ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЛЕВКЕ

  Бібліографічне посилання: Лейпунська Н.О. ЛЕВКЕ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Levke (останній перегляд: 22.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

ЛЕВКЕ

ЛЕВКЕ (грец. Λευχή – Білий) – давньогрец. назва одного з островів у Чорному морі, що нині відомий як Зміїний (розташов. неподалік гирла Дунаю). Згадується в творах Арктіна, Алкея, Піндара, Флавія Арріана та ін. антич. авторів. Тут знаходилося святилище героя Троянської війни Ахілла, покровителя мореплавців і купців, та його дружини Іфігенії. Вважалося найвизначнішим святилищем Ахілла та Іфігенії в Причорномор'ї. Жоден корабель, що пропливав біля острова, не обминав його. Постійно мешкали на острові лише служителі культу Ахілла та Іфігенії. Із 7 ст. до н. е. тут існувало святилище з храмом і вівтарем. Від 6 ст. до н. е. святилище перебувало під протекторатом Ольвії. Занепало в 1-й пол. 1 ст., але існувало до 3–4 ст., з 2–3 ст. було під протекторатом м. Томи (нині м. Констанца, Румунія).

Острів досліджувався Н.Критським (1-ша пол. 19 ст.), Г.Келером (плани залишків; 1-ша пол. 19 ст.), М.Мурзакевичем (1841), Н.Пятишевою (1964), С.Булатович (1968), С.Охотніковим та А.Островєрховим (від 1988). Тут знайдено чимало присвят, теракот, монет, якорів. Ні самі будівлі, ні їхні рештки до нашого часу не збереглися.

дата публікації: 2009 р.

Література:
 1. Толстой И. Остров Белый и Таврика на Евксинском Понте. Пг., 1918
 2. Островерхов А., Охотников С. Святилище Ахилла на острове Левке (Змеином). К., 1993.

Посилання:
 • АРРІАН ФЛАВІЙ
 • ДУНАЙ
 • МУРЗАКЕВИЧ МИКОЛА НИКИФОРОВИЧ
 • ОЛЬВІЯ
 • ЗМІЇНИЙ О–В

 • Пов'язані терміни:
 • АНТИЧНІ ДЕРЖАВИ ПІВНІЧНОГО ПРИЧОРНОМОР
 • АРРІАН ФЛАВІЙ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)