ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

МАРТИРОЛОГИ

  Бібліографічне посилання: Голобуцький П.В. МАРТИРОЛОГИ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Martirology (останній перегляд: 19.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

МАРТИРОЛОГИ

МАРТИРОЛОГИ (лат. martyrologium, від грец. µαρτύρ – мученик – і λόγοζ – слово) – списки мучеників, імена яких подаються в календарному порядку у відповідності з датою їх мучеництва (тобто "днями народження" до нового життя). Це стосувалося передусім мучеників, які постраждали за Ісуса Христа від язичників у перші 3 століття, до визнання християнства держ. релігією в Рим. імперії (див. Рим Стародавній). Деякі описи мученицьких смертей святих походять із суд. актів, що дійшли в пізніших редакціях, або ж переказах очевидців. Достовірні свідчення переплітаються з легендарними. У грец. церк. літературі найдавнішим мартирологом є "Книга про палестинських мучеників" отця Церкви Євсевія Кесарійського (260–339), зберігся також сирійський список мучеників 411 р. з Едесси, оригінал якого датується також 4 ст.; найбільш повний – "Мікологій" Василя Македонянина (9 ст.). У Зх. церкві найдавнішим мартирологом вважається "Становище мучеників" ("Depositio martyrum") у рим. хронографі 354. За наказом Папи Григорія XIII (1572–85) відомий історик Римо-катол. церкви Ц.Бароній (1538–1607) склав мартиролог про мучеників усіх країн і народів, який надалі поповнювався за ін. пап.

М. належать до жанру реліг. житій (див. Агіографія) й увійшли до місяцесловів – окремих богослужебних книг або їх частин, що містять календар церк. свят із визначенням їх класу, пасхалію, індиктіон (див. Індиктіон великий), а також змінні частини деяких богослужінь річного кола та ін. інформацію літургійного року (див. Літургія). Місяцеслов – це те саме, що Мінологіон, Півустав (також те саме, що і Часослов Малий), Святці.

У наш час у світській літературі термін "мартиролог" поширився на переліки жертв військ. конфліктів, політ. переслідувань, на Книги Пам'яті (напр. Книга Пам'яті жертв голодоморів і геноциду в Україні) тощо.

дата публікації: 2009 р.

Література:
 1. Коваленко-Маняк Л. Коли не ми – то хто "Людина і світ", 1993, № 2–3
 2. Мартирологи. В кн.: Христианство: Энциклопедический словарь, т. 2. М., 1995
 3. Пуряєва Н. Словник церковно-обрядової термінології. Львів, 2001
 4. Мартирологи. В кн.: Релігія: Энциклопедия. Минск, 2007.

Посилання:
 • АГІОГРАФІЯ
 • ІНДИКТІОН ВЕЛИКИЙ
 • ЛІТУРГІЯ
 • РИМ СТАРОДАВНІЙ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)