ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

МАЛАНЧУК ВАЛЕНТИН ЮХИМОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Бажан О.Г. МАЛАНЧУК Валентин Юхимович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Malanchuk_V_Yu (останній перегляд: 18.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

МАЛАНЧУК ВАЛЕНТИН ЮХИМОВИЧ

МАЛАНЧУК Валентин Юхимович (13.11.1928–25.04.1984) – компарт. діяч. Н. в м. Проскурів (нині м. Хмельницький) у родині службовця. По закінченні навчання у Львів. ун-ті (1950) відразу обійняв посаду секретаря Львів. обкому ЛКСМУ. Від 1952 упродовж 12 років працював в апараті Львів. обкому КПУ: інструктором, лектором, пом. секретаря обкому, зав. відділу науки і к-ри. Перебуваючи на посаді секретаря Львів. обкому КПУ з ідеології, М. набув слави теоретика й борця з укр. націоналізмом, який самочинно призупинив на території Львівської області рішення про обов'язкове введення української мови у вищих навч. закладах. Груба поведінка з місц. львів. наук. та творчою інтелігенцією стала причиною усунення М. 1967 з посади секретаря Львів. обкому КПУ й переведення його на посаду заст. міністра вищої та серед. спец. освіти УРСР. 1972 обраний секретарем ЦК КПУ. Період перебування М. на посаді гол. ідеолога ЦК КПУ отримав назву "епоха маланчукізму", що характеризувалася різким зростанням політ. репресій, жорстким ідеологічним пресингом на творчу інтелігенцію, нищівними руйнаціями в укр. нац. к-рі. М. став одним з ініціаторів розгортання кампанії по боротьбі з націонал-комунізмом, здійснення заходів, спрямованих на штучне звуження сфери вжитку укр. мови, дискримінацію Української автокефальної православної церкви, натхненником перманентних ідеологічних "чисток" у Спілці письменників України, академічних установах республіки. У квітні 1979 звільнений від обов'язків секретаря ЦК КПУ. Останні роки працював зав. кафедри історії КПРС в Київ. політех. ін-ті (нині Національний технічний університет "Київський політехнічний інститут").

дата публікації: 2009 р.

Література:
 1. Бажан О. "Мене називають сучасним Кочубеєм...": Нотатки на полях політичної біографії В.Ю. Маланчука. "ЛУ", 1993, 2 грудня
 2. Врублевский В. Владимир Щербицкий: правда и вымыслы. К., 1993
 3. Сергийчук В. Взлет и падение Валентина Маланчука. "Независимость", 1994, 18 ноября
 4. Лозицький В. Політбюро ЦК Компартії України: історія, особи, стосунки (1918–1991). К., 2005.

Посилання:
 • ІНТЕЛІГЕНЦІЯ
 • ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ, ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР
 • ЛЬВІВСЬКА ОБЛАСТЬ
 • НАЦІОНАЛ-КОМУНІЗМ
 • НАЦІОНАЛІЗМ
 • НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ УКРАЇНИ (КПІ)
 • УКРАЇНСЬКА АВТОКЕФАЛЬНА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА (УАПУ)
 • УКРАЇНСЬКА МОВА

 • Пов'язані терміни:
 • МАРЧЕНКО ВАЛЕРІЙ ВЕНІАМІНОВИЧ
 • СКАБА АНДРІЙ ДАНИЛОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)