ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

МЕГИК ПЕТРО

  Бібліографічне посилання: Герегова С.В. МЕГИК Петро [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Megyk_P (останній перегляд: 22.11.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

МЕГИК ПЕТРО

МЕГИК Петро (24.06.1899–26. 08.1992) – художник, засновник Укр. студії мист-в у Філадельфії, організатор культурно-мистецького життя українців в Америці. Дійсний член Наукового товариства імені Шевченка та член-кореспондент Української вільної академії наук у Нью-Йорку. Н. в с. Бочківці Хотинського повіту (нині Хотинського р-ну Чернів. обл.) в сел. родині. Навч. в початковій школі в рідному селі, згодом – у Сороках та Кам'янець-Подільську (нині м. Кам'янець-Подільський). У грудні 1920 вступив до Академії мист-в у Варшаві, й, закінчивши 5-річні студії малярства, отримав диплом з кваліфікацією вчителя рисунків. 1923–39 працював в Ін-ті гістології та ембріології мед. ф-ту Варшавського ун-ту, де, спостерігаючи під мікроскопом структури різних мед. препаратів, відтворював їх на папері. Водночас працював учителем малювання й креслення в столярсько-будівельній та ювелірній промислових школах Варшави; 1935 закінчив курс мін-ва освіти для директорів професійних шкіл, став членом програмової комісії для пром. шкіл мін-ва освіти Польщі; 1938 призначений візитатором професійних шкіл в одній із округ Варшави.

Уперше виставив власні картини у Львові 1926. Згодом брав участь у всіх львів. виставках укр. мист-ва (Т-во прихильників укр. мист-ва, Асоціація незалежних українських митців, Національний музей у Львові, Укр. спілка образотворчих митців). 1927 зініціював створення студентами Академії мист-в у Варшаві укр. мистецького гуртка "Спокій" та став першим головою. Членами гуртка були П.Андрусів, В.Васьківський, О.Мариняк, В.Зварич, В.Гаврилюк, Н.Хасевич, М.Щербак, згодом Петро Холодний (молодший) та ін. укр. художники, що творили в еміграції. У статуті т-ва, затвердженому МВС, вказувалося на право його діяльності в усій Польщі, що дало можливість організовувати щорічні виставки укр. митців у Варшаві (до 1939 – 13, у т. ч. 2 пересувні – на Волині).

Під час Другої світової війни продовжував учителювати; 1944 його примусово вивезли до Німеччини, де він мешкав, маючи статус виселенця, і після закінчення війни. Тяжко працюючи на фабриці в м. Ротенбург, брав участь в організованому мистецькому житті в таборах укр. переселенців, зокрема в мистецьких виставках, та співпрацював із час. "Українське мистецтво".

З 1949 перебрався до США, мешкав у м. Філадельфія (шт.Пенсильванія). У жовтні 1951 очолив групу митців, які організували першу виставку укр. образотворчого мистецтва в Америці, що стало важливим кроком для їх подальшої діяльності. Став головою створеного у Філадельфії автономного відділу Об'єднання мистців українців в Америці (постало в травні 1952 в Нью-Йорку, очолюване скульп. С.Литвиненком). 1952–84 очолював засновану разом із худож. П.Андрусевим Студію мист-в у Філадельфії, де укр. студенти опановували засади мист-ва. 1961 став головою створеного мистецького осередку. Будучи водночас директором, адміністратором та професором цієї студії (викладав рисунок, історію укр. і світ. мист-ва й моделювання), він насамперед намагався прищепити студентам укр. духовність.

Брав участь в організації щорічних виставок, в яких виставляв свої картини: Об'єднання мистців українців в Америці у власній галереї в Нью-Йорку (1953–79); у Вейн-Стейн ун-ті в Детройті (24 вересня – 2 жовтня 1960); у домі Укр. мистецької студії у Філадельфії (1963 та 22 лютого – 9 березня 1969). Мистецька творчість М. була широко представлена на ювілейних виставках з нагоди 80-ліття: 17 листопада – 1 грудня 1979 в домі Укр. мистецької студії у Філадельфії, в грудні 1979 в галереї Об'єднання мистців українців в Америці в Нью-Йорку та з нагоди 90-ліття митців М. та В.Сім'янцева в листопаді 1989 в Освітньо-культурному центрі у Філадельфії.

Займався редагуванням та видавничою діяльністю, початок якої пов'язаний із т-вом "Спокій"; видав брошури "Дереворити" та "Екслібриси" Н.Хасевича. У травні 1963 започаткував періодичне видання "Нотатки з мистецтва". Усього за його редакцією вийшло 30 номерів видання, останній – 1990. "Нотатки з мистецтва" надсилав до України, але вони з ідеологічних причин не стали надбанням громадськості. Підготував і видав 1981 "Книгу творчості українських мистців поза Батьківщиною". 1991 М. у числі ін. відомих художників укр. діаспори вперше отримав можливість відвідати Україну та рідний буковинський край.

1991 завдяки діяльності "Ділового комітету виставок Мегика в Україні" були організовані ретроспективні виставки його творів: 1) 29–30 вересня – 1–2 жовтня в Нац. музеї м. Львів; 2) 4–6 жовтня в Худож. музеї м. Чернівці; 8–13 жовтня в Музеї укр. образотворчого мист-ва м. Київ.

Творчість художника, за словами Є.Блакитного, "закорінена в староукраїнські мистецькі традиції та в народне мистецтво". Хоча з довоєнних років не збереглося майже нічого. Мистецька спадщина М. є досить широкою і включає 3 осн. мотиви – натюрморти, краєвиди, портрети. Найяскравіше укр. традиції проявилися в його натюрмортах: "Цинія", 1964 (Музей УВАН у Нью-Йорку), "Гуцульський дзбанок", 1976 (Укр. освітньо-культ. центр, Детройт), "Гуцульська патериця й буковинський рушник", 1991 (Нац. музей у Львові). Відомі портрети: "Біля вікна", 1957 (Художній музей м. Чернівці), "Портрет старого чоловіка", 1959 (Музей у Римі); "Дівчина з книжкою", 1968 (Музей УВАН), "Портрет фармацевта К.", 1975 (Галерея Хр.Чорпіти), "Портрет скульптора В.Сім'янцева", 1978 (Музей українського образотворчого мист-ва в Києві).

Твори М. зберігаються в держ. музеях та приватних колекціях багатьох країн світу, вони ввійшли в скарбницю світ. к-ри. "Книга творчості українських мистців поза Батьківщиною" та "Нотатки з мистецтва" містять надзвичайно важливий матеріал з історії мистецького життя української діаспори.

П. у м. Філадельфія.

дата публікації: 2009 р.

Література:
 1. Блакитний Є. Творчість Петра Мегика. В кн.: Нотатки з мистецтва, ч. 20. Філадельфія, 1979
 2. Каталог ретроспективної виставки професора Петра Мегика з нагоди 80-літнього ювілею мистця. Філадельфія, 1979
 3. Рожок С. Дев'ятдесятиліття маестра Петра Мегика. В кн.: Нотатки з мистецтва, ч. 30. Філадельфія, 1990
 4. Петро Мегик: Монографія мистця й альбом праць. Філадельфія, 1992.

Посилання:
 • АСОЦІАЦІЯ НЕЗАЛЕЖНИХ УКРАЇНСЬКИХ МИТЦІВ
 • ЧЕРНІВЦІ, ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР
 • ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945
 • КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ
 • ХАСЕВИЧ НІЛ АНТОНОВИЧ
 • КИЇВ
 • ЛИТВИНЕНКО СЕРГІЙ
 • НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ У ЛЬВОВІ ІМЕНІ АНДРЕЯ ШЕПТИЦЬКОГО
 • НАУКОВЕ ТОВАРИСТВО ІМ. ШЕВЧЕНКА У ЛЬВОВІ
 • УКРАЇНСЬКА ВІЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК (США)


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)