ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЛОСИЦЬКА ДОРОГА

  Бібліографічне посилання: Пришляк В.В. ЛОСИЦЬКА ДОРОГА [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Lositska_doroga (останній перегляд: 23.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

ЛОСИЦЬКА ДОРОГА

ЛОСИЦЬКА ДОРОГА – одне з відгалужень Муравського шляху. Перетинала Ізюмський шлях і Бакаїв шлях. Перші рукописні згадки про неї є в розписах роз'їздів путивльських і рильських сторож за 1571. Дорога як така (шлях просування від одних бродів на річках до ін. бродів) існувала, імовірно, ще з доби княжих часів Київської Русі. Її назва більш пізня й походить від м. Лосичі, відомого з кінця 14 ст. (нині с. Зарічне Тростянецького р-ну Сум. обл.), у серед. 17 ст. в місті був збудований Лосицький острог.

Дорога існувала у двох варіантах: довшому – бл. 230 км (називався верхньою дорогою) – та коротшому – бл. 220 км (називався нижньою дорогою).

Загалом вона проходила від верхів'їв річок Мож (Мжа; права притока Сіверського Дінця, бас. Дону) і Коломак (ліва притока р. Ворскла, бас. Дніпра) до міст Путивль і Рильськ (нині місто Курської обл., РФ). Вона вела, зокрема, через Ровен і Козацьку Могилу, через броди на р. Ворскла – Немеря та в Лосичах, через броди на р. Псел (прит. Дніпра) – Щетинин Ровенок (нині с. Щетини Кролевецького р-ну Сум. обл.), Бісищев та Липинський, а звідти – на р. Сейм (прит. Десни, бас. Дніпра) до бродів у р-ні Путивля або Рильська – Білі Береги, Зимов'є, Мокошевичі, Бунякін, Кориж, Пневицьк.

У 16–17 ст. цією дорогою від її пд. краю до Путивля або Рильська колони з обозом добиралися за 10 днів, сторожові роз'їзди – за 4, а гінці-кур'єри – за 2 дні.

дата публікації: 2009 р.

Література:
  1. Багалей Д.И. Материалы для истории колонизации и быта Харьковской и отчасти Курской и Воронежской губерний в XVI–XVIII вв., т. 1. Х., 1886
  2. Звагельський В.Б. Лосицька дорога. "Сумська старовина", 1999, № 5/6.

Посилання:
  • БАКАЇВ ШЛЯХ
  • ІЗЮМСЬКИЙ ШЛЯХ
  • КИЇВСЬКА РУСЬ, СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК ЯДРА ДЕРЖАВИ
  • МУРАВСЬКИЙ ШЛЯХ
  • ПУТИВЛЬ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)