ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

МАРГОЛІН ДАВИД СЕМЕНОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Любченко В.Б. МАРГОЛІН Давид Семенович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Margolin_D_S (останній перегляд: 23.02.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

МАРГОЛІН ДАВИД СЕМЕНОВИЧ

МАРГОЛІН Давид Семенович (1850 – не раніше середини 1920-х рр.) – підприємець, меценат і громад. діяч, гласний Київ. міської думи й неформальний лідер єврейської громади м. Київ. Батько А.Марголіна. Н. в м. Пінськ (нині місто Брестської обл., Білорусь). Не здобувши вищої освіти, зарекомендував себе найпалкішим прибічником тех. прогресу і організації вир-ва на нових засадах. Оселившись 1868 в Києві, зробив стрімку й успішну підприємницьку кар'єру, за що був пожалуваний 1898 званням комерції радника. Вступивши 1870 комерційним агентом на службу до Т-ва пароплавства по Дніпру та його притоках, скоро став членом його правління. Був ініціатором створення 1888 та одним із засновників Другого т-ва пароплавства по Дніпру та його притоках, в якому обіймав посаду директора-розпорядника. Від 1893 обидва т-ва пароплавства діяли під спільним управлінням на чолі з уповноваженим т-в – М. Завдяки його організаторським і комерційним здібностям станом на 1913 у власності Об'єднаних т-в пароплавства по Дніпру та його притоках перебували 64 пароплави вартістю у 3,7 млн рублів, 7 барж, 93 обладнані пристані; здійснювалося регулярне пасажирське та вантажне сполучення на 7-и окремих лініях: Києво-Катеринославській, Києво-Гомельській, Гомельо-Вітківській, Києво-Чернігівській, Києво-Пінській, Києво-Могильовській, Могильово-Оршанській; за один лише 1911 пароплавами т-в було перевезено понад 1,5 млн пасажирів і майже 8 млн пудів різних вантажів. Засновник низки акціонерних товариств у цукровій пром-сті, зокрема, спільно з Бродськими – Ново-Биківського цукрового з-ду на Чернігівщині. Сприяв розвиткові трамвайного сполучення та артезіанського водопостачання в Києві. Був головою ради Київ. приватного комерційного банку та головою міськ. Купецького т-ва взаємного кредиту.

У роки революції 1905–1907 подав на розгляд властей кілька записок щодо обґрунтування необхідності надання єврейс. населенню рівних прав, брав участь у розслідуванні обставин жовтневого 1905 погрому в Києві. Як меценат фінансово підтримував діяльність освіт. закладів, був почесним членом попечительської ради відкритого 1896 за його безпосередньої участі Київ. комерційного уч-ща. На власні кошти збудував єврейс. початкове уч-ще "Талмуд-Тора" на 420 учнів та 1908 двохкласне початкове уч-ще на Трухановому о-ві на 150 учнів, доповнене 1913 ремісничим відділенням з добре обладнаними учбовими майстернями й передане у відання Київ. доброчинного т-ва Відомства закладів імператриці Марії. Задля задоволення духовних потреб мешканців Труханового о-ва 1910 збудував за проектом архіт. Є.Єрмакова парафіяльну Свято-Єлизаветинську церкву. Діяльний член к-ту Т-ва для наук. єврейс. видань, зусиллями якого здійснено масштабний проект з підготовки та друку багатотомної "Еврейской энциклопедии".

дата публікації: 2009 р.

Література:
 1. Всероссийская выставка в г. Киеве 1913 г.: Альбом. К., 1913
 2. Марголин Давид Семенович. В кн.: Российская еврейская энциклопедия, т. 2. М., 1995
 3. Ковалинский В.В. Меценаты Киева. К., 1998
 4. Кальницький М. Людина і пароплав. "Контракти", 2006, № 16, 17 квітня.

Посилання:
 • АКЦІОНЕРНІ ТОВАРИСТВА
 • БРОДСЬКІ
 • КИЇВ
 • МАРГОЛІН АРНОЛЬД ДАВИДОВИЧ
 • ПУД
 • РЕВОЛЮЦІЯ 1905–1907 В УКРАЇНІ
 • РУБЛЬ

 • Пов'язані терміни:
 • МАРГОЛІН АРНОЛЬД ДАВИДОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)