ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЛАЗАР ЄВЗИБІЙ ЄЛИЗАРОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Огуй О.Д., Пивоваров С.В. ЛАЗАР Євзибій Єлизарович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Lazar_E_E (останній перегляд: 23.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

ЛАЗАР ЄВЗИБІЙ ЄЛИЗАРОВИЧ

ЛАЗАР Євзибій Єлизарович (08. 05.1904–01.09.1940) – археолог, краєзнавець і фольклорист. Н. в с. Карапчів на Черемоші (нині село Вижницького р-ну Чернів. обл.) у сім'ї вчителів. Закінчив початкову школу в Карапчеві та 4-ту Чернів. укр. г-зію. Деякий час навч. в Ясському мед. ін-ті, потім – у Бухарестській малярській академії, яку, проте, також залишив. 1933–35 продовжив студії на природничому ф-ті Чернів. ун-ту, де став членом укр. студентського т-ва. Під час канікул подорожував по Буковині, збирав фольклор: нар. пісні, казки, легенди (матеріали не були опубліковані). Під впливом доцента ун-ту Ч.Амброжевича брав участь в археол. обстеженнях старожитностей краю, відкрив (1935) пізньопалеолітичну стоянку в с. Замостя (нині село Вижницького р-ну) і пізньотрипільську пам'ятку (див. Трипільська культура) в с. Костинці (нині село Сторожинецького р-ну, обидва – Чернів. обл.), проводив розкопки пам'яток "княжих часів": Київської Русі та Галицько-Волин. д-ви. На цих матеріалах підготував публікації, в яких обстоював автохтонність (див. Автохтони) укр. населення Буковини: "Розкопки з княжих часів", "Доісторичні знахідки в Костинцях", "Наукове значення розкопок в Замості" (усі – 1936), "Старша кам'яна доба на Буковині" (1937).

Помер природною смертю після некваліфікованого лікування. Похований у Чернівцях (на Руському цвинтарі).

дата публікації: 2009 р.

Література:
 1. Пивоваров С., Іванчук В. Буковинський археолог Євзибій Лазар. В кн.: Буковина – мій рідний край. Чернівці, 1997
 2. Пивоваров С. Дослідження старожитностей Буковини Євзибієм Лазарем. В кн.: Матеріали і дослідження з археології Прикарпаття і Волині, вип. 7. Львів, 1998
 3. Павлюк О. Буковина. Визначні постаті 1774–1918. Біографічний довідник. Чернівці, 2000
 4. Богайчук М. Література і мистецтво Буковини в іменах: Словник-довідник. Чернівці, 2005.

Посилання:
 • АВТОХТОНИ
 • БУКОВИНА
 • КИЇВСЬКА РУСЬ, СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК ЯДРА ДЕРЖАВИ
 • ТРИПІЛЬСЬКА КУЛЬТУРА


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)