ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЛЕ-ПЛЕ ФРЕДЕРИК

  Бібліографічне посилання: Голобуцький П.В. ЛЕ-ПЛЕ Фредерик [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Le_Ple_F (останній перегляд: 28.01.2020)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

ЛЕ-ПЛЕ ФРЕДЕРИК

ЛЕ-ПЛЕ Фредерик (Le Play, 11.04.1806–05.04.1882) – франц. геолог (професор гірничої школи в м. Париж), економіст, соціолог (його дослідження робітн. сімей та їхніх бюджетів вважаються класичними і є нині важливим джерелом інформації про тогочасний стан робітн. класу). Н. в комуні Ла-Рив'єр-Сен-Совер (департамент Кальвадос, Франція). 1837–39 був учасником експедиції на Пд. Росії та України, організованої А.Демидовим (членом Петерб., Мюнхенської, Стокгольмської та Паризької академій наук, власником італ. князівства Сан-Донато, нащадком гірничозаводчика Акінфія Демидова). Окрім Л.-П., до експедиції входили ще 20 іноз. фахівців (топографи, хіміки, палеонтологи, медики, рисувальник). Л.-П. очолював геолорозвідувальні роботи, безпосередньо на Донбасі він продовжив розвідки, розпочаті свого часу Ф.Зуєвим, К.Габлицем, П.-С.Палласом, Є.Ковалевським.

Наук. результатом експедиції стало видання коштом А.Демидова 4-томної праці з таблицями, геол. картами та ілюстраціями (видрукувана 1841–42 в Парижі). Л.-П. був автором останнього тому. Цей том містить, окрім природознавчого матеріалу (у т. ч. результатів аналізу, виконаного в Парижі в спеціально для цього створеній лабораторії, взятих під час експедиції зразків вугільних та залізних руд з 225 родовищ), багато даних про екон. життя Пд. України, зокрема, про особливості праці тамтешніх робітників (Луганського казенного ливарного заводу та Лисичанських копалень), умови їхнього життя, деякі звичаї і характерні риси поведінки. Констатуючи досить повільний розвиток вугледобування в Донец. краї, Л.-П. пояснював це недостатньою заселеністю краю та обмаллю в ньому пром. підпр-в, а отже, й нерозвиненістю ринку збуту вугілля, тим більше, що казенний Луган. ливарний з-д забезпечувався урядовими замовленнями без врахування зміни ціни вугілля. Л.-П. заперечував обґрунтованість тези, що в Донбасі неможливо виплавляти чавун та виготовляти залізо з місц. руд на місц. кам'яному вугіллі, й обстоював ідею "об'єднання вугілля та руди". Для створення сприятливих умов для такого "об'єднання", на його думку, необхідно було захистити донец. кам'яновугільну пром-сть держ. митною протекцією (англ. вугілля продавалося на Донбасі дешевше за місц. лише тому, що воно перевозилося на мор. суднах не як вугілля, а як баласт цих суден). У цій книзі Л.-П. дав поетичний опис укр. степу (степ нагадував йому безкрайнє море, величезний трав'яний килим), а також детальний опис традиційного укр. транспорту – чумацьких мажар із впряженими волами (див. Чумацтво) . За його повідомленням, кожна мажара перевозила за добу до 1 т вантажу на відстань 24–35 км.

Працю було високо оцінено сучасниками, й це спонукало видавців здійснити її переклад рос. мовою. Переклад виконав проф. геології Г.Щуровський, а Л.-П. підготував для рос. видання доповнення (для цього він ще кілька разів приїздив на Донбас) про зміни в споживанні донец. вугілля з кінця 1830-х рр. до 1850.

У себе на Батьківщині Л.-П. 1848 став членом Держ. екон. комісії, був організатором Всесвітньої виставки 1855, членом Держ. Ради й одним з радників імп. Наполеона III. Написав низку наук. праць, зокрема: "Європейські робітники", "Соціальна реформа у Франції", "Організація праці", "Організація родини", "Соціальний мир". Відстоював ідею, що відносини між роботодавцями і робітниками мають будуватися на принципах патронатства, й у зв'язку з цим критикував тих, хто пропагував принцип рівних прав, оскільки, на його думку, наслідком утілення в життя цього принципу буде сусп. хаос.

П. у м. Париж.

дата публікації: 2009 р.

Праці:
 1. Voyage dans La Russie meridionale et la Crimee par la Hongrie, La Valachie et la Moldavie, execute en 1837 par Mr. Anatole de Demidoff, vol. 4. Paris, 1842
 2. Исследование каменноугольного Донецкого бассейна, произведенное в 1837–1839 годах по распоряжению А.Н. Демидова главным горным инженером и профессором Горной Парижской школы Ле-Пле при пособии гг. Маленво, Лаллана и Эйро. М., 1854.
Література:
 1. Фомин П.И. Горная и горнозаводская промышленность юга России. Х., 1915
 2. Бакулев Г.Д. Развитие угольной промышленности Донецкого бассейна. М., 1955
 3. Пузанов И.И. Александр Давидович Нордман. М., 1969
 4. Дружинина Е.И. Южная Украина в период кризиса феодализма: 1825–1860 гг. М., 1981.

Посилання:
 • ЧУМАЦТВО
 • ГАБЛИЦЬ (HABLITZ) КАРЛ ІВАНОВИЧ
 • КОВАЛЕВСЬКИЙ ЄВГРАФ ПЕТРОВИЧ
 • ЛУГАНСЬКИЙ ЛИВАРНИЙ ЗАВОД, ЛУГАНСЬКИЙ ЗАВОД
 • ПАЛЛАС ПЕТРО-СИМОН


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)