робітник". У серпні 1918 переїхав до Нью-Йорка, оскільки туди через поліційні репресії й заборону друкуватися в Клівленді було перенесене видання "Робітника". Був делегатом 1-го з'їзду Комуніст. партії Америки (вересень 1919), а після з'їзду – секретарем Укр. федерації Комуніст. партії Америки (УФКПА) й редактором її центр. органу – газ. "Комуністичний світ" (1919–20). Коли це видання заборонили, а його редактора засудили до 5-ти років ув'язнення, Л., рятуючись від арешту, виїхав до Європи й транзитом через Берлін (Німеччина) прибув до Харкова.

1921–23 офіційно був співробітником Повноважного представництва УСРР в Польщі (на той час це представництво очолював О.Шумський), зав. консульським відділом Повноважного представництва УСРР в Німеччині й одночасно (неофіційно) працював у Закордонному бюро допомоги Комуніст. партії Сх. Галичини (див. Комуністична партія Західної України) у Празі (Чехословаччина), Відні й Берліні. Очолював українсько-амер. видавниче т-во "Космос" (1922–24), а також був причетний до роботи із забезпечення видання радянофільського час. "Нова громада"(1923–24), що за редакцією С.Вітика виходив у Відні. Від квітня 1923 – член редколегії журналу КПЗУ "Наша правда". У квітні 1924 на 5-й конференції КПЗУ обраний членом ЦК КПЗУ; у червні–липні того ж року – делегат 5-го конгресу Інтернаціоналу Комуністичного, на якому його обрали канд. у члени Виконкому Комінтерну, представником КПЗУ в польс. секції Комінтерну, у грудні 1924 – членом Укр. комісії Виконкому Комінтерну. У березні 1925 був делегатом 3-го з'їзду Комуніст. партії Польщі, у жовтні того ж року – 2-го з'їзду КПЗУ.

Улітку 1926 направлений до США й упродовж 1926–29 був членом бюро УФКПА. Одночасно від кінця 1928 був негласним закордонним співробітником Іноз. відділу ОДПУ СРСР (кличка "Ігор"). У липні 1930 за рішенням політбюро ЦК КПЗУ відкликаний у розпорядження ЦК КПЗУ й кооптований до складу ЦК КПЗУ. Працював у Берліні в редакції центр. органу партії – ж. "Наша правда", згодом – в апараті секретаріату ЦК КПЗУ. Був пом. резидента по укр. лінії однієї з чекістських резидентур у Центральній Європі (Берлін).

Під час розкрутки в УСРР сфабрикованої "справи" т. зв. Укр. нац. центру (див. "Українського національного центру" справа 1930–1932) допитувані у цій "справі" В.Дністренко та В.Коссак дали проти нього фальшиві свідчення. 1931 він був відкликаний до Москви й заарештований (18 вересня). Його звинуватили в: 1) проведенні з 1921 "активної розламницької роботи в лавах КПЗУ" й приналежності до Української військової організації; 2) підтримуванні сталих контактів з "розламівцями" в КПЗУ, активній участі в їхній "контрреволюційній роботі" та утаюванні цих фактів від Іноз. відділу ОДПУ СРСР упродовж 4-х років перебування на посаді відп. негласного співробітника цього відділу; 3) "саботуванні й зриві дорученої йому за кордоном серед українців роботи". Згідно з документами ОДПУ СРСР, Л. спершу визнав свою провину, але потім відмовився від своїх зізнань і надалі рішуче заперечував як власну належність до будь-яких "контрреволюційних організацій" (насамперед Укр. військ. орг-ції), так і інкриміновану йому "антирадянську діяльність".

Суд. колегія ОДПУ СРСР 20 січня 1933 визнала Л. винним і засудила до смерті. Страчений у м. Москва.

Військ. колегія Верховного суду СРСР 11 червня 1959 скасувала ухвалу ОДПУ СРСР від 20 січня 1933 й припинила справу щодо Л. "за відсутністю складу злочину".

дата публікації: 2009 р.

Література:
 1. Ярошенко А.Д. Визначний діяч КПЗУ: До 70-річчя з дня народження П.С. Ладана. "УІЖ", 1962, № 1
 2. За правильне висвітлення історії Комуністичної партії Західної України. "Комуніст України", 1963, № 8
 3. Radziejowski J. Komunistyczna partia Zachodniej Ukrainy 1919–1929: Węzlowe problemy ideologiczne. Kraków, 1976
 4. Борці за возз'єднання: Біографічний довідник. Львів, 1989
 5. Вєдєнєєв Д. Доля розвідника у контексті національної драми: [П.С. Ладан]. "Вечірній Київ", 1996, 19 листопада
 6. Пристайко В., Шаповал Ю. Михайло Грушевський: Справа "УНЦ" і останні роки (1931–1934). К., 1999
 7. Рубльов О.С., Синицький П.Е. До історії вітчизняного совєтофільства початку 1920-х років: співробітництво Н.Суровцової у часописі "Нова Громада" (1923–1924). "Проблеми історії України XIХ – початку ХХ ст.", 2007, вип. 13.

Посилання:
 • БЕРЛІН
 • ЧЕХОСЛОВАЧЧИНА
 • ІНТЕРНАЦІОНАЛ КОМУНІСТИЧНИЙ, ТРЕТІЙ ІНТЕРНАЦІОНАЛ, КОМІНТЕРН
 • ХАРКІВ
 • КОМУНІСТИЧНА ПАРТІЯ ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ
 • КОСМОС, ВИДАВНИЦТВО
 • МОСКВА
 • НОВА ГРОМАДА
 • ШУМСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР ЯКОВИЧ
 • УКРАЇНСЬКА ВІЙСЬКОВА ОРГАНІЗАЦІЯ (УВО)
 • УКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЦЕНТР СПРАВА 1930–1932
 • ВІДЕНЬ
 • ВІТИК СЕМЕН ГНАТОВИЧ

 • Пов'язані терміни:
 • КОСМОС, ВИДАВНИЦТВО


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)