ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЛЕГОЦЬКИЙ ТИВОДАР

  Бібліографічне посилання: Данилюк Д.Д. ЛЕГОЦЬКИЙ Тиводар [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Legotsky_T (останній перегляд: 16.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

ЛЕГОЦЬКИЙ ТИВОДАР

ЛЕГОЦЬКИЙ Тиводар (05.10. 1830–25.11.1915) – правник, археолог, історик, організатор музейної справи. Н. в с. Фунжіне (нині у Хорватії, біля м. Рієки) в сім'ї лісника-переселенця зі Словаччини. Початкову школу й г-зію закінчив у м. Рожогедь (нині м. Ружомберок, Словаччина). Потому відвідував філос. курси в м. Рожнява. Від 1847 навчався на юрид. від-ні Кошицької академії. По закінченні академії (1851) працював службовцем у суді. 1855 переїхав до м. Мукачеве. Склав екзамени з адм. права і угор. цивільних законів. 1865 зайняв посаду гол. прокурора Мукачівсько-Чинадіївської домінії графів Шенборнів (див. Шенборни), працював на цій посаді до виходу на пенсію 1896.

Практичну діяльність тісно поєднав із дослідницькою роботою. Стояв біля витоків археол. науки в Угорщині, був членом багатьох наук. закладів: Угор. т-ва природодослідників, Угор. етногр. т-ва, Археол. комісії. Зібрав велику археол. колекцію (у 1876 її експонати були представлені на 8-му міжнар. Археол. конгресі в Будапешті, нині столиця Угорщини). 1907 організував у Мукачевому музейне т-во, а у власному будинку створив перший у Закарпатті музей історії та побуту краю.

Писав угор. мовою. Гол. Праця – "Монографія Березького комітату" (у 3-х т., 1881–82). На основі археол. пам'яток довів, що слов'яни розселилися у Тисо-Дунайській низовині ще до приходу сюди угорців. Досліджував проблеми соціально-екон. розвитку Закарпаття, духовної к-ри закарпатців та їхньої участі в антигабсбурзьких війнах 17–18 ст. і революції 1848–49 (див. Революції 1848–1849 в Європі). Виступав і як фольклорист, знавець звичаїв та обрядів різних народів Закарпаття.

П. у м. Мукачеве.

дата публікації: 2009 р.

Праці:
 1. Bereg vármegye monográphiája (Монографія Березького комітату), t. 1–3. Ungvar, 1881–82.
Література:
 1. Кобаль Й. Бібліографічний покажчик праць Тиводара Легоцького. Ужгород, 1990
 2. Його ж. Тиводар Легоцький – видатний дослідник закарпатської бойківщини. В кн.: Населення Бойківщини у контексті загальнокарпатського етнокультурного розвитку. Самбір, 1995
 3. Данилюк Д. Історія Закарпаття в біографіях і портретах (з давніх часів до початку ХХ ст.). Ужгород, 1997.

Посилання:
 • МУКАЧЕВЕ
 • РЕВОЛЮЦІЇ В ЄВРОПІ 1848–1849 РОКІВ
 • ШЕНБОРНИ

 • Пов'язані терміни:
 • ГАЛІШ-ЛОВАЧКА
 • МАЛЬОВАНОЇ КЕРАМІКИ КУЛЬТУРА
 • МУКАЧЕВЕ
 • МУЗЕЙ ЛЕГОЦЬКОГО
 • МУЗЕЙНА СПРАВА В УКРАЇНІ
 • СТАНОВЕ, МОГИЛЬНИК


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)