ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

МАТЯШ РОМАН ЯКОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Юренко О.П. МАТЯШ Роман Якович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Matyash_R_Ya (останній перегляд: 19.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

МАТЯШ РОМАН ЯКОВИЧ

МАТЯШ Роман Якович (17(05). 11. 1894–18.11.1919) – політ. діяч. Н. в с. Мокрий Тагамлик Костянтиноградського пов. Полтав. губ (нині у складі с. Базилівщина Машівського р-ну Полтав. обл.) в сел. родині. Закінчив Полтав. фельдшерську школу. З 1914 – у рос. армії. Після Лютневої революції 1917 – один із керівників організації Української партії соціалістів-революціонерів на Полтавщині, член виконкому Полтав. ради робітн. і солдатських депутатів. З травня 1917 – член Української Центральної Ради від Полтав. губ. В УПСР займав ліві позиції, увійшов до т. зв. лівобережців. Після 4-го з'їзду УПСР (травень 1918) та виокремлення її лівого крила у партію боротьбистів – один із організаторів підпільних боротьбистських осередків на Херсонщині, Катеринославщині, Харківщині. Учасник збройного повстання проти гетьманату на Полтавщині (див. Протигетьманське повстання 1918). Перебував в опозиції до Директорії Української Народної Республіки і був організатором політичного виступу проти неї на сел. з'їзді Полтавщини (грудень 1918). 1919 – секретар Полтав. губернського к-ту УПСР(комуністів–боротьбистів). Під час денікінської окупації (див. Денікіна режим в Україні 1919–1920) – у підпіллі, губернський емісар ЦК Української комуністичної партії (боротьбистів) на Харківщині. Загинув, пробираючись на явку і випадково потрапивши вночі під потяг неподалік Харкова.

дата публікації: 2009 р.

Література:
 1. Роман Матяш. "Боротьба" (К.), 1920, 16 січня
 2. Майстренко І. Історія мого покоління: Спогади учасника революційних подій в Україні. Едмонтон, 1985
 3. Московець Є. Спомини про революційні події в м. Полтаві. В кн.: Архівний збірник до 80-річчя державного архіву Полтавської області. Полтава, 1998.

Посилання:
 • ДЕНІКІНА РЕЖИМ В УКРАЇНІ 1919–1920
 • ДИРЕКТОРІЯ, ДИРЕКТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ
 • ХАРКІВ
 • ЛЮТНЕВА РЕВОЛЮЦІЯ 1917
 • ПРОТИГЕТЬМАНСЬКЕ ПОВСТАННЯ 1918
 • УКРАЇНСЬКА КОМУНІСТИЧНА ПАРТІЯ (БОРОТЬБИСТІВ)
 • УКРАЇНСЬКА ЦЕНТРАЛЬНА РАДА
 • УКРАЇНСЬКА ПАРТІЯ СОЦІАЛІСТІВ-РЕВОЛЮЦІОНЕРІВ (УПСР)


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)