ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЛЯБУРБ (LABOURBE) ЖАННА-МАРІ

  Бібліографічне посилання: Іваненко О.А., Кулинич І.М. ЛЯБУРБ (Labourbe) Жанна-Марі [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Lyaburb_Zh_M (останній перегляд: 19.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

ЛЯБУРБ (LABOURBE) ЖАННА-МАРІ

ЛЯБУРБ (Labourbe) Жанна-Марі (08.04.1877–02.03.1919) – організатор Франц. комуніст. групи в Москві, член Іноземної колегії при підпільному Одес. обласному к-ті КП(б)У. Н. в м. Ла-Паліс (Франція), у сім'ї Клода Лябурба, наймита-поденника, і його дружини Марі Лаббе. Від 13 років працювала в пральні. Багато читала. 1896 разом із польс. родиною, де була покоївкою та гувернанткою, виїхала до м. Томашів Люблінської губ. (на той час територія Російської імперії; нині м. Томашув-Любельські, Польща). Почала вивчати рос. мову, займалася самоосвітою. Тоді ж познайомилася з Ф.Дзержинським. 1905 вступила до Російської соціал-демократичної робітничої партії (більшовиків). Брала участь в агітаційній роботі, розповсюджувала марксистську літературу. 1917 працювала в моск. організаціях РСДРП(б). У Москві познайомилася з І.Арманд (1874–1920) та О.Коллонтай. Вийшла заміж за одного з організаторів південнослов'ян. групи РКП(б) чорногорця В.Марковича, разом з ним брала участь у створенні клубу іноз. інтернаціоналістів "La III Internationale" ("III Інтернаціонал"). 19 серпня 1918 особисто зустрічалася з В.Леніним з приводу створення англо-франц. комуніст. групи. У вересні цього ж року за її участі було організовано Франц. комуніст. групу в Москві (налічувала бл. 20 учасників, у її діяльності брали участь, зокрема, І.Арманд і Ж.Садуль – автор численних пропагандистських статей, брошур, листівок). Стала секретарем цієї групи та членом ред. комісії її газ. "La III Internationale" (друкувалася в Москві; з жовтня 1918 до березня 1919 вийшло 16 номерів). У середині лютого 1919 прибула до Одеси, підвладної на той час. військам Антанти (див. Антанти військова присутність на півдні України 1918–1919). Як представник Франц. комуніст. групи увійшла до складу президії (разом з О.Соколовською – від підпільного обласного парт. к-ту, А.Заліком – від румун. групи та ін.) Іноз. колегії, ств. напередодні підпільним Одеським обласним к-том КП(б)У. Розгорнула серед солдатів експедиційного корпусу Антанти агітаційну роботу, вела роз'яснювальні бесіди, виголошувала промови, розповсюджувала листівки та примірники підпільної газ. "Le Communiste" ("Комуніст"; видавалася підпільним Одес. обласним к-том КП(б)У).

1 березня 1919 за доносом була заарештована в Одесі франц. контррозвідкою; страчена в ніч на 2 березня.

Наступного дня похована на 2-му Християн. кладовищі.

За рад. влади на її могилі встановлено стелу з чорного мармуру зі скульптурним портретом; на її честь в Одесі було названо спуск (нині відновлено стару назву – Військовий). Вона була прототипом центр. персонажів у п'єсі Л.Славіна "Интервенция" (1933), у романі Ю.Смолича "Рассвет над морем" (1953), в опереті О.Сандлера "На рассвете" (1964), у худож. фільмі "Эскадра уходит на запад" (1965, Одес. кіностудія, режисери: М.Білінський та М.Вінграновський).

дата публікації: 2009 р.

Література:
 1. Исаева Г.М. Новое о Жанне Лябурб. "Вопросы истории", 1970, № 6
 2. Дунаевский А.М. Жанна Лябурб – знакомая и незнакомая. М., 1976
 3. Мельниченко В.Ю. Жанна Лябурб: Документальна розповідь. К., 1977
 4. Патлажан Ю.І. Жанна Лябурб (до 110-річчя з дня народження). "УІЖ", 1987, № 4.

Посилання:
 • АНТАНТА
 • АНТАНТИ ВІЙСЬКОВА ПРИСУТНІСТЬ НА ПІВДНІ УКРАЇНИ
 • БІЛЬШОВИКИ
 • ДЗЕРЖИНСЬКИЙ ФЕЛІКС ЕДМУНДОВИЧ
 • ІНОЗЕМНА КОЛЕГІЯ
 • КОЛЛОНТАЙ ОЛЕКСАНДРА МИХАЙЛІВНА
 • ЛЕНІН ВОЛОДИМИР ІЛЛІЧ
 • МОСКВА
 • ОДЕСА
 • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
 • РОСІЙСЬКА СОЦІАЛ-ДЕМОКРАТИЧНА РОБІТНИЧА ПАРТІЯ (БІЛЬШОВИКІВ)
 • СМОЛИЧ ЮРІЙ КОРНІЙОВИЧ

 • Пов'язані терміни:
 • ІНОЗЕМНА КОЛЕГІЯ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)