ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЛЕВИЦЬКА (ЛЕВИЦЬКА-КРУШЕЛЬНИЦЬКА) ГАЛИНА ЛЬВІВНА

  Бібліографічне посилання: Лисенко І.М. ЛЕВИЦЬКА (Левицька-Крушельницька) Галина Львівна [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Levitska_G_L (останній перегляд: 18.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

ЛЕВИЦЬКА (ЛЕВИЦЬКА-КРУШЕЛЬНИЦЬКА) ГАЛИНА ЛЬВІВНА

ЛЕВИЦЬКА (Левицька-Крушельницька) Галина Львівна (псевд. – Олена П'ятигорська; 23.01.1901–13.07.1949) – піаністка і педагог. Н. в м. Порохник Ярославського пов. (нині Польща). Дружина І.Крушельницького. Мати Л.Крушельницької. Гри на фортепіано спочатку навч. у своєї матері М.Левицької, потім – в Укр. дівочому ін-ті в Перемишлі. 1920 закінчила Віденську академію музики та образотворчого мист-ва (клас фортепіано Г.Лялевича). Виступила з концертами у Відні. 1920–22 проходила за методом Е.Зауера концертний курс у проф. П.Вайнгартнера. Від 1923 давала концерти у Празі, Кракові, Варшаві, Перемишлі (нині м. Пшемисль, усі у Польщі), Будапешті, Львові, Стрию, Тернополі. Була першою виконавицею в Галичині творів українських композиторів, які жили в УСРР. Від 1926 (і до 1939) працювала викладачкою Вищого муз. ін-ту ім. Лисенка у Львові і паралельно дир. Стрийської філії цього ін-ту (1926–32). 1927 одружилася, 1928 народила доньку. 1931–32 удосконалювалася на 3-річних курсах вищої майстерності у професора Е.Петрі. Володіла 8-ма іноз. мовами.

У її репертуарі були твори як українських композиторів (М.Лисенка, Вас.О.Барвінського, Л.Ревуцького, В.Косенка, М.Колесси, Б.Лятошинського, Н.Нижанківського, А.Рудницького, Р.Сімовича), так і зарубіжних (Ф.Ліста, Ф.Мендельсона, Р.Шумана, Ф.Шопена, Л.Бетховена, Ф.Шуберта). Її мист-во характеризувалося високою виконавською к-рою, своєрідною романтичною манерою гри, масштабністю. Публікувала праці з питань музикознавства, оприлюднила кілька рецензій та теор. робіт (незавершеним залишився рукопис "Основні принципи педалізації"). Брала активну участь у муз. житті Львова.

У грудні 1934 у Києві за вироком виїзної сесії Військ. колегії Верховного суду СРСР був розстріляний її чоловік. Після приєднання західноукр. земель до УРСР (див. Возз'єднання українських земель в єдиній державі) працювала професором Львів. держ. консерваторії і за дорученням керівника цієї консерваторії Вас.О.Барвінського організувала при консерваторії муз. школу. 22 серпня 1940 Управління у справах мист-в при РНК УРСР призначило її на посаду дир. цієї школи. Після визволення Львова від гітлерівської окупації була викладачкою Львів. консерваторії. 1946–47 виступила з циклом тематичних вечорів у Великому залі Львів. держ. консерваторії. Разом зі своїми сестрами – Марією та Стефанією – створила інструментальне тріо "Сестри Левицькі" (сама грала на фортепіано, Стефанія – на скрипці, а Марія – на віолончелі).

Серед її учнів – О.Криштальський, А.Гнатишин, В.Самохвалова, Ю.Новодворський.

П. у м. Львів.

дата публікації: 2009 р.

Праці:
 1. Галина Тимінська-Василашко. "Назустріч", 1934, ч. 13
 2. Микола Лисенко. Львів, 1938
 3. "Кавказ" С.Людкевича. "Наші дні", 1943, ч. 4.
Література:
 1. Гелітович К. Життя, віддане музиці. "Музика", 1983, ч. 2
 2. Криштальський О. Життя, присвячене музиці. "Поступ", 2001, 23–24 січня
 3. Воробкевич Т. Документальні матеріали про Консерваторійну музичну школу у Львові (1939–1941 роки). "Вісник Львівського університету", 2004, вип. 4
 4. Лисенко І. Словник музикантів України. К., 2005.

Посилання:
 • БАРВІНСЬКИЙ ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • ГАЛИЧИНА
 • КРАКОВЕЦЬ
 • КРУШЕЛЬНИЦЬКА ЛАРИСА ІВАНІВНА
 • КРУШЕЛЬНИЦЬКИЙ ІВАН АНТОНОВИЧ
 • ЛЬВІВ
 • ЛИСЕНКО МИКОЛА ВІТАЛІЙОВИЧ
 • ПЕРЕМИШЛЬ
 • СТРИЙ, МІСТО ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛ.
 • ТЕРНОПІЛЬ
 • ВАРШАВА
 • ВОЗЗ'ЄДНАННЯ УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ В ЄДИНІЙ ДЕРЖАВІ

 • Пов'язані терміни:
 • НАШІ ДНІ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)