ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

МАЙЄВТИКА

  Бібліографічне посилання: Дубровіна Л.А. МАЙЄВТИКА [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Maevtyka (останній перегляд: 16.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

МАЙЄВТИКА

МАЙЄВТИКА (грец. μαιευτική, буквально – повивальне ремесло; синонім – сократівська бесіда) – один із прийомів сократівського методу встановлення істини, добування прихованого знання, начебто невідомого заздалегідь ані учневі, ані вчителеві. Сократ (469–399 до н. е.) порівнював себе з повивальницею у тім, що хоча сам не може народити ідею, але допомагає народженню знання через діалогову систему спілкування, сприяє встановленню істини, що існує в неявному вигляді, через її "очищення" шляхом спец. мистецьки сформульованих запитань про суть тих чи тих (передусім соціальних) феноменів та ідей. М. вплинула на світогляд Платона (428/27–348/47 до н. е.) як учня Сократа та його вчення. Завжди виступає поряд з ін. прийомами сократівського методу: іронією, яка оголює суперечність, або незнання; індукцією, що на підставі знання про окреме робить висновок про загальне; дефініцією як процесом більшого уточнення поняття.

М. пов'язується з генезою евристики в науці та освіті. У філософії і в логіці має зв'язок з елементарними індуктивними прийомами, пошуком заг. в частковому, самопізнанні; у пізнанні історичному – прийом добування заг. факту-ідеї, від одиничного істор. факту до "соціального" знання та істор. процесу.

дата публікації: 2009 р.

Література:
  1. Стяжкин Н.И. Формирование математической логики. М., 1967
  2. Кондаков Н.И. Логический словарь-справочник. М., 1975
  3. Хайдеггер М. Учение Платона об истине. В кн.: Историко-философский ежегодник-86. М., 1986
  4. Платон. М., 1993
  5. Белоус Л.А. Майевтика Сократа как один из педагогических приемов обучения мышления и речи. В кн.: Мова і культура, т. 5. К., 1997.

Посилання:
  • ПІЗНАННЯ ІСТОРИЧНЕ, ГНОСЕОЛОГІЯ ІСТОРИЧНА, ЕПІСТЕМОЛОГІЯ ІСТОРИЧНА


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)